Reklama

Octavia lepsza niż Passat i klasa C! Zaskakujący ranking z Niemiec!

Niemiecki ADAC - największa w Europie organizacja zrzeszająca sympatyków motoryzacji - przygotował kolejny ranking dotyczący zadowolenia klientów.

Ponad 20 tysięcy właścicieli samochodów w Niemczech zostało poproszonych o ocenę "swoich" marek, zarówno pod kątem samego produktu, jak i jakości obsługi klienta. Którzy producenci wyszli z zestawienia obronną ręką?

Reklama

Jak co roku końcowy ranking podzielony został na klasy, które - przynajmniej z grubsza - odpowiadają poszczególnym segmentom rynku.

Ocena samochodów

O dużym sukcesie mówić może Volkswagen. Wśród samochodów najmniejszych najwyższe noty otrzymał model Up! Na drugim stopniu podium sklasyfikowano Smarta ForTwo, na trzecim - Toyotę Aygo. W obu tych przypadkach oceny były jednak niższe niż przed rokiem.

W segmencie B na pierwszym miejscu uplasowało się Mini. Kolejne stopnie podium przypadły Audi A1 i (ocena punktowa niższa niż przed rokiem) i Hondzie Jazz, która w stosunku do poprzedniego badania zarobiła kilka punktów.

W klasie "niższej średniej" dominują producenci z Niemiec. Za najlepiej oceniane auto (z wynikiem identycznym jak przed rokiem) uznano Audi A3. Zaraz za nim uplasowało się konkurencyjne BMW serii 1 i Volkswagen Golf. Warto dodać, że na wysokim, piątym miejscu uplasowała się Alfa Romeo Giulietta. Ostatnią - 17 pozycję w zestawieniu - zajął Peugeot 308.

Również klasie średniej prym wiodą producenci zza Odry. Pierwsze miejsce w tym zestawieniu zajęło Audi A5 (wynik punktowy taki sam, jak przed rokiem). Zaraz za nim (oba auta dzieli zaledwie 0,1 pkt.) uplasowało się BMW serii 3. Trzecie miejsce przypadło w udziale Audi A4. Zaraz za podium znalazła się Toyota Avensis. Na wysokim - piątym - miejscu sklasyfikowano Skodę Octavię. Warto dodać, że auto z Mlada Boleslav pokonało sklasyfikowane na kolejnych miejscach: Mazdę6, Volkswagena Passata (!) czy Mercedesa klasy C!

Za zaskakujące uznać można również wyniki rankingu dotyczące klasy wyższej-średniej. W pierwszej trójce znalazły się kolejno: Audi A5, BMW serii 5 oraz... Skoda Superb. Ta pokonała sklasyfikowanego na 4. miejscu Mercedesa klasy E!

Mercedes zwyciężył jedynie w klasyfikacji dotyczącej vanów. Za najlepsze auto tego segmentu niemieccy nabywcy uznali klasę B ze Stuttgartu. Zaraz za nią - na miejscach 2. i 3. - znalazły się dwa Volkswageny: Sharan i Touran.

Ocena serwisów

Niemieccy kierowcy oceniali nie tylko jakość swoich pojazdów, ale też to, w jaki sposób traktowani są przez przedstawicieli konkretnych marek w serwisach. W tym zestawieniu prym wiodą producenci z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Największą renomą cieszą się u naszych zachodnich sąsiadów autoryzowane stacje obsługi Hondy. Zaraz za nią uplasowały się serwisy Toyoty, na wysokim trzecim miejscu sklasyfikowano Mitsubishi. Za warsztaty oferujące najniższy poziom usług uznano serwisy Seata, Fiata i Chevroleta.

Ocena marek

Ciekawie prezentuje się również zestawienie dotyczące postrzegania przez niemieckich klientów poszczególnych marek.

Producentem, który cieszy się za Odrą największym poważaniem jest BMW. Zaraz za nim uplasowało się Audi. Trzecie miejsce na podium zajęła... Honda. Miejsce 4. i 5. przypadło odpowiednio Toyocie i Mini. Na 6. pozycji znalazł się Mercedes, zaraz za nim - Volvo. Co ciekawe, 8. miejsce w zestawieniu zajęła Skoda, która pokonała sklasyfikowanego na 9. pozycji Volkswagena. W pierwszej dziesiątce znalazła się jeszcze Mazda.

W zamykającej zestawienie trójce najniżej ocenionych marek znalazły się kolejno: Peugeot, Chevrolet i Fiat.

PR

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje