Znamy najbardziej zakorkowane miasta w Polsce i na świecie

Trzy najbardziej zakorkowane miasta na świecie w 2021 roku to: Londyn, Paryż i Bruksela. Takie dane płyną z najnowszego raportu INRIX. Najbardziej zakorkowanym polskim miastem w 2021 roku był Poznań.

Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce. Prowadzi Poznań przed Wrocławiem, Warszawą i Krakowem
Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce. Prowadzi Poznań przed Wrocławiem, Warszawą i KrakowemWojciech Stróżyk /Reporter Agencja SE/East News
  • Amerykańska firma INRIX, specjalizująca się w szeroko pojętej "analityce transportowej", przygotowała ranking najbardziej zakorkowanych miast świata. 
  • Przeanalizowane zostały dane pochodzące nie tylko od różnych operatorów systemów nawigacji satelitarnych, ale też z miejskich systemów monitoringu, na przykład kamer zliczających ruch czy skanujących numery rejestracyjne.
  • Tegoroczne zestawienie powstało w oparciu o informacje z ponad tysiąca miast w 50 krajach. 

Wyniki rankingu podawane są w godzinach. Konkretniej - chodzi o różnicę między rzeczywistym a prognozowanym czasem dojazdu do centrum w porównaniu do sytuacji, gdyby ruch na danej trasie odbywał się w "warunkach swobodnego przepływu".

Mówiąc wprost - ranking INRIX wskazuje na utracony - dodatkowy - czas, jaki kierowcy marnotrawią tkwiąc w drogowych zatorach.

Wypada jeszcze dodać, że na ostateczną pozycję danego miasta wpływ mają również średnie prędkości podróżowania samochodem, zwłaszcza w obrębie tzw. "ostatniej mili", czyli końcowego etapu podróży. Stąd - mimo że w niektórych miastach kierowcy tracą w korkach mniej czasu niż w innych - w ostatecznym rozrachunku zajmują one wyższe miejsce w rankingu najbardziej zakorkowanych aglomeracji.

INRIX - najbardziej zakorkowane miasta świata

Niestety w rankingu światowym przodują aglomeracje Starego Kontynentu. Zdaniem INRIX najbardziej zakorkowanym miastem był w 2021 roku Londyn, w którym przeciętny kierowca stracił w ubiegłorocznych korkach 148 godzin, czyli ponad sześć dób! Drugie miejsce światowego zestawienia - z wynikiem 140 godzin - zajął Paryż. Trzecia pozycja przypadła stolicy Unii Europejskiej - Brukseli. W tamtejszych korkach przeciętny kierowca stracił w 2021 roku aż 134 godziny. Co ciekawe, tylko Paryżanie spędzili w korkach zauważalnie mniej czasu (spadek o 15 proc.) niż w "przed-pandemicznym" roku 2019. W Londynie (-1 proc.) i Brukseli (-4 proc.) spadek natężenia ruchu wywołany pandemią Covid-19 był w ubiegłym roku praktycznie niezauważalny.

Pierwsza dziesiątka najbardziej zakorkowanych miast świata w 2021 roku prezentuje się następująco:

  1. Londyn - strata 148 godzin
  2. Paryż - strata 140 godzin
  3. Bruksela - strata 134 godzin
  4. Moskwa - strata 108 godzin
  5. Nowy Jork - strata 102 godzin
  6. Chicago - strata 104 godzin
  7. Rzym  - strata 107 godzin
  8. Bogota - strata 94 godzin
  9. Palermo - strata 109 godzin
  10. Stambuł - strata 88 godzin. 

Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce

W zestawieniu 2021 INRIX Global Traffic Scorecard nie zabrakło - niestety - polskich miast. Niechlubne miano najbardziej zakorkowanego dzierży Poznań, którego władze od lat stawiają na "uspokajanie ruchu" mające siłą zmotywować kierowców do korzystania z komunikacji miejskiej czy rowerów. Efekty tych działań są dla mieszkańców stolicy Wielkopolski opłakane. Zdaniem INRIX w ubiegłym roku kierowcy w Poznaniu stracili w korkach aż 3,5 doby! Miasto zajęło 21. miejsce w ogólnoświatowym rankingu awansując z miejsca - uwaga - 123! 

Dla porównania kolejne polskie miasto w rankingu - Wrocław - "awansował" na 25. pozycję z miejsca 42. jakie zajmował w 2020 roku. Warszawa - sklasyfikowana w 2021 na miejscu nr 44. - spadła w stosunku do poprzedniego zestawienia o 4 pozycje.

W sumie, w światowym rankingu 2021 INRIX Global Traffic Scorecard, znalazło się siedem polskich miast:

  • Poznań - miejsce 21. - strata 87 godzin
  • Wrocław - miejsce 25. - strata 84 godzin
  • Warszawa - miejsce 44. - strata 62 godzin
  • Kraków - miejsce 56. - strata 61 godzin
  • Łódź - miejsce 117. - strata 48 godzin
  • Katowice - miejsce 261. - strata 35 godzin
  • Gdańsk - miejsce 318-  strata 31 godzin.

Na uwagę zasługuje pozytywny wynik Łodzi, która jeszcze w roku 2020 zajmowała 44. miejsce światowego zestawienia. In minus - oprócz Poznania - zapisały się za to Katowice, które w stosunku do poprzedniego raportu "zyskały" aż 104 pozycje ("awans" z miejsca 365. na 261.).

***

Motorandka z Joanną Zientarską - Jeep Wrangler 4xeINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas