Rodzaje i typy nadwozi samochodów osobowych. Co to hatchback, sedan, kombi czy SUV?
Oprac.: Jakub Laskowski
Od typu nadwozia uzależnione są komfort i przeznaczenie auta. Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem idealnego samochodu, warto dowiedzieć się, jakie nadwozie wybrać. Hatchback, sedan, kombi, SUV czy coupe? Poznaj właściwości, zalety i wady każdego z nich.
Spis treści:
Nadwozie w samochodzie osobowym
Nadwozie to część składająca się ze struktury nośnej i karoserii samochodu, czyli poszycia.
Najprościej rzecz ujmując, nadwozie utrzymuje silnik oraz układ zawieszenia, wydechowy i paliwowy. Ponadto do najważniejszych zadań tego elementu auta należy zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu podróżującym.
Jakie są najpopularniejsze typy nadwozi w samochodach osobowych?
We współczesnych samochodach osobowych wyróżniamy kilkanaście rodzajów nadwozi. Do najpopularniejszych na polskich drogach należą m.in.:
- hatchback,
- sedan,
- kombi,
- SUV,
- kabriolet,
- coupe,
- liftback,
- pick-up,
- van,
- fastback.
Wymienione rodzaje nadwozia stanowią największy odsetek wśród sprzedawanych samochodów. Często producenci nowych aut łączą w sobie cechy dwóch rozwiązań, by stworzyć nietypową hybrydę. Przykładem takiej koncepcji jest SUV coupe (np. Mercedes GLE Coupe lub Audi Q5 Sportback), wyróżniający się dynamicznie opadającą linią dachu.
Hatchback. Idealne auto do miasta
Samochody typu hatchback podbiły serca Polaków ze względu na swoją kompaktowość, komfort prowadzenia i przestronność. Auta tego typu sprawdzają się szczególnie w miejskich warunkach. W większości niewielkie wymiary aut typu hatchback umożliwiają łatwe parkowanie nawet w godzinach szczytu.
Wśród hatchbacków wyróżnia się wersje trzydrzwiowe i pięciodrzwiowe. Nieparzysta liczba drzwi wynika z tego, że pokrywa bagażnika uznawana jest za wyjście awaryjne.
Typowe cechy charakterystyczne dla tego typu nadwozia to szyba podnoszona wraz z klapą bagażnika, sportowy wygląd tylnej części samochodu i możliwość złożenia tylnych siedzeń, co pozwala na transport przedmiotów o większych wymiarach.
Zalety nadwozia hatchback to:
- zwrotność w ruchu miejskim,
- duża przestrzeń bagażowa,
- ogromny wybór modeli na rynku.
Wady nadwozia hatchback to:
- z reguły sztywne zawieszenie,
- brak niektórych wersji wyposażeniowych oraz silnikowych dostępnych w wyższych segmentach.
Przykłady modeli samochodów typu hatchback:
- Opel Astra H
- Toyota Auris
- Volkswagen Golf
- Ford Focus
- Mazda 3
Sedan. Klasyczne i eleganckie nadwozie
Sedan ma wyraźnie oddzieloną przestrzeń silnikową, kabinę pasażerską oraz bagażnik. Ten typ nadwozia charakteryzuje się również łagodnie opadającą linią dachu. Sedan wybierają chętnie osoby stawiające na klasykę i elegancję.
Sedan kojarzony jest również z samochodem rodzinnym, gdyż potrafi pomieścić sporo bagaży, nie tracąc przy tym na wyglądzie i osiągach. Należy jednak pamiętać, że otwór załadunkowy w autach typu sedan jest dość wąski, przez co możemy mieć kłopoty z transportem przedmiotów o większych gabarytach.
Na korzyść sedana przemawia poruszanie się w przestrzeni miejskiej. Jazda po ulicach większych miast jest równie przyjemna i bezproblemowa, co pojazdami z nadwoziem hatchback.
Zalety nadwozia sedan to:
- atrakcyjny wygląd bryły,
- niższa cena rynkowa w stosunku do nadwozia kombi,
- łatwe poruszanie się w przestrzeni miejskiej.
Wady nadwozia sedan to:
- ograniczona praktyczność bagażnika,
- utrudniona widoczność z tyłu.
