Rząd szykuje dopłaty do samochodów. Będzie dofinansowanie z PFRON?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad szczegółami tzw. "programu samochodowego". Chodzi o - postulowane latami - dopłaty do zakupu samochodów przez osoby niepełnosprawne.

Jak poinformowało Prawo.pl, Paweł Wdówik - pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych - potwierdził, że jego biuro współpracuje z Polskim Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nad założeniami tzw. "Programu samochodowego". Chodzi o wypracowanie rozwiązania pozwalającego na państwowe dofinansowanie zakupu pojazdu dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Niepełnosprawni uziemieni w domu? Interwencja posłów

Informacje dotyczące planowanych dopłat do zakupu samochodów dla osób niepełnosprawnych to efekt poselskiej interpelacji z 27 czerwca bieżącego roku. Pod dokumentem podpisali się posłowie:

Reklama
  • Stanisław Bukowiec,
  • Iwona Michałek,
  • Michał Wypij,
  • Magdalena Sroka.

Parlamentarzyści zwracali w nim uwagę na niewystarczającą pomoc, jakiej państwo udziela osobom z niesprawnościami.

Prawo jazdy i doposażenie auta - państwowe dofinansowania dla osób niepełnosprawnych

Do poselskich pytań i sugestii odniósł się niedawno Paweł Wdówik - sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Czytamy w niej m.in., że ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - w ramach pilotażowego programu "Aktywny samorząd" - przewidziano możliwość uzyskania pomocy finansowej na zakup i montaż oprzyrządowania do posiadanego samochodu, stosownie do ograniczeń wynikających z niepełnosprawności.

Ta forma pomocy adresowana jest do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (z dysfunkcją narządu ruchu lub słuchu). Wysokość wsparcia wynosi:

  • 10.000 zł dla osób mających trudności w poruszaniu się
  • 4.000 zł dla osób z dysfunkcją słuchu.

Z pomocy tej korzystać też mogą opiekunowie dzieci do 16. roku życia (dzieci z dysfunkcją narządu ruchu).

Ponadto, również w ramach pilotażowego programu "Aktywny samorząd", osoba niepełnosprawna może liczyć na pomoc:    

  • w uzyskaniu prawa jazdy (adresowana do osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu lub słuchu w stopniu wymagającym korzystania z usług tłumacza języka migowego);
  • w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym;
  • w zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego;   
  • w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym.

Dopłaty do samochodów dla osób niepełnosprawnych? Stanowisko Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

Nie zmienia to jednak faktu, że - jak zauważyli autorzy interpelacji - państwowe wsparcie nie przewiduje obecnie dopłat do zakupu przez osoby niepełnosprawne, o co środowisko ubiega się od lat. Wkrótce może się to jednak zmienić.

"Utworzony został pakiet dodatkowych instrumentów wsparcia osób z niepełnosprawnościami "Samodzielność-Aktywność-Mobilność" obejmujący działania z zakresu rehabilitacji społecznej, zawodowej i leczniczej. Środki finansowe zostaną przeznaczone m.in. na "Program samochodowy", którego celem jest zaopatrzenie w adekwatne środki transportu osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym, wymagających specjalistycznego środka transportu w celu przemieszczania się - napisał Paweł Wdówik.

Na ten moment wszelkie szczegóły dotyczące projektu pozostają tajemnicą. Jak czytamy w ministerialnym dokumencie, " trwają obecnie prace projektowe w tym zakresie". Można się jednak spodziewać, że wypracowanie ostatecznych rozwiązań zajmie - niestety - sporo czasu. Wymaga ono bowiem stworzenia szczegółowej listy dotyczącej m.in. stopnia i zakresu niepełnosprawności.

Otwartymi pozostają też pytania o zakres państwowego wsparcia - np. to, czy ograniczy się ono wyłącznie do samochodów fabrycznie nowych, czy obejmie również - zdecydowanie dostępniejsze dla przeciętnego rodaka - auta używane.

Z pytaniami dotyczącymi zapowiadanego projektu zwróciliśmy się do przedstawicieli Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Obiecujemy na bieżąco monitorować postępy prac nad projektem.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dopłaty do samochodów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama