Rusza wielkie liczenie na polskich drogach. Na pomoc sztuczna inteligencja
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła tegoroczny Generalny Pomiar Ruchu, który pozwoli dostarczyć najważniejszych informacji o natężeniu ruchu drogowego w naszym kraju. Pozyskiwane na jego podstawie dane mogą okazać się niezbędne do zarządzania, utrzymania i planowania rozwoju sieci drogowej. Pomiary będą prowadzone na całej sieci dróg krajowych i wojewódzkich, a w zbieraniu danych pomoże sztuczna inteligencja.
GPR, czyli Generalny Pomiar Ruchu, jest w Polsce podstawowym źródłem informacji o ruchu drogowym na sieci dróg krajowych i wojewódzkich. Pomiary wykonywane wspólnie z zarządami dróg wojewódzkich są przeprowadzane co pięć lat. Wkrótce oficjalnie wystartuje kolejna edycja badania.
Czym jest Generalny Pomiar Ruchu i dlaczego to takie ważne?
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyjaśnia, że dane z Generalnego Pomiaru Ruchu stanowią kluczowe informacje na temat ruchu drogowego w Polsce. Są one pomocne w planowaniu rozwoju infrastruktury transportowej, tworzeniu prognoz ruchu oraz ich ocenie. Wspierają także prace związane z utrzymaniem sieci drogowej oraz zarządzaniem ruchem. Na ich podstawie przeprowadzane są także analizy i działania dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Wyniki pomiarów wykorzystywane są przez liczne instytucje publiczne i prywatne, m.in. przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Centralny Port Komunikacyjny czy Urząd Transportu Kolejowego i PKP Polskie Linie Kolejowe. GPR jest też cennym źródłem wiedzy m.in. dla Policji, samorządów, Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, Głównego Urzędu Statystycznego oraz uczelni i jednostek naukowych.
Wyniki pomiarów wykorzystywane są przez liczne instytucje publiczne i prywatne, m.in. przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Centralny Port Komunikacyjny czy Urząd Transportu Kolejowego i PKP Polskie Linie Kolejowe. GPR jest też cennym źródłem wiedzy m.in. dla Policji, samorządów, Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, Głównego Urzędu Statystycznego oraz uczelni i jednostek naukowych. – podkreśla GDDKiA
Generalny Pomiar Ruchu 2025. Gdzie będą prowadzone odczyty?
Tegoroczny Generalny Pomiar Ruchu zostanie wykonany na istniejącej sieci dróg krajowych administrowanej przez GDDKiAz wyjątkiem tych odcinków dróg, które znajdują się w miastach na prawach powiatu. Na potrzeby realizacji pomiaru ruchu, sieć dróg krajowych została podzielona na tzw. odcinki pomiarowe, jednorodne pod względem wielkości ruchu, w obrębie których zlokalizowane są punkty pomiarowe (np. liczniki automatyczne). Granice odcinków pomiarowych lokalizowane są przede wszystkim:
- na skrzyżowaniach z drogami krajowymi i wojewódzkimi,
- na granicach miejscowości mających ponad 10 tysięcy mieszkańców,
- na skrzyżowaniach z ważnymi drogami lokalnymi,
- w miejscach, które ze względu na swoją specyfikę mają duży wpływ na ruch (np. duże obszary inwestycyjne, ośrodki rekreacyjne, zakłady przemysłowe, centra handlowe itp.)
Kierowców na drogach policzy sztuczna inteligencja
Odczyty będą prowadzone w sposób automatyczny, półautomatyczny, a także z wykorzystaniem kamer. W pierwszych dwóch przypadkach wykorzystane zostaną dane z całego roku. Chodzi tutaj m.in. o informacje z systemu poboru opłat e-TOLL czy systemów poboru opłat u operatorów autostrad koncesyjnych. Jeśli chodzi o pomiary wykonywane kamerami, przeprowadzane będą w specjalnie wybranych dniach – m.in. we wtorki, środy, czwartki i niedziele. Inne dni zdaniem GDDKiA charakteryzują się zbyt dużą zmiennością w ciągu roku. W procesie analizy nagrań z pomiarów wideo możliwe będzie także skorzystanie z rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.
Pomiary automatyczne na drogach krajowych będą realizowane przez cały rok na wybranych stanowiskach pomiarowych, natomiast pierwsze pomiary wideo rozpoczną się już 23 stycznia. W przypadku dróg wojewódzkich pierwsze pomiary przewidziane są na marzec 2025 r., a liczba dni pomiarowych wynosi 5, 2 lub 1 – w zależności od wielkości natężenia ruchu i znaczenia danego odcinka w sieci.
Pierwsze wyniki Generalnego Pomiaru Ruchu w II kwartale 2026 roku
Wyniki GPR 2025 zostaną udostępnione publicznie w formie opracowań opisowych, tabel, map i zestawień bazodanowych. Pierwsza, wstępna publikacja pt. „Synteza wyników GPR 2025 na drogach krajowych” planowana jest w II kwartale 2026 roku.