Parlament Europejski przyjął przepisy dotyczące normy emisji spalin Euro 7

Parlament Europejski zatwierdził zasady nowej normy emisji Euro 7. Dla kierowców samochodów osobowych dobrą wiadomością jest to, że w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów (Euro 6) nie ma zaostrzenia zasad w zakresie emisji z rur wydechowych. A to oznacza, że Euro 7 nie będzie przyczyną kolejnego wzrostu cen, który szczególnie uderzyłby w auta najmniejsze i najtańsze.

Norma Euro 7 jako pierwsza nie będzie zajmowała się jedynie emisją spalin z rury wydechowej
Norma Euro 7 jako pierwsza nie będzie zajmowała się jedynie emisją spalin z rury wydechowejAFP

Pierwotna propozycja dotycząca normy Euro 7, przygotowana przez Komisję Europejską, zakładała zaostrzenie dopuszczalnego poziomu emisji tlenku węgla (CO) i tlenków azotu (NOx). Natomiast wobec i tak już mocno wyśrubowanych poziomów dopuszczalnej emisji CO2 – w tym zakresie zmian nie planowano. W zamian pojawił się jednak wymóg pomiaru emisji cząstek stałych z hamulców i opon.

Norma Euro 7 najmocniej uderzyłaby w tanie auta

Propozycja Komisji Europejskiej spotkała się z duża krytyką nie tylko ze strony przemysłu motoryzacyjnego, ale i wielu krajów członkowskich, w tym Francji, Włoch, Czech oraz Polski. Chociaż urzędnicy podawali, że przyjęcie Euro 7 w pierwotnej formie będzie oznaczało podwyżkę ceny każdego nowego samochodu tylko o 300 euro, producenci widzieli to zupełnie inaczej - według nich każdy, nawet najtańszy samochód musiałby podrożeć o 2 tys. euro (czyli około 10 tys. zł).

Przeciw normie Euro 7 głośno wypowiadał się m.in. szef Renault Luca de Meo, który mówił, że wprowadzenie normy regulacji w proponowanej postaci odwróci uwagę przemysłu motoryzacyjnego od napędów elektrycznych i zmusi do inwestowania w silniki spalinowe, które i tak od 2035 roku mają zostać zakazane. To stanowisko wspierał szefujący koncernowi Stellantis Carlos Tavares, który dodawał, że konieczne inwestycje znajdą odbicie w cenach samochodów. Tavares ostrzegł, że biorąc pod uwagę serię podwyżek cen, z którymi mieliśmy już do czynienia w ostatnich latach, mniej zamożne rodziny mogą stracić swobodę przemieszczania się.

Złagodzona kontrpropozycja hiszpańska

Na skutek protestów we wrześniu hiszpańska prezydencja przedstawiła alternatywną, znacznie złagodzoną propozycję. Zaostrzone poziomy emisji CO i NOx miały dotyczyć tylko samochodów ciężarowych i autobusów, a dla samochodów osobowych - nie zmieniać się. De facto jedyną nowością w normie Euro 7 miał być więc pomiar cząstek stałych z opon i hamulców. Założono również, że każdy samochód będzie otrzymywał "paszport ekologiczny" z informacjami o jego efektywności energetycznej. Użytkownicy mają też mieć dostęp do aktualnych informacji dotyczących np. stanu akumulatora trakcyjnego, a producenci zobowiązani będą do projektowania aut w taki sposób, by uniemożliwić ingerencję w systemy kontroli emisji spalin.

Zadbano również o przepisy określające minimalną żywotność baterii stosowanych w samochodach elektrycznych i hybrydowych. W przypadku samochodów osobowych wymagane jest, by od początku cyklu życia do 5 lat lub przebiegu 100 tys. km akumulator miał co najmniej 80 proc. deklarowanej przez producenta pojemności. Po ośmiu latach i 160 tys. km ma to być co najmniej 72 proc. deklarowanej pojemności. Dla aut dostawczych ma to być odpowiednio: 75 proc. (5 lat lub 100 tys. km) i 67 proc. (8 lat lub 160 tys. km).

Kiedy norma Euro 7 wejdzie w życie?

Ponadto zaproponowano przesunięcie daty wejścia w życie nowych przepisów. Norma Euro 7 dla samochodów osobowych i dostawczych wejdzie w życie po 30 miesiącach (2,5 roku) od zatwierdzenia przepisów przez Parlament Europejski i kraje członkowskie, a w przypadku ciężarówek i autobusów będą to aż 4 lata. Pierwotnie planowano wprowadzenie Euro 7 w 2025 roku. Warto w tym miejscu przypomnieć, że już w 2035 na terenie Unii Europejskiej ma zacząć obowiązywać zakaz rejestracji samochodów spalinowych.

Parlament Europejski przegłosował normę Euro 7

W grudniu 2023 roku porozumienie ws. przyjęcia tych propozycji osiągnęła Rada Europejska i Parlament Europejski. 14 marca 2024 roku przepisy zostały oficjalnie zatwierdzone przez Parlament Europejski. Za ich przyjęciem głosowało 297 europosłów, przeciw było 190, a 37 wstrzymało się od głosu.

Kolejnym krokiem w procesie legislacyjnym dotyczącym normy emisji Euro 7 jest zatwierdzenie przepisów przez kraje członkowskie.

"Wydarzenia": Od 14 marca konfiskata samochodów pijanym kierowcom. Są wyjątkiPolsat NewsPolsat News