Niemiecki producent samochodów upada. Nie ma już ratunku

Niestety stało się nieuniknione. Niemiecki producent samochodów elektrycznych definitywnie kończy swoją działalność. Mimo wielkich planów spółka Next.e.GO Mobile SE straciła płynność finansową, a syndykowi nie udało się znaleźć inwestora. W konsekwencji ponad 200 osób straci pracę.

W kwietniu 2024 roku niemiecka marka e.Go poinformowała, że od pewnego czasu zmaga się z narastającymi problemami finansowymi. Producent niewielkich samochodów elektrycznych, który jeszcze do niedawna planował budowę kolejnej fabryki w Bułgarii, został zmuszony do ogłoszenia bankructwa. Wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego został złożony w sądzie rejonowym, a firmie przydzielono syndyka, który miał pełnić funkcję zarządcy masy upadłościowej.

Niestety teraz oficjalnie poinformowano, że nie udało się znaleźć inwestora zainteresowanego przejęciem przedsiębiorstwa. Tym samym firma zostanie definitywne zamknięta, a to oznacza, że ponad 200 zatrudnionych osób straci pracę. Zgodnie z komunikatem - aktywa firmy zostaną spieniężone w celu pokrycia zaległych zobowiązań.

Reklama

Upadek niemieckiego producenta. Powodem niepewność w branży

Start-up e.GO powstał w Akwizgranie pod koniec 2015 roku. Założycielem firmy był profesor Uniwersytetu RWTH w Aachen, Gunther Schuh. W ciągu zaledwie półtora roku marka zaprezentowała światu kilka prototypów, a następnie zbudowała i wyposażyła fabrykę. Niestety mimo ciekawego pomysłu i dużego zainteresowania mediów tanimi elektrykami, po kilku latach działania nie udało się rozpocząć produkcji seryjnej, która przynosiłaby zyski.

To skutkowało, że już w 2020 roku spółka popadła w kłopoty finansowe. Pomimo że firma zdecydowała się ogłosić bankructwo, ratunkiem okazała się pomoc holenderskiego inwestora. Przez pewien czas wszystko zdawało się zmierzać w dobrym kierunku, do tego stopnia, że w 2022 roku firma zapowiedziała wprowadzenie nowego modelu o nazwie e.Wave X. Wtedy też zarząd firmy poinformował o ambitnych planach budowy nowej fabryki - w pierwszym kwartale 2024 roku w bułgarskim mieście Łowecz.

Upada znany producent samochodów. Wstrzymał już produkcję.

Niestety rynek szybko zweryfikował szumne zapowiedzi. Niepewność w branży pojazdów elektrycznych spowodowały, że kilka miesięcy temu firma ponownie stanęła na skraju bankructwa. Tym razem jednak sytuacji nie udało się już uratować.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samochody elektryczne | producenci samochodów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama