Nowa funkcja w Mapach Google na iOS. Jak włączyć prędkościomierz?

Google rozszerza możliwości nawigacji. Użytkownicy iPhone’ów i Apple CarPlay do funkcjonalności ostrzegania przed przeszkodami dostali jeszcze prędkościomierz. To rozwiązanie, które podaje prędkość bliższą prawdziwej, niż jego odpowiednik w samochodzie.

Z nawigacji online warto korzystać niezależnie od tego, czy ruszamy w nieznane, czy krążymy po własnym mieście. Pomaga uniknąć błędów wynikających z jazdy "na pamięć", ale co ważniejsze, ostrzeże przed utrudnieniami w ruchu - korkami, remontami, czy odcinkami zamkniętymi z innych powodów. 

Od niedawna Mapy Google w wersji na iPhone’y pozwalają na zgłaszanie zdarzeń drogowych - na ekranie systemu CarPlay pojawiła się ikona trójkąta z plusem, która pozwala na zgłoszenie wypadku, korka, robót drogowych, kontroli prędkości itp. Dla ścisłości - to funkcjonalność, z której użytkownicy smartfonów z Androidem i Android Auto korzystają od dawna.

Reklama

Prędkościomierz w Google Maps

Kilka dni temu jadąc autem zauważyłem, że oprócz możliwości zgłoszenia utrudnień w ruchu, w prawym górnym rogu ekranu pojawiła się jeszcze jedna nowość - prędkościomierz podający aktualną prędkość pojazdu na bazie danych z GPS. Umieszczono go przy znaku wskazującym ograniczenie obowiązujące na danym odcinku. Gdy samochód rozpędzi się powyżej prędkości wskazanej na ograniczeniu, cyfry prędkościomierza zmienią się z białych na czerwone.

Jak włączyć prędkościomierz w Google Maps?

Po kliknięciu w zdjęcie profilowe znajdujące się w prawym górnym rogu aplikacji powinniśmy kliknąć w opcję "Ustawienia". Następnie należy wejść w "Nawigacja". Tam przewijamy do dolnej sekcji ustawień, gdzie można wybrać, czy chcemy widzieć ograniczenia prędkości i zdecydować, czy na ekranie ma się pojawiać również prędkościomierz.

Dlaczego prędkość podawana przez Google jest niższa niż na prędkościomierzu?

Pomiar prędkości Google podawany jest wyłącznie w celach informacyjnych. Odczyt następuje na bazie danych z systemu GPS - w oparciu o dane satelitarne – i jest bliższy rzeczywistej prędkości, z którą porusza się pojazd. Szybkościomierze w autach zwykle zawyżają prędkość o kilka kilometrów na godzinę. To celowe działanie wynikające z przepisów. Prędkości podawane na "zegarach" zwykle różnią się o 4-5 km/h od rzeczywistej.

Chodzi o poprawę bezpieczeństwa na drogach, by ograniczyć ryzyko  regularnego choć niewielkiego przekraczania prędkości przez kierowców. Dodatkowo na odchylenie licznika może wpływać rozmiar felg i opon - prędkościomierz mierzy szybkość obrotu koła, a ta różni się w zależności od jego średnicy, na którą wpływa nie tylko sam rozmiar opony, ale nawet i stopień zużycia bieżnika. Na bardziej zużytych oponach, z niższym bieżnikiem, samochód według wskazań będzie jechał "szybciej" niż na nowych.

Google udostępnia nowe rozwiązania falowo – sukcesywnie wraz z aktualizacjami będą otrzymywać je kolejni użytkownicy iPhone'ów i Apple CarPlay.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mapy Google
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy