Nowy prezes Orlen wybrany. Już wcześniej był związany z koncernem

Ireneusza Fąfara został nowym prezesem PKN Orlen. Zapowiedział on, że koncern ma stać się europejskim liderem, napędzającym transformację energetyczną. Rada nadzorcza wskazała także nowego wiceprezesa Orlenu.

Nowy prezes PKN Orlen został wybrany

Rada nadzorcza Orlenu wybrała Ireneusza Fąfarę na nowego prezesa. Został on powołany na okres wspólnej kadencji zarządu, która kończy się z dniem Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe spółki za rok 2025.

Fąfara zwrócił się do pracowników Orlenu w liście, w którym napisał między innymi:

Ireneusz Fąfara już wcześniej pracował w Orlenie

Jak poinformował koncern, Fąfara w przeszłości pracował już w Orlenie - od wiosny 2010 r. kierował litewską spółką ówczesnego PKN Orlen - Orlen Lietuva, dawniej Mazeikiu Nafta w Możejkach. Jako Prezes Orlen Lietuva zreformował i doprowadził do zyskowności rafinerię w Możejkach. Ze stanowiska ustąpił na początku 2018 r. W tym czasie firma m.in. zawarła ugody w wieloletnich sporach z głównymi partnerami rafinerii w Możejkach - Kolejami Litewskimi i Portem w Kłajpedzie. Przed przejściem do PKN Orlen, od maja 2007 r. Fąfara był prezesem BGK.

Reklama

Ireneusz Fąfara jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie o specjalności Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze oraz studiów podyplomowych na Politechnice Łódzkiej. Odbył praktykę na giełdach we Frankfurcie i Dusseldorfie. Ukończył kursy z zakresu: finansów, rynków kapitałowych i systemów emerytalnych organizowane m.in. przez Związek Banków Szwajcarskich oraz Austriacki Bank Centralny. Posiada licencję maklera papierów wartościowych.

Donald Tusk zapytany o benzynę za 5,19 zł: "Nie biorę odpowiedzialności"

Nowy prezes Orlenu od końca lat 90. XX wieku "sprawował najwyższe funkcje menedżerskie w dużych spółkach publicznych i prywatnych". Był członkiem rad nadzorczych Agencji Rynku Energii (1997 - 1998), Narodowego Funduszu Zdrowia (2005 - 2008), Kompanii Węglowej (2003 - 2005), Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (2007 - 2009), a także Lotos (2009 - 2010) i PKO BP (2009 - 2010). Był również prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego (2007 - 2009) oraz wiceprezesem ZUS (1998 - 2007).

Orlen wybrał także nowego wiceprezesa

Oprócz wybrania nowego prezesa, rada nadzorcza Orlenu zdecydowała, że wiceprezesem ds. korporacyjnych i pierwszym zastępcą prezesa został Witold Literacki. Był on powołany na p.o. prezesa Orlenu na początku lutego br. Literacki jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego, Wydział Nauk Społecznych, który ukończył w 1994 roku oraz MBA w Lubelskiej Szkole Biznesu przy współpracy z University of Central Lancashire w Wielkiej Brytanii w 2006 roku. Dodano, że jest też ekspertem w dziedzinie finansów oraz podatków i od wielu lat związany jest zawodowo z branżą paliwowo-energetyczną.

Literacki w latach 2022-2023 pełnił funkcję dyrektora finansowego w PERN. Wcześniej w latach 2020-2022 był dyrektorem finansowym w Warszawskich Zakładach Mechanicznych PZL-WZM w Warszawie. Z kolei w latach 2008-2020 był dyrektorem biura podatków w Orlenie. W latach 2007-2008 był managerem ds. podatkowych w RWS Stoen, a w latach 1999-2007 senior managerem ds. kontroli podatkowej w Carrefour Polska. Pracował także w firmie Arthur Andersen. Był również inspektorem w dziale kontroli podatkowych Urzędu Skarbowego w Zabrzu.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Orlen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy