Kupiłeś właśnie sprowadzone auto? Nie ty jeden!

W czerwcu w Polsce zarejestrowano aż 67 327 używanych samochodów pochodzących z prywatnego importu. To o 7,5 proc. więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Polacy sprowadzają coraz więcej samochodów
Polacy sprowadzają coraz więcej samochodówAndrzej SzkockiReporter

Jak informuje Instytut Samar prywatny import rośnie nieprzerwanie od stycznia. W pierwszej połowie roku w Polsce zarejestrowano już przeszło 385 tys. używanych aut z zagranicy. Wszystko wskazuje na to, że koniec roku zamknie się liczbą około 800 tys. sztuk. Będzie to najwyższy wynik od siedmiu lat.

Statystycznie średni wiek importowanego pojazdu wynosi 11 lat. Najpopularniejszymi z roczników są: 2005 (36 441 sprowadzonych), 2004 (35 327 sprowadzonych) i 2006 (34 687 sprowadzonych).

W dalszym ciągu największą popularnością cieszą się marki niemieckie, które stanowią aż 45 proc. ogółu importu. Na drugim miejscu uplasowały się pojazdy rodem z Francji, na trzecim - z Japonii. Co ciekawe, czwarte miejsce w zestawieniu pochodzenia marek zajmuje... USA. W tym przypadku chodzi jednak głównie o produkowane z myślą o Starym Kontynencie, "koreańskie" Chevrolety.

Wygląda na to, że po chwilowej fascynacji jednostkami wysokoprężnymi wraca moda na silniki benzynowe. Obecnie stanowią one już 54 proc. ogółu importu - spotkamy je głównie o pod maskami starszych pojazdów (najpopularniejszy rocznik to 2003). Popularność starszych roczników nie powinna być jednak zaskoczeniem - wielu nabywców decyduje się na zakup benzynowego pojazdu z myślą o zamontowaniu instalacji gazowej - priorytetem jest więc zakup starszego konstrukcyjnie pojazdu pozbawionego np. bezpośredniego wtrysku paliwa.

Nieco młodsze auta wybierają z reguły zwolennicy silników wysokoprężnych. Najwięcej sprowadzonych ostatnio do polski aut z silnikami Diesla wyprodukowano w 2006 roku.

W rankingu najpopularniejszych marek rym wiodą: 1. Volkswagen, 2. Opel, 3. Audi, 4. Ford i 5. Renault. W pierwszej dziesiątce znalazły się też kolejno: 6. BMW, 7. Peugeot, 8. Citroen, 9. Toyota i 10. Mercedes. Warto dodać, że największy wzrost importu zanotowano właśnie w przypadku niemieckich marek premium. Na używane BMW z zachodu zdecydowało się o 19,2 proc. więcej nabywców niż przed rokiem - na Mercedesa - 13,2 proc. więcej.

Najpopularniejszym modelem jest obecnie Audi A4. Od początku roku w Polsce zarejestrowano już 15 996 egzemplarzy. Zaraz za nim znajduje się bestseller z Wolfsburga - Volkswagen Golf (15 907 egzemplarzy) i jego większy brat - Volkswagen Passat (15 620 sztuk).

Średnia wartość importowanego auta wynosi obecnie 15 217 zł.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas