Nowe opłaty za odstępstwa techniczne. Masz nietypowy pojazd - zapłacisz 45 razy więcej
Minister Infrastruktury opublikował rozporządzenie w sprawie wysokości opłaty za wydanie zezwolenia na odstępstwo od warunków technicznych, jakim powinien odpowiadać pojazd. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami od 1 stycznia 2022 roku opłata wzrośnie... 45-krotnie!
To efekt zapowiadanych jeszcze we wrześniu zmian w Prawie o ruchu drogowym, w myśl których dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego przejąć ma dotychczasowe uprawnienia ministra infrastruktury w zakresie wydawania odstępstw od warunków technicznych pojazdów. Począwszy od 1 stycznia wnioski w tej sprawie kierować trzeba właśnie do TDT.
Łatwiej o odstępstwo od warunków technicznych pojazdu?
"W ten sposób usprawniona zostanie obsługa obywateli dotycząca wydawania odstępstwa od warunków technicznych pojazdów" - przeczytać można było w uzasadnieniu projektu. Przedstawiciele resortu tłumaczyli, że do Ministerstwa Infrastruktury wpływa nawet 1400 wniosków o udzielenie odstępstw rocznie, wiec przekazanie kompetencji w tej kwestii do TDT - przynajmniej teoretycznie - przyspieszy wydanie decyzji administracyjnej. Niestety, od 1 stycznia, opłata za wydanie odstępstwa od warunków technicznych pojazdów wzrośnie aż 45-krotnie! Obecnie, do wniosku o odstępstwo załączyć należy dowód wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 10 zł.
"Wysokość opłaty za wydanie zezwolenia na odstępstwo od warunków technicznych, jakim powinien odpowiadać pojazd, wynosi 450 zł" - czytamy w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, które wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku.
Co to jest odstępstwo od warunków technicznych?
Procedura odstępstw od warunków technicznych dotyczy w szczególności pojazdów nienormatywnych, które nie spełniają wymagań m.in. w zakresie mas, nacisków, wymiarów, określonych w rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2016 poz. 2022 oraz z 2017 r. poz. 2338).
Stworzono ją z myślą o pojazdach, których nietypowa budowa (np. wysokość, nacisk na oś itd.) nie zezwala na legalne poruszanie się po polskich drogach, jak chociażby niektóre pojazdy specjalne. Jak poinformował Interię Szymon Huptyś - rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury - do Ministerstwa Infrastruktury wpłynęło w 2020 roku 126 wniosków o udzielenie odstępstwa od warunków technicznych pojazdów dotyczących samochodów osobowych. To mniej więcej jedna dziesiąta ogółu wszystkich wniosków.
***