To najgorsze miejsce w Krakowie. Kierowcy codziennie przeżywają tam koszmar
Władze Krakowa podały wyniki pomiaru ruchu drogowego, jakie wykonano w różnych punktach przy drogach wylotowych z miasta. W najbardziej zatłoczonym zarejestrowano ponad 92 tys. pojazdów w ciągu doby.
Jak poinformował krakowski magistrat, pomiary ruchu drogowego przeprowadzono w ciągu jednego kwietniowego dnia w 50 punktach w mieście zlokalizowanych na ulicach wlotowych. Badanie dotyczyło dróg, które nie zostały objęte Generalnym Pomiarem Ruchu w latach 2020 i 2021, realizowanym na zamówienie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Według zaprezentowanych danych największe natężenie ruchu pojazdów zmierzono na obwodnicy autostradowej miasta, na wysokości stopnia wodnego Kościuszki. W ciągu doby przejeżdża przez ten odcinek 92,5 tys. pojazdów. Kolejne z rzędu były:
- al. Powstańców Wielkopolskich i Śląskich - 73,5 tys.,
- ul. Conrada (przy wiadukcie) - 68,8 tys.,
- most Dębnicki - 68 tys.,
- ul. Opolska (w okolicy rzeki Białuchy) - 65,4 tys. pojazdów.
W czasie pomiarów odnotowano, że największy odsetek samochodów przemieszczających się po Krakowie stanowią pojazdy osobowe - 87,73 proc. Samochody dostawcze to 6,30 proc., a samochody ciężarowe z naczepami - 2,48 proc. Pozostałe kategorie pojazdów mają znikomy wpływ, a ich ogólny udział w ruchu w mieście nie przekracza 3 proc. Rowery na jezdni oraz pojazdy wolnobieżne to kategorie, które występowały najrzadziej (odpowiednio 0,26 proc. i 0,04 proc.).
Urzędnicy wskazali, że głównym celem wykonanych pomiarów było uzupełnienie informacji m.in. na temat liczby wjeżdżających do miasta pojazdów w standardowym dniu roboczym. Realizacja tego celu powiązana jest z budową i kalibracją nowego Symulacyjnego Modelu Transportowego Aglomeracji Krakowskiej.
"System ten będzie stanowić narzędzie sprawniejszego i bardziej optymalnego planowania oraz zarządzania systemem transportu w Krakowie" - zapowiedziano.
Zatłoczone ulice to jeden z poważnych problemów Krakowa, który co roku zajmuje wysokie miejsca na liście najbardziej zakorkowanych miast w Polsce. Według TomTom Traffic Index 2024 średni czas na pokonanie 10 km w stolicy Małopolski to 17 minut i 40 sekund, co daje mu trzecie miejsce w kraju (za Łodzią i Wrocławiem). Jeśli natomiast pod uwagę weźmiemy poruszanie się wyłącznie w centrum miasta, to pokonanie 10 km w Krakowie zajmuje 21 minut i 30 sekund. To także trzeci najgorszy wynik w skali kraju (pierwszy należy do Wrocławia, zaś drugi do Łodzi).