Powstanie najdłuższy tunel w Polsce. Wybrano najkorzystniejszą ofertę

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o ponownym wyborze oferty w przetargu na projekt tunelowego odcinka S6 Zachodniej Obwodnicy Szczecina. To drugi wybór oferty w tym przetargu. Na pierwotny wybór zostały wniesione odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej.

 

Przetarg w podziale na dwie części

Przetarg na opracowanie dokumentacji dla S6 ZOS składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy odcinków Kołbaskowo - Dołuje i Dołuje - Police. Łączna długość tych odcinków to 25,5 km. Druga część, dla której właśnie została wskazana oferta najkorzystniejsza, dotyczy odcinka Police - Goleniów o długości 23,41 km. Zawiera on planowany tunel pod Odrą o długości ok. 5 km.   

Kryteriami oceny ofert, oprócz ceny, jest również doświadczenie zespołu projektowego. Na wykonanie projektu budowlanego dla odcinka tunelowego przewidziano 15 miesięcy.   

Reklama

Drugi tunel na Pomorzu Zachodnim

Zachodnia Obwodnica Szczecina będzie miała długość ok. 48,6 km. Ominie aglomerację szczecińską od zachodu i północy. Droga na wysokości Polic przejdzie pod Odrą tunelem.   

Sąsiedztwo instalacji przemysłowych zakładów chemicznych w Policach spowodowało konieczność wydłużenia tunelu z 3,5 do 5 km. Będzie to drugi, obok budowanego tunelu pod Świną, obiekt tego typu na Pomorzu Zachodnim i jednocześnie najdłuższy tunel w Polsce.  

Zachodnie obejście odciąży Szczecin

Nowa trasa będzie stanowiła alternatywę dla obecnego szlaku S3/A6 omijającego Szczecin od południa oraz wschodu i razem z nim utworzy ring wokół miasta. Droga znacząco poprawi skomunikowanie całej aglomeracji szczecińskiej z siecią dróg szybkiego ruchu na terenie woj. zachodniopomorskiego.   

Szczególne znaczenie będzie miała dla położonych na północ od Szczecina Polic. Obecnie, aby dojechać z Polic do węzła S3/S6 Goleniów Północ, trzeba przejechać 58 km. Po wybudowaniu obwodnicy trasa ta skróci się do 23 km, a czas przejazdu kilkukrotnie.

Z centrum Szczecina wyprowadzona zostanie znacząca część ruchu samochodowego, w tym pojazdy jadące do zakładów chemicznych w Policach.    

***

GDDKiA/Interia.pl
Dowiedz się więcej na temat: Tunel | GDDKiA | Szczecin
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy