Nowe wzory tablic rejestracyjnych? Chodzi nie tylko o samochody!

​31 stycznia 2022 roku wejdą w życie kolejne z zapisów tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców. Zmotoryzowani zyskają wówczas możliwość pozostawienia dotychczasowego kompletu tablic rejestracyjnych po zakupie samochodu. Pomysł, co oczywiste, nie spodobał się producentom tablic rejestracyjnych. Ci domagają się właśnie zmiany obowiązującego wzoru, co - w praktyce - mogłoby sprawić, że nowe przepisy staną się martwe...

Jak informuje Autokult.pl, list w tej sprawie - autorstwa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Tablic Rejestracyjnych (OSPTR) - trafił do biura poselskiego posła Sławomira Skwarka (PiS). W oparciu o niego parlamentarzysta wystosował do Ministerstwa Infrastruktury interpelację, w której czytamy m.in., że: " Względy praktyczne sugerowałyby dalsze usprawnienia w zakresie stosowanych na tablicach czcionek w celu poprawienia ich czytelności. Pogrubienie kreski obecnych czcionek pozwoliłoby zwiększyć powierzchnię dla przyczepności folii termotransferowej, którą pokrywane są przetłoczenia, a tym samym zwiększyć trwałość i czytelność tablic rejestracyjnych".

Reklama

OSPTR motywuje propozycję zmian kształtu cyfr i liter chęcią utrudnienia fałszowania liter tablic np. - tu cytat - "poprzez zaklejanie lub doklejanie elementów np. 8 przerobiona na 3". Inny z powodów to chęć dostosowania tablic do systemów "maszynowego" rozpoznawania, które - w opinii OSPTR - mogą mieć problemy z "odróżnieniem litery O od cyfry 0". Jak czytamy w poselskiej interpelacji: "Powyższe zmiany ułatwiłyby pracę Policji, Inspekcji Transportu Drogowego czy Straży Granicznej". 

Wprowadzenie w życie postulatów producentów tablic w rezultacie zablokowałoby możliwość pozostawienia na pojeździe dotychczasowego kompletu rejestracji. Zgodnie z przepisami, które wejdą w życie 31 stycznia przyszłego roku, taka możliwość istniałaby wyłącznie, jeśli tablice byłyby w dobrym stanie (czytelne) i - uwaga - "zgodne z obowiązującym wzorem". 

Nowe tablice rejestracyjne również dla ciągników rolniczych

Stowarzyszenie ma też pomysł na scenariusz alternatywny, gdyby nie udało się przekonać Ministerstwa Infrastruktury, do konieczności wprowadzenia nowego wzoru tablic, co w dłuższej perspektywie oznaczałoby wymianę tablic na przeszło 21 milionach zarejestrowanych w Polsce samochodów osobowych. OSPTR proponuje również wprowadzenie nowej odmiany tablicy rejestracyjnej do oznakowania ciągników rolniczych, która wyróżniałaby się od tablic motocyklowych "wyłącznie pomarańczowym kolorem tła tablic". 

W uzasadnieniu czytamy, że "Pojazdy te poruszają się znacznie wolniej w stosunku do innych pojazdów, tym samym nieoznakowane w indywidualny sposób mogą stwarzać zagrożenie na drogach". Opinii OSPTR czytamy ponadto, że  "korzyściami z wprowadzenia odrębnego koloru tablicy dla ciągników byłoby także wyeliminowanie nadużyć związanych z przekładaniem tablicy rejestracyjnej z motocykla na ciągnik rolniczy, a także potencjalnie zmniejszenie liczby wypadków i kolizji z pojazdami rolniczymi" oraz, że "tablice na pojazdy rolnicze stosowane są z powodzeniem w wielu krajach Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Dania, Holandia, Litwa)". 

Zastosowanie nowego wzoru tablic dla ciągników i maszyn rolniczych rzeczywiście pozwoliłby wyeliminować zjawisko przekładania tablic rejestracyjnych z innych pojazdów na niezarejestrowane ciągniki rolnicze. Problem w tym, że - aby okazał się skuteczny - musiałby przecież objąć swoim zasięgiem ogół zarejestrowanych w naszym kraju maszyn tego typu, a nie tylko te, które rejestrowane są po raz pierwszy lub zmieniają właściciela...

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy