Opłaty za odholowanie auta. Od wczoraj stawki ostro w górę
Wraz z nastaniem nowego roku kierowcy, których pojazdy zostaną usunięte z drogi muszą się liczyć z wyższymi opłatami za jego odholowanie i przechowywanie na parkingu depozytowym. Średnia wartość stawek wzrosła nawet o 15 proc. i w niektórych regionach kraju może wynieść blisko 700 zł.
Spis treści:
Opłaty za holowanie. Od stycznia spore podwyżki
W sierpniu ubiegłego roku Ministerstwo Finansów opublikowało obwieszczenie dotyczące waloryzacji stawek opłat za odholowanie pojazdu i jego przechowywanie na parkingu depozytowym. Jak wynikało z komunikatu - usunięcie z drogi samochodu na koszt właściciela miało podrożeć w nowym roku nawet o 15 proc. Wysokość podwyżek ustalałyby poszczególne samorządy, a w przypadku górnej granicy opłat dopuszczonych przez resort finansów, podstawowy koszt wspomnianej "usługi" mógłby wynieść blisko 700 zł.
Jak informują lokalne serwisy - pierwsze polskie miasta rozpoczęły już proces wdrażania stosownych uchwał w tej sprawie. Jako pierwsza zareagowała Rady Miasta Stołecznego Warszawy.
Od Nowego Roku w stolicy Polski, właściciel samochodu osobowego, którego pojazd zostanie usunięty zapłaci już nie 606, a 697 złotych. Podwyżki dotyczą także kosztów usuwania motocykli - z 281 do 324 złotych oraz elektrycznych hulajnóg, motorowerów i rowerów - ze 144 do 166 złotych. Odpowiednio drożeje również doba przechowywania pojazdu na strzeżonym parkingu. Właściciel osobówki zapłaci za nią 60 złotych, motocykla 43 złote, a motoroweru, hulajnogi elektrycznej czy roweru - 32 złote. W roku 2023 stawki te wynosiły kolejno 52, 37 i 27 złotych.
Kiedy pojazd może zostać odholowany?
Zgodnie z aktualnymi przepisami, podstawą prawną do odholowaniu pojazdu jest art. 130a Kodeksu drogowego. Policja lub straż miejska zleca usunięcie pojazdu z drogi w przypadku:
- pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu
- pozostawienia go bez oznakowania kartą parkingową, uprawniającą do postoju na "niebieskiej kopercie"
- pozostawienia go w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.
Oprócz tego może wystąpić kilka sytuacji podczas kontroli pojazdu przez uprawnionych funkcjonariuszy, które sprawią, że auto zostanie odholowane:
- prowadziliśmy pojazd pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
- nie posiadamy dokumentów lub uprawnień do kierowania pojazdem,
- stan techniczny pojazdu zagraża bezpieczeństwu, powoduje uszkodzenie drogi lub narusza wymagania ochrony środowiska.
Odholowany pojazd - co zrobić?
Jeśli mamy podejrzenie, że nasz pojazd został odholowany, należy w pierwszej kolejności skontaktować się ze strażą miejską/gminną. Po podaniu numeru rejestracyjnego pojazdu oraz miejsca jego pozostawienia, służby będą w stanie zweryfikować, czy faktycznie doszło do odholowania. Przy okazji dowiemy się wszystkiego na temat lokalizacji parkingu policyjnego.
Jeżeli pojazd został usunięty z dyspozycji Straży Miejskiej m.st. Warszawy, to zgodnie z informacją uzyskaną telefonicznie, należy udać się pod wskazany adres.
Jak informuje Straż Miejska m.st. Warszawy W 2023 roku (do 28 grudnia włącznie) strażnicy miejscy wydali 16 651 zleceń usunięcia pojazdów w trybie art. 130a Prawa o ruchu drogowym - usunięto 12 606 pojazdów, w 4 045 przypadkach doszło do odwołania lub odstąpienia od usunięcia.