Audi A1

Audi A1 to model reprezentujący niemiecką markę premium w segmencie samochodów miejskich. Stylistycznie auto nawiązuje do większych modeli Audi. Technologicznie samochód jest dość blisko spokrewniony z VW Polo.
Audi A1 - najważniejsze informacje
Audi A1 Sportback. /materiały prasowe

Audi A1 - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  2010

 • Zakończenie produkcji:

  -

Audi A1 to model reprezentujący niemiecką markę premium w segmencie samochodów miejskich. Stylistycznie auto nawiązuje do większych modeli Audi. Technologicznie samochód jest dość blisko spokrewniony z VW Polo.

Historia Audi A1

Choć Audi produkowało wcześniej auta miejskie, takie jak np. dość mało popularny model A2, sprzedawany w latach 2000-2005, to zaprezentowane w 2010 roku Audi A1 nie miało bezpośredniego poprzednika. Najmniejszy samochód w ofercie marki z Ingolstadt doczekał się dwóch generacji, które korzystają z płyty podłogowej i wielu rozwiązań technologicznych zapożyczonych z VW Polo. 

Audi A1 to reprezentant dość niszowego rynku aut miejskich premium. W segmencie B bezpośrednią konkurencją pierwszej generacji modelu były MINI, Citroen DS3 oraz Alfa Romeo MiTo. Druga generacja konkuruje w zasadzie już tylko z MINI Hatch. 

Audi A1 – generacje

Pierwsza generacja Audi A1 miała premierę w 2010 roku. Połączono w nim dynamiczny design z równie dynamicznym silnikiem i szerokim wyborem elementów dodatkowego wyposażenia. Charakterystyczne światła przednie w technologii LED oraz szeroki tylny słupek nawiązują do większych modeli marki. Podobieństwa są zauważalne także w bogato wyposażonej kabinie pojazdu.

Druga generacja modelu wyszła w 2018 roku. Audi A1 nabrało nieco bardziej zadziornego charakteru, który jest spójny z designem wszystkich modeli marki. Dopracowane też wnętrze oferuje jeszcze więcej nowinek technologicznych niż poprzednia wersja.

Model nie osiągnął jednak sukcesu w sprzedaży na miarę MINI. Ewentualna trzecia generacja Audi A1 stoi więc pod znakiem zapytania.

Audi A1 – dane techniczne

Audi A1 to hatchback, który występuje w wariancie trzy- i pięciodrzwiowym. Ten drugi określa się jako sportback i jest jedyną dostępną wersją nadwoziową w drugiej generacji tego auta. 

Ten model sprzedaje się z silnikami benzynowymi oraz dieslami. Wszystkie jednostki napędowe są wyposażone w turbosprężarki. Do przeniesienia napędu służą manualne skrzynie biegów z pięcioma lub sześcioma przełożeniami, a także dwusprzęgłowe skrzynie automatyczne S-Tronic. Poza sportową odmianą S1, wyposażoną w napęd na cztery koła quattro (ewenement w segmencie B), pozostałe wersje mają napęd jedynie na przednią oś. 

Audi A1 – opinie kierowców 

Audi A1 wśród użytkowników zbiera najczęściej pozytywne oceny. Nawet podstawowe wersje silnikowe zapewniają przyzwoitą dynamikę, a jakość wykonania spełnia standardy rynku premium. Silniki TFSI sprzed 2012 roku borykają się jednak z problemami technicznymi. Wysoka cena zakupu oraz bliskie pokrewieństwo z tańszym VW Polo wpłynęły negatywnie na sprzedaż tego modelu.

Audi A1 - Wiadomości

 • Audi aktualizuje gamę modelową. Zmiany dotyczą Audi A1, A4 allroad oraz SUV-ów Q7 i Q8

  Audi aktualizuje gamę modelową. Zmiany dotyczą Audi A1, A4 allroad oraz SUV-ów Q7 i Q8

  Piątek, 13 maja 2022 (16:43)
  Niemiecki producent poinformował, że co najmniej cztery modele Audi otrzymają aktualizacje na 2023 rok. Wśród nich znajdzie się m.in. uterenowiony wariant Audi A1, który teraz będzie...
 • Nadchodzi koniec Audi Q2 i A1

  Nadchodzi koniec Audi Q2 i A1

  Czwartek, 10 lutego 2022 (08:45)
  ​Audi rezygnuje z produkcji najmniejszych modeli. Zarówno A1, jak Q2 nie będą miały kolejnych generacji, a ich produkcja zostanie zakończona bez wprowadzania następcy.
 • Nowe pakiety stylistyczne Audi

  Nowe pakiety stylistyczne Audi

  Czwartek, 14 maja 2015 (10:11)
  Nad austriackim jeziorem Wörthersee rozpoczął się 34. już zlot fanów pojazdów koncernu VW - GTI Meeting. Na imprezie zadebiutowało kilka ciekawych projektów. Co dla fanów marki...
 • Reklama
 • Lifting Audi A1. Co się zmieniło w niemieckim maluchu?

  Lifting Audi A1. Co się zmieniło w niemieckim maluchu?

  Piątek, 14 listopada 2014 (11:15)
  Po odświeżonych A3 i A6 styliści Audi wzięli na cel model A1. Co zmieniło się w najmniejszym aucie z Ingolstadt?
 • Audi A1 sportback. Małe, ale pięciodrzwiowe

  Audi A1 sportback. Małe, ale pięciodrzwiowe

  Piątek, 18 listopada 2011 (09:40)
  Zbudowane w oparciu o płytę podłogową volkswagena polo audi A1 zadebiutowało na zeszłorocznym salonie motoryzacyjnym w Genewie.
 • A jeden i Albert drugi... Film

  A jeden i Albert drugi... Film

  Wtorek, 28 czerwca 2011 (17:42)
  Prawie od roku Audi produkuje model A1 w fabryce w Brukseli. Kilka dni temu z taśmy produkcyjnej zjechał 100 000 samochód.
 • Reklama
 • Niesamowite! 503 KM w audi A1!

  Niesamowite! 503 KM w audi A1!

  Środa, 1 czerwca 2011 (09:13)
  Już od trzydziestu lat, co roku, nad austriackim jeziorem Wörthersee spotykają się miłośnicy samochodów koncernu Volkswagena.
 • Luksusowy maluch? Mini nie było pierwsze!

  Luksusowy maluch? Mini nie było pierwsze!

  Czwartek, 26 maja 2011 (08:48)
  W Europie dużą popularnością cieszą się niewielkie auta klasy premium. Furorę robią mini i fiat 500, do wyboru mamy też jeszcze audi A1, alfę romeo mito i citroena DS3.

Audi A1 - Zdjęcia