Stacjom diagnostycznym grożą upadłości, diagności szykują protest

Diagności samochodowi przygotowują protest. Branża twierdzi, że jest pod ścianą.

Stacjom kontroli pojazdów grozi fala upadłości, dlatego diagności szykują protest
Stacjom kontroli pojazdów grozi fala upadłości, dlatego diagności szykują protestGerardReporter

O sprawie pisze w czwartek "Rzeczpospolita".

"Na wrzesień planujemy protest. Będzie miał charakter centralny, czyli przyjedziemy do Warszawy. Będą też plakaty i flagi na stacjach. Nie chcemy póki co zamykać naszych punktów, bo mogłoby to doprowadzić do obniżenia bezpieczeństwa ruchu" - poinformował gazetę prezes Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów Marcin Barankiewicz.

Stacjom kontroli pojazdów grożą masowe upadłości

Jak pisze "Rz", według Barankiewicza sytuacja w branży jest tak zła, że grozi masowymi plajtami, a powodem są zbyt niskie stawki.

"Ważne na rok badanie okresowe samochodu osobowego kosztuje 98 zł. Zaś w przypadku samochodu ciężarowego o całkowitej masie ponad 16 ton - 176 zł. Ustalono je rozporządzeniem ministra infrastruktury, które liczy już... 18 lat. Wydano je bowiem 29 września 2004 roku. Od tamtego czasu nie było ani jednej podwyżki, za to z punktu widzenia przedsiębiorców prowadzących stacje doszło do dwóch obniżek" - podaje dziennik.

Stawki za przeglądy nie zmieniły się od 18 lat

Jak zaznacza, w 2009 roku zlikwidowano obowiązkowe badanie pojazdu sprowadzonego z zagranicy, które kosztowało więcej z uwagi na szerszy zakres prac dla diagnosty. "Ponadto w 2011 roku podatek VAT wzrósł z 22 do 23 proc., co oznaczało stratę dla stacji, bo opłaty za badania są ustalone w rozporządzeniu w kwotach brutto. Podwyżek nie było nawet mimo obecnej rekordowej inflacji" - czytamy.

"Marcin Barankiewicz mówi, że przedsiębiorców najmocniej bije po kieszeni wzrost cen energii, ogrzewania i kosztów pracowniczych, a niektórzy już teraz zaczęli dokładać do biznesu. Jego zdaniem, jeśli opłaty nie wzrosną, z rynku może zniknąć nawet 35 proc. stacji" - podaje "Rzeczpospolita".***

Jak długo w Polsce potrwa program dopłat do samochodów elektrycznych?INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas