Najniebezpieczniejsze miejsca w Polsce. Mamy listę!
Przy kalkulacji składki ubezpieczenia OC liczy się nie tylko doświadczenie kierowcy czy pojemność silnika. Ogromny wpływ na cenę ma też liczba zdarzeń drogowych odnotowana w danym regionie. W których częściach kraju prowadzenie samochodu wiąże się z największym ryzykiem wypadku?
Nie mamy niestety dostępu do baz danych zakładów ubezpieczeń, można jednak sprawdzić wypadkowość na obszarze poszczególnych miast i powiatów przy wykorzystaniu danych Głównego Urzędu Statystycznego. Takiego zadania podjęli się eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea. Rezultatem ich pracy jest pierwszy tego typu ranking wypadkowości drogowej, który obejmuje aż 380 powiatów i miast na prawach powiatu.
Przygotowany ranking opiera się na danych Głównego Urzędu Statystycznego z lat 2013 - 2018 (szczegółowe dane za ubiegły tok nie są jeszcze dostępne). Przedział obejmujący aż sześć lat pozwolił uzyskać miarodajne wyniki. Warto jednak podkreślić, że dane GUS-u mówią jedynie o wypadkach drogowych, czyli zdarzeniach skutkujących uszkodzeniem ciała co najmniej jednej osoby albo jej śmiercią. Nie zawierają jednak danych o kolizjach. Dane GUS-u zostały opublikowane w ramach następujących wskaźników: liczba wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców, liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców oraz liczba rannych na 100 wypadków drogowych.
Dla każdego wskaźnika obliczono wartość przeciętną (medianę) z całego kraju, a następnie porównano, na ile wynik każdej z badanych lokalizacji różni się od mediany. Za pozytywne odchylenie dane miasto lub powiat otrzymywało punkty dodatnie (1 punkt za każdy 1 proc. odchylenia od mediany). W przypadku odchylenia negatywnego wynik punktowy był ujemny. Po wykonaniu tych obliczeń ustalono sumę punktów dotyczącą trzech wskaźników. Na tej podstawie ustalono ranking miast i powiatów. Wyniki rankingu potwierdzają, że poziom bezpieczeństwa na drogach poszczególnych powiatów i miast na prawach powiatu jest bardzo zróżnicowany. Dobitnie świadczy o tym różnica punktowa między zwycięskim Przemyślem (+148,1 punktu) a najgorzej ocenionym powiatem piotrkowskim (-303,7 punktu). Nic dziwnego, że ubezpieczyciele, licząc składkę OC, biorą pod uwagę wypadkowość w miejscu użytkowania samochodu.
Najlepsze wyniki uzyskały następujące powiaty i miasta na prawach powiatu: Przemyśl, Koszalin, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Toruń, Grudziądz, pow. brzozowski, Zamość, Chełm, Biała Podlaska.
Na uwagę zasługuje bardzo dobry wynik Torunia, który jest zdecydowanie największy wśród dziesięciu wiodących miast. Pozostałe miasta z czołówki są co najmniej dwa razy mniejsze od Torunia pod względem ludnościowym.
A w których miejscach kraju jazda wiąże się z największym ryzykiem uczestnictwa w wypadku drogowym? Jeśli wziąć pod uwagę jedynie polskie metropolie, najgorzej wypadła Łódź, która zajęła dopiero - uwaga - 364 miejsce! "Z pewnością jest to między innymi efekt położenia Łodzi na przecięciu ważnych tras komunikacyjnych. Jako że przez Łódź przebiegają między innymi ruchliwe trasy S14 i A1, miasto to stanowi ważny węzeł na drogowej mapie Polski" - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.
Poniżej prezentujemy 10 lokacji, które wypadły najsłabiej pod względem bezpieczeństwa na drogach:
Wszystkie wymienione powyżej powiaty łączy fakt, że przebiegają przez nie ruchliwe trasy komunikacyjne, które z pewnością generują dużą liczbę wypadków.
Ubea.pl/Interia.pl