Przykłady modeli samochodów typu sedan:
- Volkswagen Passat
- BMW Seria 5
- Opel Insignia
- Toyota Corolla
- Fiat Tipo
Kombi to symbol auta rodzinnego
Całość nadwozia typu kombi jest dwubryłowa. Wysokość kabiny nie zmniejsza się aż do samego końca auta, co tworzy go bardzo pojemnym. To podstawowa zaleta kombi względem innych rodzajów nadwozi, takich jak sedan czy hatchback.
Samochody z nadwoziem typu kombi to połączenie wygody z praktycznością. Idealnie sprawdzają się podczas dłuższych tras z rodziną. Przedłużona linia dachu umożliwia dodatkowe zamontowanie bagażnika dachowego lub stelaża na rowery czy narty.
Poruszanie się w przestrzeni miejskiej autem kombi dla początkującego kierowcy może być pewnym wyzwaniem. Samochody z tym nadwoziem nie należą do najbardziej zwrotnych i dynamicznych ze względu na wielkość bryły. Są za to gwarantem bezpieczeństwa pasażerów.
Zalety nadwozia kombi to:
- przestronne wnętrze,
- duży bagażnik, który umożliwia przewiezienie dużych przedmiotów,
- komfort jazdy.
Wady nadwozia kombi to:
- poruszanie się po drogach miejskich,
- mniej atrakcyjna sylwetka auta.
Przykłady modeli samochodów typu kombi:
- Audi A6
- KIA Ceed Kombi
- Nissan Primera
- Peugeot 307
Nadwozie SUV. Świat oszalał na punkcie takich samochodów
SUV to skrót od Sport Utility Vehicle. To samochód, który łączy w sobie cechy auta osobowego i terenowego. Wyglądem przypomina terenówkę, ale jest przeznaczony przede wszystkim do jazdy po utwardzonych drogach. SUV-y wjechały szturmem na rynek europejski. Doceniają je również Polacy.
Z czego wynika taka popularność? Samochody typu SUV są bardzo wygodne, świetnie wyposażone, szybkie, kojarzone są z prestiżem i doskonale radzą sobie w trudnych warunkach na drodze. Zdecydowana większość SUV-ów jest wyposażona w napęd na cztery koła.
Do największych minusów tych aut należy cena rynkowa i koszty eksploatacji. Tak jak w przypadku samochodów o nadwoziu kombi, problemem może okazać się parkowanie w bardziej zatłoczonych miejscach (np. galerie handlowe).
Zalety nadwozia SUV to:
- wygoda i komfort,
- bogate wyposażenie,
- prestiż.
Wady nadwozia SUV to:
- ceny na rynku i koszty eksploatacji,
- trudności z parkowaniem w zatłoczonych miejscach.
Przykłady modeli samochodów typu SUV to:
- Volvo XC90
- Nissan Qashqai
- Dacia Duster
- Volkswagen Tiguan
- Hyundai Tucson
Coupe potrafią wzbudzać zachwyt na drogach
Coupe to typ dwubryłowego nadwozia o charakterze sportowym. Ma zazwyczaj jedną parą drzwi, nisko poprowadzoną linię dachu i długą maskę. W zdecydowanej większości przypadków coupe oferuje możliwość przewozu czterech osób. Nie to jednak regułą. Trzeba pamiętać, że tylne siedzenia w takich autach są niepełnowymiarowe.
Samochody typu coupe są dość drogie i niewygodne, ale dają sporo frajdy z jazdy i często wzbudzają zachwyt innych uczestników ruchu ze względu na oryginalną sylwetkę. Auta o tym rodzaju nadwozia odznaczają się też mocnym silnikiem. Jednak nie zawsze idzie to w parze z niezawodnością tych jednostek, których koszty napraw mogą przyprawić o zawrót głowy.Zalety nadwozia coupe to:
- radość z jazdy,
- oryginalny wygląd,
- świetne prowadzenie,
Wady nadwozia coupe to:
- niepraktyczność,
- wysokie koszty eksploatacji,
- mała ilość dostępnego miejsca.
Przykłady modeli samochodów typu coupe to:
- Mazda RX-8
- Mercedes CLK
- Toyota Celica
- Audi TT