Najbardziej zakorkowane miasta świata. Są Kraków i Warszawa

Stolica Kolumbii Bogota i Rzym to dwa miasta na świecie, w których panuje największy ruch uliczny. Jak obliczono, każdy kierowca w Wiecznym Mieście traci co roku w korkach 254 godziny, czyli ponad 10 dni. Rekord kolumbijskiej stolicy to 272 godziny rocznie.

Krakowska codzienność. Miasto od lat robi wszystko, by było tylko gorzej
Krakowska codzienność. Miasto od lat robi wszystko, by było tylko gorzejWojciech StróżykReporter

Po Bogocie i Rzymie kolejne miejsca zajmują Dublin (246 godzin rocznie w korkach), Paryż i Rostów nad Donem (po 237 godzin) oraz Londyn (227 godzin).

Wyniki analizy sytuacji na drogach w 200 miastach w 38 krajach, przeprowadzonej przez międzynarodowy serwis informacyjny dla kierowców Inrix, wywołały zdumienie i zaniepokojenie we Włoszech, także dlatego, że w rankingu najbardziej zakorkowanych metropolii na siódmym miejscu jest Mediolan. Tam kierowcy tracą co roku 226 godzin. Florencja jest na 15. miejscu (195 godzin), a Neapol na 17. (186 godzin).

Włoska partia Zielonych, komentując te rezultaty podkreśliła, że godziny stracone przez kierowców na ulicach w miastach to kolejny, oprócz groźnego poziomu smogu, czynnik obniżający jakość życia w nich. Zieloni przypomnieli, że liczba samochodów we Włoszech jest jedną z najwyższych w Europie. Ugrupowanie zaapelowało do władz Rzymu i Mediolanu o podjęcie działań na rzecz rozwoju transportu publicznego. Konieczne jest, podkreślono, drastyczne ograniczenie ruchu prywatnych aut.

W rankingu znalazły się tylko dwa polskie miasta. Wysokie, bo 21. miejsce przypadło Warszawie, w której kierowcy tracą w korkach 173 godziny. Natomiast na 79. miejscu sklasyfikowano Kraków, w którym kierowcy tracą w korkach 125 godzin. To "wybitne" osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że powierzchnia tego miasta to tylko 327 km2. Dla porównania powierzchnia Warszawy to 517 km2, a Rzymu - 1285 km2, a Bogoty - 1775 km2!

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas