Na tym przejściu nigdy nie dojdzie do potrącenia pieszego?

Polska firma zakończyła niedawno dostawę aktywnego, "multimedialnego" przejścia dla pieszych w Weert w Holandii. Podobne rozwiązanie zainstalowała również w Jaworze na Dolnym Śląsku.

.
.materiały prasowe

Holandia to jeden z krajów europejskich przodujących we wdrażaniu na szeroką skalę nowinek w zakresie poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg. Rozwiązania holenderskie stały się wzorem i standardem między innymi w dziedzinie bezpieczeństwa pieszych. Pierwsze wzorce holenderskich rozwiązań zostały zrealizowane 10 lat temu w Puławach, w ramach projektu pod nazwą "Miasteczko holenderskie". Dzisiaj możemy być dumni z tego, że Holendrzy dostrzegli i zdecydowali się zastosować polski inteligentny system doświetlenia i oznakowania przejścia dla pieszych Smartpole Crossing.

Głównym zadaniem systemu Smartpole Crossing jest wczesne ostrzeganie kierowców o obecności pieszych w strefie przejścia oraz na samym przejściu dla pieszych wyznaczonym tradycyjną zebrą oraz znakami drogowymi D6. Dzięki emitowanym ostrzegawczym sygnałom świetlnym i dźwiękowym, generowanym w momencie zbliżania się pieszego do przejścia, znacznie poprawia się koncentracja uczestników ruchu drogowego. Jak zbudowany jest ten wyjątkowy system, który znajduje coraz więcej zwolenników wśród zarządców dróg, wyjaśnia Jarosław Schabowski, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego w Alumast SA.

Po obu stronach jezdni zamontowane są, zgodnie z wytycznymi dla prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych, słupy kompozytowe, które komunikują się między sobą drogą radiową lub za pomocą przewodów umieszczonych pod jezdnią. Gdy jeden z czujników kurtynowych zamontowanych na słupie wykryje ruch pieszego, wówczas obydwa słupy generują sygnały świetlne i dźwiękowe pobudzające przechodniów i kierowców do zachowania szczególnej ostrożności. W konstrukcji słupa umieszczona jest sygnalizacja ostrzegawcza w formie dziewięciu żółtych źródeł światła LED skierowanych w stronę nadjeżdżających pojazdów oraz nadchodzących pieszych. Dzięki temu kierowca jest w stanie z dużej odległości zauważyć sygnał ostrzegawczy informujący o pojawieniu się na przejściu przechodniów i odpowiednio zredukować prędkość pojazdu, by bezpiecznie wyhamować przed przejściem dla pieszych.

Wbudowane wewnątrz słupów głośniki odtwarzają dowolnie zaprogramowane komunikaty głosowe, które pomagają osobom niepełnosprawnym, niewidomym i niedowidzącym wzmóc czujność w strefie przejścia. To rozwiązanie jest też dedykowane osobom, które chodzą ze wzrokiem zatopionym w smartfonch, często nie zważając na intensywność ruchu drogowego. Bardzo ważnym elementem bezpiecznego przejścia dla pieszych jest jego właściwe doświetlenie. W systemie Smartpole Crossing wymóg ten gwarantują: oprawa oświetleniowa LED z asymetrycznym rozsyłem światła, zapewniająca przy tym dodatni kontrast, doświetlająca sylwetkę przechodnia bez oślepiania kierowców. Zainstalowane na słupach odblaskowe znaki drogowe D6 mają w standardzie opcję podświetlania światłem stałym lub pulsującym zsynchronizowanym z lampami ostrzegawczymi LED.

System ostrzegania Smartpole Crossing może działać przez cały dzień dzięki akumulatorom do podtrzymania pracy sygnałów świetlnych i dźwiękowych uaktywniającym się, kiedy główne zasilanie opraw jest wyłączone.

Rozwiązanie to zostało zainstalowane w pobliżu szkoły w Weert w Holandii, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i rodzicom. Przejście dla pieszych w Holandii zostało zrealizowane w systemie Smartpole Crossing, który zapewnia lepszą widoczność zarówno pieszemu, jak i kierowcy w każdych warunkach atmosferycznych i o każdej porze dnia.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas