Siedem pomysłów na majówkę 2022. Gdzie możesz pojechać samochodem?

Długi weekend majowy w 2022 roku nie prezentuje się zbyt korzystanie w kalendarzu, ale wciąż biorąc tylko jeden dzień wolnego, możemy zrobić sobie czterodniowy wypad. To dużo czasu, by wybrać się na dłuższy wyjazd autem z dala od miejskiego zgiełku. Oto nasze pomysły wyjazdu samochodem na tegoroczną majówkę w Polsce.

Kiedy wypada majówka 2022?

Długi weekend majowy, zwany potocznie majówką, to czas, w którym większość z nas planuje kilkudniowy urlop, by odpocząć od codziennych obowiązków domowych i zawodowych. To również przedsmak zbliżających się wielkimi krokami wakacji i pierwsza okazja w roku, by udać się na wypoczynek z rodziną.

W 2022 roku 1 maja wypada w niedzielę, zaś 3 maja - we wtorek. Oznacza to, że pracownicy, którzy chcą mieć zapewnioną dłuższy weekend majowy, muszą wziąć jeden dzień wolnego - w poniedziałek, 2 maja

Reklama

Pod tym względem majówka 2022 przypada zdecydowanie korzystniej z punktu widzenia uczniów, którzy 2 maja są zwolnieni z zajęć lekcyjnych. 

Majówka 2022 w Polsce. Gdzie pojechać samochodem?

Cztery dni wolnego to sporo czasu, by nadrobić krajoznawcze zaległości i udać się na zasłużony odpoczynek. Gdy nadchodzi czas planowania majówki, większość z nas bierze pod uwagę samochód jako oczywisty środek transportu. I nic w tym dziwnego - w końcu to najwygodniejsza i najszybsza opcja podróżowania w czasie długiego weekendu majowego.

Z tej okazji wybraliśmy najlepsze pomysły na wypad samochodowy na majówkę 2022 w Polsce. Na liście znalazły się propozycje miejsc dla miłośników zabytków oraz tych, którzy cenią sobie spędzanie wolnego czasu w formie relaksu na łonie natury i z dala od miejskiego zgiełku.

Majówka 2022 na Dolnym Śląsku. Kraina Wygasłych Wulkanów i Kotlina Jeleniogórska

Kraina Wygasłych Wulkanów to obszar położony między Jaworem a Jelenią Górą (woj. dolnośląskie), obejmujący Góry i Pogórze Kaczawskie w Sudetach Zachodnich. To tereny wyróżniające się niezwykłą różnorodnością geologiczną, szczególnie ciekawe są skały i wzgórza będące pozostałością aż trzech okresów aktywności wulkanicznej. Z nazwą tą identyfikuje się wielu mieszkańców oraz interesuje ona coraz większą liczbę turystów.

Blisko Krainy Wygasłych Wulkanów znajduje się również Kotlina Jeleniogórska. Malowniczo położona w stóp Karkonoszy dolina zachwyca turystów. Do bardziej znanych miejscowości regionu, należą przede wszystkim Jelenia Góra, Kostrzyca, Janowice Wielkie, Wojanów, Łomnica, Mysłakowice i Miłków. Region bogaty jest w liczne zamki, fortyfikacje, pałace i ogrody.

Majówka 2022 na Podlasiu. Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy na Podlasiu to jeden z najcenniejszych klejnotów w skarbcu polskiej przyrody, jedyny i ostatni w Europie obszar dużych, żywych torfowisk z unikatowym światem roślinnym i zwierzęcym. Można spotkać tu żubry, łosie i nieliczne gatunki ptaków. To propozycja dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek. Biebrzański Park Narodowy ma do zaoferowania ponad 600 kilometrów szlaków turystycznych - pieszych, kajakowych i rowerowych.

Wśród największych atrakcji znajdujących się na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego wyróżniamy m.in.:

  • Linię Mołotowa,
  • Twierdzę Osowiec,
  • Czerwone Bagno,
  • Groblę Honczarowską,
  • Szlak Barwik.

Jak dojechać do Biebrzańskiego Parku Narodowego? Obszar ten leży w powiecie monieckim (woj. podlaskie). To około 45 minut jazdy z Białegostoku. Na drodze do Biebrzańskiego Parku Narodowego nie powinniśmy się martwić o korki i utrudnienia.

Długi weekend majowy w Sandomierzu lub Kazimierzu Dolnym

Sandomierz (woj. świętokrzyskie) to jedno z najbardziej romantycznych polskich miasteczek i idealne miejsce na majówkę we dwoje. Na turystów czekają urokliwe uliczki, klimatyczne restauracje i piękny rynek. Sandomierz zyskał ogromną sławę dzięki serialowi „Ojciec Mateusz” z Arturem Żmijewskim w roli głównej.

Znalezienie się w Sandomierzu nie powinno stanowić problemu, szczególnie dla osób podróżujących samochodami osobowymi, ponieważ miasto znajduje się w odległości niecałych 100 kilometrów od Rzeszowa czy Kielc i ponad 200 kilometrów od Warszawy.

Doskonałą propozycją spędzenia majówki jest także wypad do Kazimierza Dolnego (woj. lubelskie), oddalonego o niecałe dwie godziny jazdy od Sandomierza. Miasto jest szczególnie modne w sezonie letnim oraz w słoneczne weekendy - wówczas możemy natknąć się na spore liczby turystów. To nie przeszkadza jednak w odkrywaniu uroku i historii tego miasta.

Szwajcaria w Polsce, czyli majówka z kulturą kaszubską

Szwajcaria Kaszubska uznawana jest za najbardziej atrakcyjny region Kaszub. Znajdują się tutaj kilkaset jezior, rezerwaty, dzika natura i malownicze wzgórza. Amatorzy turystyki aktywnej znajdą setki kilometrów szlaków - przez region prowadzą czerwony Szlak Kaszubski oraz Droga Kaszubska.

Kartuzy stanowią centrum Szwajcarii Kaszubskiej, z którego rozchodzi się sześć dróg kołowych w kierunkach: Gdynia, Gdańsk, Słupsk, Bytów, Lębork i Kościerzyna. Miasto posiada bardzo dogodne połączenie z Gdańskiem i z Gdynią.

Mikołajki i okolice. Długi weekend majowy na Mazurach

Planując wyjazd na majówkę wiele osób decyduje się na Mazury. To region w północno-wschodniej Polsce, który kojarzy się nieodłącznie z naturą, jeziorami oraz aktywnym wypoczynkiem.

Mikołajki, zwane mazurską Wenecją, to jedno z najciekawszych miast położonych w tym regionie Polski. Usytuowane jest w Krainie Wielkich Jezior, co wpływa na atrakcyjne położenie. Mikołajki uchodzą również za żeglarską stolicę Polski. Na terenie oraz w pobliżu miasta znajduje się wiele zabytków oraz miejsc, do których warto zawitać. To m.in.:

  • Park dzikich zwierząt w Kadziłowie,
  • Kościół Matki Bożej Różańcowej w Mikołajkach,
  • Stacja badawcza PAN w Popielinie.

Przez Mikołajki przebiega droga krajowa nr 16 (Olsztyn - Mikołajki - Ełk) oraz droga wojewódzka nr 609 (Mikołajki - Ukta). Główną ulicą miasta jest ul. Mrągowska, która na niewielkim odcinku jest wybrukowana. To droga prowadząca do Mrągowa i Olsztyna.

Ojcowski Park Narodowy. Majówka blisko Krakowa

Park narodowy położony niedaleko Krakowa kryje niezwykłe bogactwo geologiczne, przyrodnicze i kulturowe. Spotkamy tu wysokie, na kilkadziesiąt metrów, skały o fantazyjnych kształtach, wywierzyska i mnóstwo jaskiń. Do zabytków i innych obiektów usytuowanych na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego należą:

  • ruiny średniowiecznego Zamku w Ojcowie,
  • późnorenesansowy Zamek Pieskowa Skała,
  • Kaplica „Na Wodzie”,
  • Kościół Najświętszej Marii Panny, Pustelnia błogosławionej Salomei i Groty modlitewne w Grodzisku,
  • Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. prof. Władysława Szafera,
  • jaskinie turystyczne: Jaskinia Ciemna i Jaskinia Łokietka,
  • liczne skały, bardziej znane z nich to: Brama Krakowska, Igła Deotymy, Maczuga Herkulesa, Łaskawiec, Panieńskie Skały, Rękawica, Skały Kawalerskie.

Zobacz też:

Idą drakońskie kary. Dwa wykroczenia i po prawku. Tak będzie za kilka miesięcy

Nadciąga tzw. krwawy deszcz. Jak zabezpieczyć przed nim auto?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: majówka 2022 | długi weekend
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy