Przekroczysz o 50 km/h - stracisz auto. O tych przepisach musisz wiedzieć

​W parlamencie toczą się właśnie prace nad rządowym projektem nowelizacji Kodeksu karnego. Zgodnie z propozycją Ministerstwa Sprawiedliwości kierowca, który będzie miał w organizmie więcej niż 1,5 promila alkoholu, straci swój pojazd.

Chociaż pomysł budzi sporo kontrowersji, warto zdawać sobie sprawę, że podobne przepisy obowiązują w wielu krajach Unii Europejskiej i nie zawsze ograniczają się wyłącznie do jazdy pod wpływem alkoholu.

W tych krajach stracisz auto za jazdę po pijaku

Jak przypomina Stowarzyszenie Prawników Rynku Motoryzacyjnego, z  początkiem 2021 roku podobne przepisy przegłosował duński parlament. Konfiskata pojazdu grozi tam nie tylko pijanym kierowcom (powyżej 2 promili), ale też piratom, którzy dwukrotnie przekraczają prędkość (od limitu 50 km/h) oraz tym, którzy wyjadą na drogę bez ważnego ubezpieczenia OC. Wbrew pozorom, Dania nie jest jedynym krajem, w którym kierowca naraża się na konfiskatę pojazdu za przekroczenie prędkości. Podobnie jest też we Francji i Szwajcarii, gdzie pojazd stracić można za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h.

Reklama

We Francji policjant zarekwiruje też nasz pojazd, gdy nie zatrzymamy się do kontroli, lub uciekniemy z miejsca kolizji. Sama brawurowa jazda może być podstawą do konfiskaty samochodu w Austrii i Estonii. W tej pierwszej pojazd obligatoryjnie stracimy np. za udział w nielegalnych ulicznych wyścigach. Podobny scenariusz możliwy jest też w Danii, ale w przypadku tego kraju potrzebny jest prawomocny wyrok sądu za "szczególnie niebezpieczną" jazdę. W Austrii narażamy się jeszcze na konfiskatę pojazdu za przekroczenie prędkości "w niebezpiecznych warunkach", do których zalicza się m.in. opady atmosferyczne czy mgłę.

Nie masz OC, nie masz auta

W wielu europejskich krajach na konfiskatę pojazdu narażamy się również wyjeżdżając na drogę bez obowiązkowego ubezpieczenia OC. Za brak polisy pojazd stracimy w:

  • Belgii,
  • Danii,
  • Finlandii,
  • Niemczech,
  • Włoszech.

Jak przypomina Kancelaria Radców Prawnych Turcza - ciekawym przypadkiem jest Szwajcaria, gdzie pojazd stracić możemy nie tylko za jazdę pod wpływem alkoholu, przekroczenie prędkości (powyżej 50 km/h) i jazdę bez uprawnień, ale też... za nadmierną emisję hałasu, zwłaszcza w porze nocnej.

W Finlandii trzeba się natomiast liczyć z przepadkiem pojazdu za "wielokrotną" jazdę bez prawa jazdy oraz... kradzież paliwa, jeśli sąd będzie w stanie udowodnić, że służył on do nielegalnego procederu.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc  

***


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy