Niemal 70 wykroczeń w ciągu trzech godzin. Policja użyła tajnej broni

W walce z piratami drogowymi polska policja coraz częściej wykorzystuje nowoczesne zdobycze techniki. Od pewnego czasu w ostudzeniu zapędów kierowców pomagają specjalne drony, które można spotkać m.in. nad ruchliwymi skrzyżowaniami w centrach dużych miast. Niedawno jedno z takich urządzeń przyczyniło się do wystawienia niemal 70 mandatów w zaledwie trzy godziny.

Niemal 70 wykroczeń w ciągu trzech godzin. Policja użyła tajnej broni
Niemal 70 wykroczeń w ciągu trzech godzin. Policja użyła tajnej broni Policja

Już od pewnego czasu do stałego punktu policyjnych akcji przeciwko piratom drogowym dołączyły działania z wykorzystaniem nowoczesnych dronów. Niedawno kontrola tego typu miała miejsce m.in. na terenie powiatu bocheńskiego, a konkretnie na skrzyżowaniu drogi krajowej numer 94 z ulicą Kazimierza Brodzińskiego.

Wyjazd z drogi podporządkowanej na ruchliwą krajówkę w celu zwiększenia bezpieczeństwa kierowców poprzedzony jest znakiem drogowym B-20 STOP oraz linią bezwzględnego zatrzymania. Policjanci w Bochni kontrolowali stosowanie się do obowiązku zatrzymania pojazdu w tym miejscu.
poinformowała małopolska policja

Kilkadziesiąt mandatów w zaledwie trzy godziny

Dron ruszył w górę tuż po godzinie 9:00, monitorując poruszanie się pojazdów i przestrzeganie przepisów drogowych przez kierowców. Podczas akcji, która trwała trzy godziny urządzenie pozwoliło zarejestrować łącznie aż 66 wykroczeń. Większość z nich dotyczyła obowiązku zatrzymania pojazdu we wskazanym miejscu, do którego kierowcy się nie stosowali. Funkcjonariusze również obowiązek jazdy w pasach bezpieczeństwa, korzystanie z wymaganego oświetlenia, nadużywanie świateł drogowych, czy przekroczenie linii podwójnej ciągłej.

66 wykroczeń w ciągu trzech godzin akcji z dronemMałopolska PolicjaPolicja

Drony wspomagają policjantów. Ich liczba jest tajemnicą

Zaawansowane drony to rozwiązanie wykorzystywane przez policję od dobrych kilku lat. Z technologii tej korzystają nie tylko funkcjonariusze drogówki, ale także jednostki antyterrorystyczne oraz policjanci z wydziałów kryminalnych. Wszyscy operatorzy muszą przejść najpierw odpowiednie szkolenie z zakresu pracy urządzenia oraz obowiązujących w powietrzu przepisów.

Ciekawostką może być fakt, że liczba takich urządzeń na wyposażeniu policji stanowi dobrze strzeżoną tajemnicę. Powołując się na zapisy art. 20a ust. 1 ustawy o policji, "z uwagi na konieczność zapewnienia ochrony form i metod realizowanych zadań", policja nie chwali się, z ilu dronów składa się jej powietrzna flota. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że urządzeniami takimi dysponują wszystkie większe komendy na terenie kraju.

Co ważne, kamery dronów nie śledzą wyłącznie kierowców. Urządzenia są również wykorzystywane przeciwko łamiącym przepisy rowerzystom oraz pieszym. Policja używa dronów do sprawdzania, czy właściwie korzystają oni ze ścieżek rowerowych oraz, czy w sposób zgodny z przepisami przechodzą przez jezdnię.

Wjechał quadem w BMW. Będzie musiał je naprawićINTERIA.TVPolicja