Winiety w Czechach 2022. Na jakich drogach obowiązują i gdzie kupić?
Nie zapomnij o zakupie winiety w Czechach, jeśli planujesz wyjazd do tego kraju lub przejazd tranzytem i chcesz korzystać z sieci płatnych dróg. 2022 to już kolejny rok obowiązywania elektronicznych winiet na czeskich drogach. Na jakich autostradach i drogach ekspresowych obowiązują i gdzie je kupić? Ile kosztuje winieta w Czechach i co grozi kierowcy za brak opłaty za przejazd?
Pod koniec 2020 roku Czesi zrezygnowali z klasycznych winiet w formie naklejek na przednią szybę pojazdu. W ich miejsce wprowadzono elektroniczne winiety, które możesz kupić przez internet. Strona jest w języku polskim.
Operator systemu pobierania opłat za winiety chwali się, że czynność trwa jedynie 3 minuty i korzysta z niej ponad 80% kupujących.
Sieć stacjonarnej dystrybucji wirtualnych winiet jest szeroka. Składa się na nią 2 tysiące placówek Poczty Czeskiej oraz 200 stacji benzynowych Euro Oil.
E-winietę kupisz także w kioskach samoobsługowych, które mieszczą się w obszarach przygranicznych. Pamiętaj, że opłata w może być tu wnoszona jedynie w formie bezgotówkowej.
Sieć autostrad i dróg szybkiego ruchu w Czechach liczy ponad 1200 km. Upewnij się, na jakich drogach obowiązują winiety. Pomoże w tym poniższa lista płatnych odcinków w Czechach:
- D0 - Modletice - Slivenec;
- D1 - Praga - Ostredek -Humpolec - Brno - Nezamyslice -Przerów - Ostrawa;
- D2 - Brno - Lanzhot;
- D3 - Miličín - Tabor - Myslkovice - Ševětín - Czeskie Budziejowice;
- D4 - Praga - Jíloviště - Háje;
- D5 - Praga - Beroun - Mýto - Pilzno;
- D6 - Praga - Krušovice;
- D7 - Praga - Slaný;
- D8 - Praga - Roudnice nad Labem - Lovosice - Ústí nad Labem;
- D10 - Praga - Benátky nad Jizerou - Mladá Boleslav- Turnov;
- D11 - Praga - Mochov - Podiebrady - Hradec Kralove - Jaroměř; D35 - Opatovice nad Labem - Časy;
- D46 - Olomouc - Prostějov - Vyškov;
- D48 - Polom - Frýdek-Místek - Cieszyn;
- D52 - Rajhrad - Pohořelice;
- D55 - Hulín - Napajedla;
- D56 - Frýdek-Místek - Hrabová.
Obowiązek poniesienia opłaty za przejazd autostradami dotyczy określonych grup pojazdów samochodowych. O tym, kto musi kupić winietę w Czechach, decydują lokalne przepisy.
Kierujący samochodami o co najmniej czterech kołach i masie całkowitej do 3,5 tony muszą uiścić stosowną opłatę.
- Obecnie koszt zakupu winiety na rok wynosi 1500 koron czeskich.
- Można wybrać także winietę miesięczną w cenie 440 koron czeskich.
- Winieta 10-dniowa w Czech kosztuje 310 koron czeskich.
Wraz z początkiem 2021 roku rozszerzono listę, która określa, jakie pojazdy są zwolnione za przejazd czeskimi autostradami.
Winietami nie są objęte motocykle, przyczepy towarowe lub przyczepy kempingowe. W przypadku podróżowania z tymi ostatnimi wystarczy wnieść stosowną opłatę związaną z zakupem winiety dla auta ciągnącego przyczepę.
Zwolnione z opłat czeskimi autostradami są także pojazdy ekologiczne. Do tej grupy zalicza się samochody elektryczne, a także napędzane wodorem. Opłat nie muszą uiszczać również kierujący hybrydami o emisji CO2 poniżej 50 g/km.
Obcokrajowcy, którzy posiadają auta spełniające przepisy i nie chcą płacić za winietę, muszą wypełnić formularz, a następnie przesłać go mailem lub listownie na konkretny adres.
Za kontrolę pojazdów poruszających się po płatnych drogach odpowiadają policja oraz administracja celna. Służby te są wyposażone w nowoczesne auta z systemem kamer, który na bieżąco skanuje tablice rejestracyjne samochodów. W przypadku wykrycia pojazdu niezarejestrowanego w systemie jego kierowca zostanie ukarany grzywną do 20000 koron czeskich, czyli do około 3800 złotych.
Biorąc pod uwagę, jaka kara grozi za brak winiety w Czechach, naprawdę lepiej nie ryzykować jazdy płatnymi drogami bez stosownej opłaty.