MotoWydarzenia'2015 - plusy
Ostatnie dni grudnia to tradycyjny okres wszelkich podsumowań. Zapraszamy naszych Czytelników do udziału w plebiscycie na MotoWydarzenie'2015. Dziś część pierwsza, czyli plusy - to, co dobrego mijający rok przyniósł zmotoryzowanym i miłośnikom motoryzacji. Jutro przyjdzie czas na minusy.
Oczywiście taki podział bywa niekiedy wątpliwy. Do jakiej grupy - pozytywów czy negatywów - zaliczyć wypada chociażby dopuszczenie do rejestracji samochodów z kierownicą po prawej stronie? Jednych taka decyzja ucieszyła, gdyż oznacza większy wybór, a być może także spadek cen na rynku pojazdów używanych. Nie brakuje jednak i takich, którzy twierdzą, że przyniesie ona wzrost zagrożenia na drogach. To samo dotyczy zresztą wielu innych działań, w których, zależnie od punktu widzenia, można dostrzec zbawienny wpływ na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego lub odwrotnie - przejaw ograniczania obywatelskich wolności czy wręcz rozmyślnego "polowania na kierowców". Postanowiliśmy rozstrzygnąć te wątpliwości po... salomonowemu, zaliczając niektóre wydarzenia zarówno do kategorii plusów, jak i minusów...
Sportowe sukcesy Polaków
Tego jeszcze nie było - aż dwóch Polaków stanęło na podium styczniowego Rajdu Dakar! Rafał Sonik wygrał w klasie quadów, a Krzysztof Hołowczyc zajął trzecie miejsce wśród kierowców. Tadeusz Błażusiak po raz szósty zdobył tytuł mistrza świata SuperEnduro. Kajetan Kajetanowicz, jeżdżący z pilotem Jarosławem Baranem, został rajdowym mistrzem Europy (na taki sukces czekaliśmy 18 lat, czyli od mistrzostwa mistrzostwa Krzysztofa Hołowczyca w 1997 r.). Z kolei pierwszym w historii polskim zawodnikiem, który sięgnął po kartingowe mistrzostwo świata, został Karol Basz. Takim osiągnięciem nie może się poszczycić nawet Robert Kubica.
Nowe przepisy, dotyczące przewożenia dzieci w samochodach
Zgodnie z uchwaloną w marcu przez Sejm nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym to, czy trzeba przewozić dziecko w foteliku bezpieczeństwa, zależeć ma tylko od jego wzrostu. Znika granica wieku 12 lat.
"Angliki" dopuszczone do rejestracji
15 sierpnia weszło w życie rozporządzenie umożliwiające rejestrowanie samochodów z kierownicą fabrycznie zamontowaną po prawej stronie. Wcześniej jednak na stacji diagnostycznej trzeba uzyskać poświadczenie, że prędkościomierz, światła i lusterka zostały dostosowane do polskich warunków. Takie zmiany w prawie wymusiła na Polsce Komisja Europejska.
Mandaty z fotoradarów znowu ze zdjęciami
Dotychczas operator systemu CANARD wysyłał do właściciela pojazdu informacje o popełnionym wykroczeniu, żądając jednocześnie wskazania kierującego. Wzbudzało to liczne kontrowersje. Począwszy od 2 listopada do wezwań dołączane są zdjęcia wykonane przez fotoradary. Jest to efekt orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
Tanie paliwa
Praktycznie przez cały rok cieszyliśmy się z niskich cen na stacjach paliw. Pod koniec roku litr benzyny bezołowiowej w wielu miejscach w Polsce kosztował niewiele ponad 4 zł, a cena litra oleju napędowego utrzymywała się nawet poniżej tej granicy. A wszystko to dzięki rekordowo niskim cenom ropy naftowej na rynkach. Gdyby nie wysoki kurs dolara i liczne podatki, byłoby jeszcze znacznie taniej.
Paliwo do aut służbowo-prywatnych z częściowym odliczeniem podatku VAT
Od 1 lipca przedsiębiorcy, wykorzystujący samochody osobowe zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych, mogą odliczać połowę VAT zawartego w cenie paliwa do tych aut.
Minister ma prawo podnosić szlabany na autostradach
Znowelizowana 25 czerwca przez Sejm ustawa o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym daje możliwość odstąpienia od pobierania opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrad w sytuacjach zwiększonego natężenia ruchu drogowego.
Darmowa komunikacja miejska
Od 26 grudnia zaczęła obowiązywać uchwała Rady m. Krakowa, zgodnie z którą w sytuacji szczególnego zagrożenia smogiem będzie można jeździć w tym mieście za darmo tramwajami i autobusami MPK. Darmową komunikację miejską wprowadzono w 2015 r. również m.in. w Środzie Wielkopolskiej.W ten sposób samorządowcy chcą zmniejszyć ruch samochodów w miastach.
Świetny rok w gliwickich zakładach Opla
Głównym powodem jest rozpoczęcie produkcji opla astry najnowszej, piątej generacji. Jej wprowadzenie wiązało się z poważnymi inwestycjami i przyniosło nowe miejsca pracy. W lutym w Gliwicach rozpoczęto również produkcję holdenów astra i cascada, przeznaczonych na eksport do Australii i Nowej Zelandii.
Ograniczenie immunitetu posłów i sędziów
Znowelizowanie sześciu ustaw umożliwia szybsze i skuteczniejsze karanie parlamentarzystów i przedstawicieli wymiary sprawiedliwości za popełniane przez nich wykroczenia drogowe.
Bagażniki rowerowe wreszcie legalne
Długotrwałe starania INTERIA.PL skłoniły Ministerstwo Infrastruktury i Transportu do przygotowania rozporządzeń, które legalizują, przez instalowanie trzeciej tablicy rejestracyjnej, korzystanie z montowanych na hakach holowniczych samochodów bagażników, służących do przewozu rowerów.
Straże gminne bez fotoradarów
Z nowym, 2016 rokiem wchodzi w życie nowelizacja prawa o ruchu drogowym oraz o strażach gminnych, postanawiająca, że straże miejskie nie będą już mogły prowadzić kontroli z wykorzystaniem fotoradarów.
Nowe narzędzia do walki z piratami drogowymi
18 maja weszły w życiu nowe przepisy, stanowiące, że każdy, kto zostanie przyłapany na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/godz. traci na trzy miesiące prawo jazdy. Policja odebrała z tego powodu uprawnienia już kilkunastu tysiącom kierowców. Zdaniem władz, bardzo skuteczny w walce z piratami drogowymi okazał się także odcinkowy pomiar prędkości oraz system monitorujący przejazdy na czerwonym świetle.