Samochody zarekwirowane pijanym kierowcom pomagają na wojnie w Ukrainie
W środę, 8 marca, z Łotwy wyjechał na Ukrainę pierwszy transport samochodów zarekwirowanych pijanym kierowcom. Od początku roku obowiązują tam przepisy pozwalające konfiskować auta nietrzeźwym uczestnikom ruchu. Władze Łotwy zdecydowały o przekazaniu części z nich organizacji charytatywnej wspierającej Ukrainę.
Spis treści:
Nietypowy sposób radzenia sobie z samochodami zatrzymanymi nietrzeźwym kierującym znalazły władze Łotwy. Od początku roku obowiązują tam przepisy, w ramach których kierowca mający w organizmie więcej niż 1,5 promila alkoholu traci swój samochód na rzecz Skarbu Państwa.
1,5 promila i tracisz auto. Wpadło już ponad 200 osób
Jak informuje agencja Reuters, dwa pierwsze miesiące obowiązywania restrykcyjnego prawa poskutkowały zarekwirowaniem ponad 200 samochodów osobowych. To bardzo duża liczba, jeśli wziąć pod uwagę, że cała populacja Łotwy liczy dziś niespełna 1,85 mln ludzi, czyli niewiele więcej, niż sama tylko Warszawa.
Cześć z przejętych w ten sposób pojazdów wysłana została właśnie na Ukrainę.
Auta potencjalnych zabójców drogowych wspomogą Ukraińców
Na pomysł zagospodarowania przejętych przez łotewskie władze pojazdów wpadł Reinis Poznaks - założyciel organizacji charytatywnej Twitter Convoy. Powstała ona jeszcze w lutym ubiegłego roku, w kilka dni po rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Poznaks zaapelował wówczas w mediach społecznościowych o przekazywanie na rzecz organizacji darowizn, za które Twitter Convoy mogłaby zakupić samochody niezbędne Ukraińcom do prowadzenia walki z rosyjskim agresorem.
Podobne inicjatywy, cieszące się dużym poparciem społecznym, pojawiły się również w Polsce.
Twitter Convoy - 1200 samochodów w niespełna rok
Entuzjastyczne podejście Łotyszy było dla twórcy organizacji dużym zaskoczeniem. Wykazał się on jednak tytaniczną pracą i dużym talentem organizacyjnym. W niewielkim kraju, o powierzchni zaledwie 64,5 tys. km kwadratowych (trzy średniej wielkości polskie województwa), w niespełna rok udało się zebrać kwotę ponad 2 mln euro.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Reinisa Poznaksa z tych środków udało się kupić, częściowo wyremontować i wysłać na Ukrainę 1200 samochodów, które przekazane zostały m.in. przedstawicielom ukraińskiego wojska i pracownikom służby zdrowia.
20 aut zarekwirowanym pijanym kierowcom już jeździ po Ukrainie
Nikt nie spodziewał się, że ludzie po pijanemu prowadzą tyle pojazdów (...). Dlatego wpadłem na pomysł - by wysłać je na Ukrainę - wyjaśnił w rozmowie z agencją Reuters Poznaks.
Sukces Twitter Convo skłonił łotewskie władze, by przyłączyć się do tej inicjatywy. W efekcie starań Poznaksa rząd Litwy zrezygnowały z planów zlicytowania części zarekwirowanych pojazdów i przekazał je organizacji.
Arvils Aseradens - łotewski minister finansów - podkreślił, że od pojawienia się pomysłu przekazania pojazdów na rzecz Twitter Convoy do jego realizacji minęły jedynie 33 dni. Pierwsza partia wyjechała na Ukrainę już w środę - 8 marca.
Szef Ministerstwa Finansów zadeklarował ponadto, że w najbliższym czasie każdego kolejnego tygodnia resort przekaże organizacji Poznaksa dwadzieścia zarekwirowanych nietrzeźwym kierującym pojazdów.
Co z rekwirowaniem samochodów nietrzeźwym kierowcom w Polsce?
Warto przypomnieć, że nad przepisami pozwalającymi rekwirować samochody nietrzeźwym uczestnikom ruchu drogowego od dłuższego czasu pracowało też polskie Ministerstwo Sprawiedliwości. Ostatecznie - 2 grudnia 2022 roku - prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu Karnego wprowadzającą takie rozwianie.
Przepisy zakładają trzy możliwości przepadku samochodu na rzecz państwa. Stanie się tak jeśli kierowca:
- prowadził pojazd mając co najmniej 1,5 promila alkoholu,
- spowodował wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu,
- dopuścił się recydywy (drugi raz w okresie 24 miesięcy przyłapany został na jeździe pod wpływem alkoholu).
Według założeń resortu sprawiedliwości, jeżeli samochód nie był wyłączną własnością kierowcy lub był przez niego użytkowany - np. na podstawie umowy leasingu - sąd orzekać miał przepadek równowartości pojazdu sprzed wypadku. Nowe przepisy kodeksu karnego zaczną obowiązywać 14 marca 2023 roku - po trzymiesięcznym vacatio legis, ale w przypadku konfiskaty samochodu wejdą w życie po upływie roku od dnia ogłoszenia ustawy.
Oznacza to, że pierwsi nietrzeźwi kierowcy stracą swoje samochody najszybciej w grudniu tego roku.
***