Irańskie części w rosyjskich samochodach? To niewykluczone
Po agresji na Ukrainę i wprowadzonych sankcjach rosyjski przemysł motoryzacyjny znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. Z powodu problemów logistycznych oraz po wycofaniu się zachodnich partnerów, praca stanęła praktycznie we wszystkich fabrykach samochodów w Rosji.
Największy problem ma Renault, które posiada większościowy pakiet AwtoWAZ. Francuzi zainwestowali w Rosji 2,2 mld euro, już wiadomo, że tych pieniędzy nie odzyskają. Jednak Rosjanie nie mają się z czego cieszyć, zostali ze zmodernizowanymi fabrykami, w których nie mogą produkować modeli Dacii ani Renault. Co gorsza, mają problem nawet z Ładami, które nasycono francuskimi komponentami.
W tej sytuacji rosyjskie firmy szukają nietypowych rozwiązań, by utrzymać produkcję. AwtoWAZ np. uruchomił produkcję Ład w wersjach zubożonych, pozbawionych m.in. ABS-u. Ponadto szukają partnerów zagranicznych, którzy byliby gotować dostarczać komponenty do produkcji w Rosji.
Oczywiście kraje zachodnie z tych poszukiwań są wykluczone, więc Rosjanie zwracają się w kierunkach dość zaskakujących. Jak donoszą irańskie media rządowe, rosyjski producent samochodów zwrócił się do tego kraju z prośbą o dostarczanie kluczowych części, niezbędnych do utrzymania produkcji.
Hossein Bahrainian z irańskiego Związku Producentów Części Samochodowych zdradził, że miał kontakt z "rosyjskim producentem", który poszukuje dostawców układów hamulcowych, pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych, alternatorów, układów klimatyzacji, termostatów i układów elektrycznego sterowania szybami.
Nie zdradzono jednak nazwy rosyjskiej firmy, która zainicjowała kontakt z Iranem. Nie wiadomo również, czy w tym kraju znajdą się firmy, które będą w stanie sprostać rosyjskim zamówieniom.
Trzeba przy tym zauważyć, że w ostatnich latach z Iranu do Rosji eksportowano m.in. elementy samochodowych zawieszeń i układów chłodzenia silnika. Rosję i Iran łączy granica morska na morzu Kaspijskim oraz... objęcie sankcjami. W przypadku Iranu są to obowiązujące od 2018 roku sankcje gospodarcze nałożone przez USA.
***