Samochodem do Chorwacji 2022. Tras jest kilka, bez winiet nie dojedziesz

Chorwacja to popularny kierunek, który każdego roku wybierają Polacy. Jak dojechać samochodem do Chorwacji na wakacje w 2022 roku? Nad Adriatyk można dotrzeć przez Czechy, Austrię i Słowenię albo przez Słowację i Węgry. W obu przypadkach trzeba liczyć się z winietami i opłatami za przejazd autostradami i ekspresówkami.

Samochodem do Chorwacji przez Czechy, Austrię, Słowenię

Wraz z rozwojem sieci drogowej w Polsce oraz w pozostałych krajach podróż samochodem na urlop stała się szybsza i wygodniejsza. 

Trasa do Chorwacji przez Czechy, Austrię i Słowenię w większości składa się z autostrad. Jest ona rekomendowana dla mieszkańców centralnej oraz zachodniej Polski. 

Za komfort podróży wielopasmowymi drogami przyjdzie nam jednak zapłacić - trzeba wykupić winiety lub uiścić opłatę na bramkach. 

Przy umiarkowanym ruchu drogowym trasę z Warszawy do Zadaru można pokonać w nieco ponad 12 godzin. Dojazd do Splitu zajmie ponad 13 godzin, a do Dubrownika co najmniej kolejne 3 godziny. 

Reklama

W okresie wakacyjnym, gdy wiele osób podróżuje na swój wymarzony urlop, ruch jest znacznie większy i mogą tworzyć się korki. 

Nawet wydłużony czas podróży nie zwalnia nas z obowiązku uiszczenia opłat na bramkach lub w postaci winiety. Forma płatności za przejazd różni się w zależności od kraju, którego drogami podróżujesz.

Samochodem do Chorwacji przez Słowację i Węgry

Istnieje jednak alternatywna trasa do Chorwacji - przez Słowację i Węgry. Jeśli podróżujesz na urlop ze wschodniej Polski i nie chcesz nadkładać drogi, wybierz właśnie tę trasę. 

Jazda z Lublina do Zadaru przy normalnym ruchu drogowym zajmuje nieco ponad 13 godzin. Wyprawa do Splitu trwa ponad godzinę dłużej, a na pokonanie drogi do Dubrownika należy przeznaczyć nawet 17 godzin. W sezonie wakacyjnym niestety może się to wydłużyć. 

Nie wszystkie odcinki przebiegają autostradami lub drogami szybkiego ruchu, co ma negatywny wpływ na czas podróży. Pamiętaj, że przejazd autostradami wiąże się z uiszczeniem opłaty. W Chorwacji zapłacisz na bramkach. Natomiast w Słowacji i Węgrzech musisz wykupić winietę. 

Czytaj także: Ten most w Chorwacji skróci podróż samochodem do Dubrownika

Autem do Chorwacji. Winiety i opłaty. Ile trzeba zapłacić za autostrady?

Winieta to ryczałtowa opłata za korzystanie z autostrad lub dróg szybkiego ruchu w wybranych krajach. Jej brak jest karany wysokimi mandatami. 

Sprawdź już teraz, gdzie musisz mieć winietę i ile zapłacisz za przejazd:

  • Winiety w Czechach 2022. Odcinki płatne to głównie autostrady. Z opłaty zwolnione są jedynie niektóre obwodnice miast oraz odcinek od granicy Polski do centrum Ostrawy. Od 1 stycznia 2021 roku Czesi zrezygnowali z winiet w postaci naklejek na szybę. Zakup elektronicznej winiety możliwy jest online na stronie edalnice.cz, w placówkach Poczty Czeskiej oraz w kioskach samoobsługowych. E-winiety na okres 10 dni wykupisz w cenie 310 CZK, na miesiąc za 440 CZK lub na cały rok w cenie 1500 CZK. 

  • Winiety w Austrii 2022. Poruszanie się większością autostrad i dróg szybkiego ruchu w Austrii również wymaga winiety. Kupisz ją online lub w postaci naklejki na szybę. Klasyczne winiety nabędziesz np. na stacjach benzynowych. Koszt zakupu winiety na 10 dni to 9,60 EUR. Możesz wybrać także wersję na 2 miesiące za 28,20 EUR lub roczną w kwocie 93,80 EUR. 

  • Winiety w Słowenii 2022. Od 1 lutego 2022 roku winiety zakupisz jedynie w formie elektronicznej przez internet lub na stacjach benzynowych, w sklepach bądź kioskach. Koszt zakupu winiety tygodniowej wynosi 15 EUR. Możesz wybrać również winietę miesięczną za 30 EUR lub roczną za 110 EUR.
  • Winiety na Słowacji 2022. Także w tym kraju występują wyłącznie winiety elektroniczne. Kupisz je przez internet albo na stacjach benzynowych. Winieta na 10 dni kosztuje 10 EUR. Do wyboru są też winiety 30-dniowe w cenie 14 EUR oraz na 365 dni za 50 EUR. 
  • Winiety na Węgrzech 2022. Podobnie jak w innych krajach, również na Węgrzech od lat funkcjonują winiety elektroniczne. Ich zakup możliwy jest przez internet lub np. na stacjach benzynowych. Zakup 10-dniowej winiety to wydatek 3820 HUF. Możesz wybrać też winietę na 30 dni za 5210 HUF lub roczną w cenie 46850 HUF. 
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: winiety | Chorwacja | winiety Chorwacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy