Więcej fotoradarów i pomiarów prędkości. Jest ważne porozumienie

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o podjęciu ścisłej współpracy z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Celem porozumienia jest sprawna realizacja projektu rozbudowy systemu fotoradarowego prowadzonego na polskich drogach. Już wkrótce na krajowych trasach pojawi się 128 nowych urządzeń kontrolujących prędkość i przejazd na czerwonym świetle.

Wkrótce 128 nowych punktów kontroli na drogach
Wkrótce 128 nowych punktów kontroli na drogachKrzysztof NalewajkoGDDKiA

Fotoradary i systemy odcinkowego pomiaru prędkości stanowią ważny element wpływający na bezpieczeństwo na polskich drogach. Pod koniec 2024 roku na terenie naszego kraju działało już 646 różnych urządzeń do pomiaru - wśród nich aż 476 fotoradarów, 64 kamery rejestrujące przejazdy na czerwonym świetle i 71 systemów odcinkowego pomiaru prędkości. Jednocześnie w ostatnich miesiącach wyraźnie wzrosło tempo dodawania do użytku nowych punktów kontroli.

Wkrótce 128 nowych punktów kontroli na polskich drogach

Jakiś czas temu informowaliśmy o 43 nowych odcinkowych pomiarach prędkości, które powinny trafić do użytku jeszcze w połowie tego roku. Teraz GDDKiA poinformowała o podpisaniu ważnego porozumienia z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, którego celem jest wdrożenie kolejnych takich rozwiązań. Łącznie na polskie drogi ma zawitać kolejne 128 punktów kontroli kierowców. Mowa o 70 fotoradarach, 43 systemach odcinkowych pomiarów prędkości oraz 15 systemów RedLight kontrolujących prędkość i przejazd na czerwonym świetle.

Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że kluczowa dla sprawnego przebiegu prac instalacyjnych jest efektywna współpraca wykonawcy z zarządcą drogi. Podpisane porozumienie pomiędzy GITD a GDDKiA jest gwarancją sprawnej realizacji projektu i przykładem zaangażowania obu instytucji w działania prowadzące do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. 
GDDKiA

W ramach współpracy GDDKiA zobowiązała się, że będzie szybciej rozpatrywać wnioski firm realizujących projekty dla GITD. Dotyczy to m.in. dokumentów związanych z prawem do korzystania z terenu, użyciem istniejącej infrastruktury czy projektami organizacji ruchu - zarówno na stałe, jak i tymczasowo. Uzgadniana będzie też dokumentacja nowych systemów odcinkowego pomiaru prędkości na autostradach i drogach ekspresowych. Dzięki temu ma wzrosnąć bezpieczeństwo na tych trasach.

OPP ma znaczący wpływ na poprawę bezpieczeństwa

GDDKiA podkreśla, że odcinkowy pomiar prędkości ma duże znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa - szczególnie w tunelach. Przykładem jest tunel pod Ursynowem w Warszawie, na trasie S2, gdzie taki system już działa. Dane z pierwszego roku pokazują, że ponad 99 proc. kierowców przestrzegało tam ograniczeń prędkości. A ci, którzy jednak przekraczali dozwoloną prędkość, zazwyczaj jechali tylko do 20 km/h szybciej niż powinni.

Odcinkowy pomiar prędkości może też pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa tam, gdzie trwają prace drogowe. Dobrym przykładem jest odcinek budowanej autostrady A1 między Tuszynem a Częstochową. System OPP został tam zamontowany na prośbę GDDKiA i wykonawców prac. Chodziło o to, by kierowcy naprawdę trzymali się ograniczeń prędkości na placu budowy. Dzięki temu udało się uspokoić ruch i poprawić bezpieczeństwo - zarówno dla osób za kierownicą, jak i pracowników na drodze.

Renault Rafale E-Tech 300 – test wideo SUV-a plug-in z napędem 4x4Interia plINTERIA.PL