Ukradli mu katalizator. To już drugi raz w ciągu miesiąca

​W Szwecji nasila się plaga kradzieży katalizatorów. A jeszcze kilka lat temu ten rodzaj przestępstw był praktycznie nieznany.

Kradzieżami katalizatorów zajmują się najczęściej zorganizowane, wyspecjalizowane grupy
Kradzieżami katalizatorów zajmują się najczęściej zorganizowane, wyspecjalizowane grupyPolicja

Szwedzkie media informują o przypadku mieszkańca Ostersund na północy kraju, któremu katalizator skradziono dwa razy w ciągu jednego miesiąca. Co więcej, drugiej kradzieży dokonano po uprzednim włamaniu się do garażu, w którym był zamknięty samochód. Poszkodowany kierowca, starszy mężczyzna zapowiedział, że kolejna kradzież zmusi go do zrezygnowania z posiadania samochodu.

Szwecja. Plaga kradzieży katalizatorów

Kradzieże katalizatorów to w Szwecji nowy problem. Do 2019 roku ten typ przestępstw praktycznie nie istniał, rocznie notowano kilkanaście do kilkudziesięciu przypadków.

Skokowy wzrost kradzieży katalizatorów nastąpił w 2020 roku, gdy policja zanotowało 3197 takich przestępstw. Rok później ta liczba została podwojona, zanotowano 7670 kradzieży. Kolejny rekord padł w ubiegłym roku, gdy policyjny licznik kradzieży katalizatorów zatrzymał się na liczbie 7791. To więcej niż oficjalnie w Polsce, gdzie w 2021 roku zgłoszono 6392 kradzieży części samochodowych (czyli głównie właśnie katalizatorów).

Kradli obcokrajowcy, kradną Szwedzi

Eksperci dodają jednak, że rzeczywista liczba przestępstw jest o około 30 proc. wyższa niż podają oficjalne statystyki. Nie wszyscy poszkodowani zgłaszają sprawy na policję, szczególnie jeśli nie posiadają ubezpieczenia AC i sami muszą pokryć koszt naprawy samochodu.

Co ciekawe, szwedzkie media informują, że o ile początkowo za kradzieże odpowiadali głównie obcokrajowcy, o tyle w 2022 roku większości przestępstw dokonali szwedzcy złodzieje.

Dlaczego złodzieje kradną katalizatory?

Katalizatory kradnie się ze względu na ich łatwą dalszą sprzedaż (nie mają numerów VIN, nie są przypisane do konkretnego egzemplarza, a więc nie da się ich zidentyfikować czy określić ich pochodzenia) oraz ze względu na zawarte w nich metale szlachetne (platynę, pallad i rod). 

***

Moto Flesz - odcinek 74. Dlaczego elektryki nigdy nie będą tanieINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas