Na skróty przez czteropasmową drogę. 90-latka trafiła do szpitala
Przechodzenie przez czteropasmową drogę bez przejścia dla pieszych to niemal pewne proszenie się o kłopoty. Niestety zapomniała o tym 90-letnia seniorka z Lubinia, która właśnie w ten sposób postanowiła skrócić sobie drogę. W efekcie doszło do potrącenia.
Do groźnie wyglądającego wypadku doszło w dolnośląskim Lubinie. Jak poinformował asp. szt. Krzysztof Pawlik, na ulicy Niepodległości 90-letnia kobieta postanowiła pokonać czteropasmową, dwukierunkową drogę w miejscu nieobjętym przejściem dla pieszych. W trakcie przechodzenia przez kolejne pasy ruchu, seniorka została potrącona przez Nissana prowadzonego przez 60-latkę.
Kobieta tłumaczyła, że nie zauważyła i nie spodziewała się pieszej w tak nieoczywistym miejscu. Do groźnej sytuacji przyczynił się także czynnik związany z ograniczoną widocznością, gdyż w chwili zdarzenia było już ciemno, a od mokrej jezdni i innych pojazdów nadjeżdżających z przeciwka odbijały się światła. Na szczęście prędkość nie była duża, lecz i tak staruszka w wyniku potrącenia doznała złamania kości prawej nogi, co skutkowało koniecznością pobytu w szpitalu.
Policjanci ku przestrodze opublikowali film z wypadku:
Czy przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone?
Wbrew temu co mogłoby się wydawać - tak. Konkretne regulacje zapisano w artykule 13 ustawy Prawo o ruchu drogowym:
- Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
- Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.
- Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego
- Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.
Pieszy też może być sprawcą wykroczenie. O tym należy pamiętać
Funkcjonariusze od zawsze apelują, aby przy przekraczaniu jezdni starać się korzystać z oznaczonych w tym celu przejść. Pieszy jako uczestnik ruchu także może stać się sprawcą wykroczenia lub przestępstwa drogowego. Jednocześnie wielu dotychczasowych zdarzeń udałoby się uniknąć pamiętając o kilku podstawowych przepisach.
- wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
- przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
- zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, lub torowisko;
- przebiegania przez jezdnię;
- chodzenia po torowisku;
- wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone, lub opuszczanie ich rozpoczęto;
- przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.
- korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię
Odpowiedzialność spoczywa także po stronie kierowców
Rzecz jasna odpowiedzialność spoczywa także po stronie kierowców. Przepisy dotyczące pierwszeństwa pieszych są jednymi z najważniejszych i żaden kierowca nie powinien mieć wątpliwości co do ich brzmienia. Policjanci proszą zmotoryzowanych o zdjęcie nogi z gazu i zwracanie uwagi na otoczenie. Zagrożenie na drodze – zwłaszcza po zmroku – może pojawić się z niemal każdej strony.