Światowy gigant zainwestuje w Polsce. Powstanie wielka farma energii

Krzysztof Mocek

Krzysztof Mocek

Aktualizacja

Polski pion produkcyjny koncernu Stellantis prowadzi jedną z największych inwestycji fotowoltaicznych w Europie Środkowej. Na terenach zakładów w Tychach, Gliwicach i Skoczowie powstają naziemne farmy fotowoltaiczne oraz systemy carportów o łącznej mocy 58 MW, które łącznie zajmą 54 hektary. To największy taki projekt w Środkowej Europie.

Stellantis zbuduje w Polsce farmę fotowoltaiczną o łącznej mocy 58 MW
Stellantis zbuduje w Polsce farmę fotowoltaiczną o łącznej mocy 58 MW materiały prasowe

Polskie zakłady Stellantis aktywnie wdrażają globalną strategię koncernu, która stanowi część szerokiego planu transformacji energetycznej. Projekt zakłada zmniejszenie emisji na każdym etapie cyklu życia pojazdu - począwszy od pozyskiwania surowców, przez procesy produkcyjne i logistyczne, aż po użytkowanie samochodów przez konsumentów.

W ramach działań, producent realizuje m.in. projekt budowy dużych farm fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 54 hektarów. Całkowita moc instalacji wyniesie 58 MW, co pozwoli na zaopatrzenie w energię czterech zakładów produkcyjnych Stellantis w naszym kraju - w Gliwicach, Skoczowie oraz dwóch w Tychach.

Stellantis realizuje m.in. projekt budowy dużych farm fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 54 hektarów.materiały prasowe

Polska stanie farmami fotowoltaicznymi. Wielka inwestycja Stellantisa

Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Quanta Energy. Pierwsza farma fotowoltaiczna o mocy 2 MW została uruchomiona w lutym tego roku w zakładzie jednostek napędowych Stellantis w Tychach. Obecnie projekt przeszedł do kolejnego etapu, w ramach którego budowane są dodatkowe farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 7 MW, a także system magazynowania energii. Dzięki tym inwestycjom, do końca roku, tyska fabryka osiągnie około 56-procentową niezależność energetyczną na poziomie średniorocznym.

Jesteśmy dumni, że możemy współpracować ze Stellantis przy tym strategicznym projekcie. Wspólnie wyznaczamy kierunek i udowadniamy jak innowacje i odpowiedzialność kształtują przemysł motoryzacyjny.
Piotr Grzybczak, CEO Quanta Energy.

Działania związane z transformacją energetyczną zostały podjęte również w pozostałych zakładach Stellantis, w tym w zakładzie produkcji dużych samochodów dostawczych w Gliwicach, fabryce samochodów osobowych w Tychach oraz w odlewni żeliwa w Skoczowie. Realizacja projektu w Tychach osiągnęła właśnie kulminacyjny moment. Po wyłączeniu nieefektywnej ciepłowni węglowej w zeszłym roku, obecnie trwają prace przygotowawcze do instalacji systemu fotowoltaicznego. Symbolicznym wydarzeniem w tym procesie było wyburzenie 150-metrowego komina, który stanowił część ciepłowni.

Jeden z największych systemów carportów w Środkowej Europie

Łącznie do budowy farm użytych zostanie około 94 300 modułów fotowoltaicznych, które zajmą niemal 54 hektary powierzchni, co odpowiada terenowi 3333 boisk do siatkówki. Wytworzona ilość energii elektrycznej przez farmy wybudowane dla Stellantis przez Quanta Energy wystarczyłaby by zasilać rocznie niemal 20 tysięcy gospodarstw domowych w Polsce lub przejechanie 3,3 miliona km samochodem elektrycznym.

Po zakończeniu inwestycji, oprócz klasycznych naziemnych instalacji fotowoltaicznych, na terenie zakładów powstanie jeden z największych systemów carportów w tej części Europy. Panele słoneczne zainstalowane na stelażach, które będą pełnić funkcję zadaszenia dla parkingów, zapewnią 7 MW energii.

Koncern Stellantis podkreśla, że wszystkie zakłady są aktywnie zaangażowane w realizację strategii firmy, skoncentrowanej na obniżaniu emisji dwutlenku węgla. Działania te obejmują nie tylko redukcję emisji w codziennej działalności operacyjnej, ale również całkowitą transformację gamy modelowej do 2030 roku, zmierzającą ku pełnej elektryfikacji pojazdów.

Nowa Toyota C-HR+. Niech nie zmyli was nazwa, to kompletnie inne autoINTERIA.PL