Reklama

Budowa autostrad

Winiety na Słowacji 2022. Na jakich drogach obowiązują i gdzie kupić?

Jeśli planujemy wyjazd na Słowację, powinniśmy uwzględnić jazdę płatnymi odcinkami autostrad i dróg ekspresowych. W takim przypadku trzeba kupić słowackie winiety. 2022 rok nie przyniósł zmian – nadal obowiązują winiety elektroniczne. Na jakich drogach obowiązują, jak je kupić i co grozi za jazdę bez wykupionej winiety.

Ceny winiet na Słowacji na 10 dni, miesiąc i rok

Słowacy już kilka lat temu przestali sprzedawać winety w postaci naklejek. Zastąpiono je wersją elektroniczną. Najłatwiej zakupić je na stronie portalu elektronicznego systemu poboru i ewidencji winiet pod adresem eznamka.sk. Według danych operatora poboru opłat najwięcej kierowców wybiera właśnie ten kanał sprzedaży. 

Jak kupić winietę za przejazd autostradą w Słowacji w tradycyjny sposób? 

Wystarczy udać się do jednego ze stacjonarnych punktów sprzedaży winiet. Najczęściej znajdują się one na stacjach benzynowych w okolicach autostrad oraz dróg szybkiego ruchu. W zależności od lokalizacji winietę można zakupić u sprzedawcy lub w samoobsługowym punkcie sprzedaży. 

Reklama

Ile wynoszą aktualne ceny winiet na Słowacji na 10 dni, miesiąc i rok? Koszt ich zakupu różni się w zależności od wybranego okresu. 

 • Cena winiety na Słowacji na 10 dni to wydatek 10 EUR.
 • Cena winiety na Słowacji na miesiąc to koszt 14 EUR. 
 • Cena winiety na Słowacji na 365 dni to wydatek 50 EUR. W tej samej kwocie można kupić wariant na konkretny rok, ważny od 1 stycznia danego roku do 31 stycznia kolejnego. Jest to rozwiązanie korzystne dla osób, które bardzo często korzystają ze słowackich autostrad. 

Na jakich drogach obowiązują winiety na Słowacji? Lista płatnych odcinków

Sieć płatnych dróg na Słowacji liczy już ponad 600 kilometrów. W jej skład wchodzą nie tylko autostrady, lecz także drogi ekspresowe. Przejazd każdą z tych dróg wymaga posiadania wykupionej winiety stosownej do typu używanego pojazdu. 

Na jakich drogach obowiązują winiety na Słowacji? Oto one:

Lista płatnych odcinków dróg autostradowych:

 • D1 - Bratysława - Trnava - Trenczyn - Považska Bystrica  - Żylina -   Poprad - Presov - Koszyce;  
 • D2 - Brodské - Malacky - Bratysława - Čunovo;
 • D3 - Żylina - Czadca - Skalité;
 • D4 - Jarovce - Bratysława.

Lista płatnych odcinków dróg ekspresowych:

 • R1 - Trnava - Nitra - Nová Baňa - Żar nad Hronem - Zwoleń; 
 • R2 - Zwoleń - Kriváň;
 • R4 - Koszyce - Milhost;
 • R6 - Púchov, Juh - Dolné Kočkovce.

Kto musi kupić winietę na Słowacji?

Każdy kierujący samochodem o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony musi wykupić winietę na Słowacji. Opłatom podlegają też pojazdy o większej masie, jednak stawki za przejazd liczone są wtedy inaczej. Zakupu winiety należy dokonać przed rozpoczęciem korzystania z płatnych dróg. 

W przypadku wyjazdu na Słowację zespołem pojazdów składającym się z samochodu i przyczepy o masie całkowitej powyżej 3,5 tony należy wykupić winietę przeznaczonej dla przyczepy. Ich ceny są takie same jak dla samochodów do 3,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej i wynoszą od 10 do 50 EUR w zależności od okresu ich ważności. 

Jakie pojazdy są zwolnione z opłat za przejazd słowackimi autostradami?

Zwolnieni z opłat za przejazd płatnymi drogami na Słowacji są motocykliści. Obowiązkowi zakupu winiety podlega większość aut należących do prywatnych właścicieli oraz przedsiębiorstw. Jedynie samochody służb państwowych, a także te należące do osób niepełnosprawnych są zwolnione z opłat za przejazd słowackimi autostradami. 

Jaka kara grozi za brak winiety na Słowacji?

System kontroli opłat za przejazd słowackimi autostradami skanuje rejestracje samochodów jadących płatnym odcinkiem drogi i porównuje je z danymi na temat aktualnych winiet. Kamery służące do kontroli często są umieszczane na bramownicach zamontowanych nad drogą. 

Posiadanie aktualnej winiety jest także kontrolowane przez mobilne patrole operatora słowackich autostrad. Pojazdy służb wyposażone w specjalne kamery łatwo wychwytują samochody, których kierowcy nie wykupili winiety. 

Jazda słowackimi autostradami bez posiadania opłaconej winiety elektronicznej niesie duże ryzyko wykrycia przez służby monitorujące. Kara za brak uiszczenia opłaty jest dotkliwa - wynosi 150 EUR. Zakup stosownej winiety i podróż bez stresu to najlepsze rozwiązanie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: winiety Słowacja | ceny winiet Słowacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy