Polacy są najbardziej dynamicznymi kierowcami w Europie

Polacy to najbardziej asertywni i dynamiczni kierowcy w Europie. Lubią podkreślać swoją obecność na drodze i przywiązują szczególną uwagę do umiejętności oraz osiągów samochodów. Aż 25% respondentów jest skłonnych do wykonania manewru wyprzedzania, aby uniknąć spóźnienia – to główne wnioski z europejskiego badania „Drive On”.

article cover
Łukasz JóźwiakReporter

Takie są wyniki europejskiego badania "Drive On" przeprowadzonego przez Kantar TNS na zlecenie Shell, na próbie 9000 kierowców z 9 krajów europejskich. Przyjrzano się w nim nawykom i emocjom towarzyszącym prowadzeniu auta wśród kierowców z Polski, Turcji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii, Belgii, Niemiec, Francji i Włoch. Na podstawie wyników wyłoniono sześć najczęściej spotykanych typów osobowości kierowców.

Większość kierowców w Europie reprezentuje typ kompetentny - 22,4% respondentów uważa się za osoby doświadczone, skoncentrowane i w pełni kontrolujące sytuację na drodze. Drugą pod względem liczebności grupę stanowią osoby przyjazne - 19,6% europejskich kierowców. Są praktyczni, odpowiedzialni i godni zaufania. Czerpią przyjemność z jazdy w towarzystwie przyjaciół i rodziny. Pozostałe cztery wyróżnione typy to kierowcy:

  •  Troskliwi (17,6%) - za kółkiem rozważni i odpowiedzialni, ale przede wszystkim niezwykle opiekuńczy i troskliwi. Cenią bezpieczną, komfortową oraz spokojną jazdę w towarzystwie bliskich. Samochód często wykorzystują do wożenia dzieci z i do szkoły. Lubią odwiedzać nowe miejsca i podróżować z muzyką w tle.
  •  Beztroscy (17%) - to mistrzowie czerpania radości z jazdy. Auto daje im poczucie wolności i niezależności. Lubią krótkie weekendowe wycieczki bez wcześniej określonego celu podróży.
  •  Asertywni (13,3%) - królowie szos. Kierowcy reprezentujący ten typ często eksponują swoje umiejętności. Cenią precyzję prowadzenia, lubią dźwięk pracę silnika, działanie zawieszenia czy hamulców. Czerpią radość z szybkiej jazdy po autostradach, przejażdżek po mieście drogimi, luksusowymi samochodami, a także kontrolowaną walkę z bezdrożami.
  •  Dynamiczni (10,1%) - poszukiwacze przygód, wojownicy i ryzykanci. To kierowcy, którzy jeżdżą dynamicznie do granic możliwości - swoich, samochodu oraz panujących warunków. Lubią jazdę nocą po mieście oraz w trudnych warunkach drogowych.

Na podstawie wyników badania "Drive On" odnotowano także pewne różnice pomiędzy kierowcami z poszczególnych państw europejskich w odniesieniu do okazji do jazdy samochodem:

  •  Polska i Włochy - w tych krajach odnotowano największy odsetek kierowców dynamicznych i asertywnych - lubiących podkreślać swoją obecność na drodze oraz przywiązujących szczególną uwagę do swoich umiejętności.
  •  Turcja - większość kierowców w tym kraju to ekstrawertycy i indywidualiści. Auto jest dla nich czymś więcej niż tylko środkiem transportu - jazda powinna wywoływać u nich dreszczyk emocji. Aż 25% tureckich kierowców przyznało, że lubi szybką jazdę po autostradzie.
  •  Holandia i Belgia - statystycznie właśnie tam podróżują najbardziej przyjaźni i najmniej wybredni kierowcy. Praktyczni, odpowiedzialni i pragmatyczni. Postrzegają jazdę samochodem, jako podróż z punktu A do punktu B. Czerpią przyjemność z jazdy w towarzystwie przyjaciół i rodziny.
  •  Hiszpania - najuprzejmiejsi i najspokojniejsi kierowcy. Ponad połowa z nich uważa się za idealnych miejskich kierowców - takich, którzy respektują przepisy i szanują innych uczestników ruchu drogowego.
  •  Wielka Brytania - przyjaźni i beztroscy kierowcy, którzy lubią podróżować w towarzystwie rodziny i znajomych. Pragmatycznie podchodzą do prowadzenia i najczęściej wykorzystują rutynowe okazje do jazdy, np. na zakupy w weekend.
  •  Niemcy - uporządkowani, zaplanowani i mało spontaniczni kierowcy. 44% niemieckich respondentów przyznało, że planują podróż przed wyruszeniem w trasę.
  •  Francja - odkrywcy wśród europejskiej społeczności kierowców. 32% przebadanych Francuzów przyznało, że w nowych miejscach jeżdżą powoli, żeby podziwiać widoki.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas