Koncern Volkswagena zawiesza eksport aut do Rosji

​Volkswagen oficjalnie dołączył do firm, które w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę, zawieszają działalność na rynku rosyjskim.

Dwie rosyjskie fabryki Volkswagena, które produkują samochody Skody i VW zostały zatrzymane. To jednak nie wszystko, koncern wstrzymuje również eksport do Rosji. To może być bolesne dla rosyjskich oligarchów, którzy chętnie kupowali Porsche, Lamborghini czy Bentleye.

W 2021 roku Volkswagen sprzedał w Rosji około 216 tys. samochodów. Dla niemieckiego giganta nie jest to dużo - stanowi zaledwie 2,4 proc. globalnej sprzedaży.
Volkswagen dołączył do szeregu firm, które już wcześniej podjęły takie kroki. Są wśród nich Mercedes, BMW, Ford, General Motors, Volvo i inni.

Reklama

Rosyjska napaść na Ukrainę wywołuje reperkusje w całej Europie. Szereg zakładów będzie musiało wstrzymać produkcję, ze względu na problemy z dostępnością wiązek przewodów. Ukraina to jeden z największych producentów tych komponentów w Europie. W Chmielnickim japoński gigant Sumitomo Electric Industries ma zakład, który zatrudniał 6 tys. osób. Dwa kolejne zakłady produkujące wiązki, które zatrudniały w sumie 7 tys. pracowników ma na Ukrainie niemiecka firma Leoni. Fabryki nie pracują od wybuchu wojny.

Właśnie brak wiązek przewodów jest powodem wstrzymania pracy przez zakłady Volkswagena w Poznaniu i we Wrześni. Obie fabryki staną 10 marca.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna w Ukrainie | Volkswagen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy