Powstanie kolejny węzeł na Zakopiance. Umowa podpisana

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o podpisaniu umowy, na budowę kolejnego węzła na Zakopiance. Inwestycja w znaczący sposób ułatwi wjazd z Krzyszkowic na jedną z ważniejszych arterii drogowych na południu Polski.

Popularna "Zakopianka" to jedna z najważniejszych dróg wylotowych na południu Krakowa. Co roku przejeżdżają nią setki tysięcy zmotoryzowanych kierujących się m.in. do Zakopanego. Z uwagi na stale rosnące natężenie ruchu, konieczne jest przeprowadzenie inwestycji pozwalających upłynnić ruch w jej regionie.  

Nowy węzeł komunikacyjny na Zakopiance

Właśnie w tym celu, pod koniec ubiegłego roku, GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę nowego węzła komunikacyjnego w Krzyszkowicach koło Myślenic. Jak wynika z danych opublikowanych przez drogowców, tylko w latach 2017-2021 doszło w tym miejscu do 45 kolizji drogowych i 18 wypadków, w których zginęła jedna osoba, a 23 zostały ranne. Budowa nowego węzła nie tylko ułatwi kierowcom wjazd z Krzyszkowic na Zakopiankę w kierunku Krakowa i Myślenic, ale też przyczyni się do zdecydowanej poprawy bezpieczeństwa w tym rejonie.

Reklama

Umowa na realizację inwestycji została już podpisana. Do przetargu stanęło siedem firm, a najniższą ofertę opiewającą na 91,1 miliona złotych złożyła firma Nowak-Mosty. To właśnie śląskie przedsiębiorstwo będzie odpowiedzialne za zaprojektowanie oraz budowę węzła, w którego śladzie stanie także tunel pod drogą krajową nr 7.

Kierowcy jadący z Krakowa do Krzyszkowic będą zjeżdżać z Zakopianki w prawo, a następnie przejeżdżać pod DK7. Dojadą wówczas nową drogą obok agencji pocztowej do przebiegającej przez wieś drogi powiatowej, prowadzącej do Sieprawia. Tą samą trasą, tyle że w przeciwnym kierunku, będą poruszać się pojazdy jadące z Krzyszkowic w kierunku Myślenic. Ruch w odwrotnym kierunku będzie poprowadzony przebudowaną drogą powiatową.

Oddanie inwestycji już w przyszłym roku

GDDKiA zapowiedziała, że wstępnie planowany termin zakończenia inwestycji to 2025 rok. Zasadniczo umowa opiewa na 18 miesięcy od jej podpisania, ale bierze również pod uwagę dwie trzymiesięczne przerwy zimowe.

Rusza budowa kładki na Zakopiance. Kierowców czekają utrudnienia.

Co ciekawe, węzeł w Krzyszkowicach to nie jedyna taka inwestycja prowadzona na Zakopiance. Na różnych etapach realizacji są przebudowy w Libertowie, Głogoczowie i Opatowicach. W Mogilanach i Głogoczowie powstają nowe kładki dla pieszych, a w Gaju, Myślenicach i Jaworniku budowane są kolejne węzły.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GDDKiA | Kraków | Zakopane | Zakopianka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy