Łódź: nawet 30 tys. grzywny dla kierowcy dostawczaka

​Nawet 30 tys. zł grzywny grozi kierowcy dostawczego Volkswagena, który zatrzymany został przez drogówkę na ulicy Strykowskiej w Łodzi. Kierowca nie posiadał prawa jazdy, a jego samochód - ważnych badań technicznych. Ostatni przegląd techniczny wykonano... pięć lat temu!


Zdarzenie miało miejsce 27 stycznia 2022 roku około godziny 10:30. Uwagę policjantów z łódzkiej drogówki zwrócił Volkswagen jadący ulicą Strykowską w kierunku centrum. Pojazd poruszał się brzegiem jezdni i miał ewidentny problem z podjazdem pod wzniesienie. W dodatku, na widok radiowozu, kierujący zaczął gwałtownie zapinać pasy bezpieczeństwa co spowodowało, że nagle zjechał na przeciwległy pas ruchu...

Policjanci postanowili skontrolować kierowcę i jego pojazd. Jak się okazało, samochód przewoził ładunek przekraczający jego dopuszczalną ładowność. Kierowca tłumaczył, że za załadunek odpowiadają pracownicy firmy, a nie on. Niestety na tym lista nieprawidłowości się nie kończyła.

Volkswagen bez przeglądu od 2017 roku!

Kontrola dokumentów wykazała, że 41-letni mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania samochodem. Ponadto Volkswagen nie posiadał aktualnych badań technicznych. Ostatnie badanie techniczne zostało wykonane w - uwaga - 2017 roku!

Jakby tego było mało - w lutym 2021 roku - funkcjonariusze Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu właśnie z powodu braku badań technicznych. Kierowca taki stan rzeczy tłumaczył niesłusznie zatrzymanym prawem jazdy oraz... niewiedzą w zakresie obowiązku przeprowadzania corocznych badań technicznych!

Reklama

W tej sytuacji auto zostało usunięte z drogi, a policjanci zakazali mężczyźnie dalszej jazdy.

Za szereg wykroczeń m.in.:

  • kierowanie pojazdem pomimo braku uprawnień,
  • niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa w czasie jazdy,
  • poruszanie się pojazdem bez ważnych badań technicznych,
  • przekroczenie dopuszczalnej ładowności pojazdu,
  • naruszenie nie przepisów o przewozie ładunków sypkich,

policjanci skierowali wniosek do sądu o ukaranie 41-latka. Za popełnione wykroczenia w postępowaniu sądowym grozi mu kara grzywny nawet do 30.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów.


Policjanci przypominają: Ustawa Kodeks drogowy w art. 94 jasno określa, że:


W razie popełnienia wykroczenia polegającego na prowadzeniu pojazdu bez wymaganych uprawnień sąd - obligatoryjnie - orzeka zakaz prowadzenia pojazdów!

***

INTERIA.PL/Policja
Dowiedz się więcej na temat: Łódź | kontrola drogowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy