Parkingowa rewolucja w Warszawie. Co potrafią nowe parkomaty?

Zarząd Dróg Miejskich zapowiada parkingową rewolucję. Właśnie wystartował przetarg na montaż i obsługę nowych parkomatów. W powiększonej Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego urządzeń będzie mniej i tylko w niespełna połowie zapłacimy za postój bilonem. Taka duże przedsięwzięcie ma miejsce raz na 10 lat.

W listopadzie 2024 r. kończy się dziesięcioletni okres dzierżawy obecnych parkomatów, a już w styczniu 2025 r. w Warszawie zacznie obowiązywać nowa, większa Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Objęte nią zostaną kolejne dzielnice tj. Saska Kępa oraz Kamionek. Zarząd Dróg Miejskich zdecydował się wykorzystać ten zbieg wydarzeń i otworzył przetarg na usługi dostawy, montażu i obsługi nowych parkomatów.

Nowe parkomaty w Warszawie. Teraz urządzeń będzie mniej

Na ulicach Stolicy funkcjonować będzie 1910 nowych urządzeń, czyli o 197 mniej, niż do tej pory. Redukcja liczby parkomatów wynika z analiz, w których uwzględniono zachowania kierowców. W toku przetargu miasto zabezpieczy się jednak na wypadek dalszego rozszerzania strefy czy potrzeby wykorzystania dodatkowych maszyn. Opcjonalnie ZDM będzie w stanie pozyskać 800 kolejnych.

Reklama

Zmiany w płatnościach. Płatność gotówką będzie utrudniona

Nowe urządzenia będą się różnić wielkością i funkcjonalnością. W 1100 parkomatach kierowcy będą mogli zapłacić kartą, zbliżeniowo lub blikiem. W pozostałych 810 maszynach możliwa będzie także płatność gotówką. Ze statystyk wynika, że kierowcy coraz częściej płacą za parking kartami lub przez aplikację (Skycash, Mobilet, Flowbird).

W 2018 roku gotówka stanowiła 35 proc. wszystkich płatności, a karta 44 proc. Z kolei w 2023 roku to już tylko odpowiednio 14 proc. i 39 proc.. Od początku 2024 roku większość kierowców, bo aż 53 proc. płaciło za parkowanie przy pomocy aplikacji mobilnych. Znacznie mniej, bo tylko 12 proc. robi to za pomocą gotówki a 35 proc. korzysta z kart debetowych. 

W miejscach, gdzie gotówką płacono najczęściej, ZDM zamontuje głównie urządzenia przyjmujące bilon. Obserwując zmieniające się trendy Zarząd Dróg Miasta jest przekonany, że przy następnej modernizacji, która będzie miała miejsce za ok. 10 lat, miasto nie będzie potrzebowało aż tak wielu parkomatów.

Za parking zapłacisz kodem QR. Tak wygodnie jeszcze nie było

Nową, wygodną funkcją dla kierowców będzie możliwość opłacenia parkingu za pomocą kodu QR. Wystarczy, że kierujący zeskanuje taki kod ze swojego telefonu (np. wygenerowany w dedykowanej aplikacji) a numer rejestracyjny jego samochodu uzupełni się automatycznie. Dzięki temu rozwiązaniu bilet zakupiony w parkomacie będzie można przedłużać, w podobny sposób jak dziś można to robić, korzystając z aplikacji mobilnej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Warszawa | strefa płatnego parkowania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy