Kolumny pojazdów wojskowych na polskich drogach! Co tam robią?

Kierowcy mogą spotkać na polskich drogach kolumny pojazdów wojskowych. Ich obecność jest związana z ćwiczeniami pod kryptonimem Saber Strike 22 i wraz z nimi przy drogach pojawiło się specjalne oznakowanie. Jak zachować się, kiedy spotkamy na drodze kolumnę pojazdów wojskowych?

Znaki dotyczące pojazdów wojskowych

Znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification W1 - W7), mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów. Skala MLC różni się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce. Znaki zamontowano na drogach krajowych w 11 województwach, m.in. w dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim i podlaskim. Pojawić się przy nich mogą także czasowe ograniczenia prędkości.

Gdzie i kiedy spotkamy na drodze pojazdy wojskowe?

Ćwiczenia wojskowe Saber Strike 22 potrwają na terenie Polski do 26 marca. W tym czasie możemy spotkać na drogach przemieszczające się kolumny wojskowe. Jak już wspomnieliśmy, ruch będzie się odbywał przez 11 województw. Pojazdy wojskowe będzie można spotkać m.in. na autostradach A1, A2 i A4, drogach ekspresowych S8 i S61 oraz DK16, DK18 i DK63. 

Reklama

Pojazdy biorące udział w ćwiczeniach, najczęściej poruszać się będą w godzinach nocnych, aby w jak najmniejszym stopniu powodowały utrudnienia w ruchu. Jednak niektóre przejazdy będą musiały odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu. 

Przemieszczanie się kolumn wojskowych będzie również kolejną możliwością sprawdzenia współpracy służb drogowych z siłami zbrojnymi. Pozwoli sprawdzić efektywność wymiany informacji między nimi oraz ich współpracę. 

Jak zachować się, kiedy spotkamy kolumnę wojskową?

Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na robieniu zdjęć czy nagrywanie filmów. Kolumnę pojazdów wojskowych można wyprzedzić, ale musimy zrobić to w ramach jednego manewru. Niedozwolone jest wjeżdżanie między poruszające się w niej pojazdy.

***

GDDKiA/Interia.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy