Kierowcy nie będą musieli wozić kolejnych papierów. Minister podał termin

Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad nową funkcją mObywatela, która ma przydać się kierowcom w przypadku stłuczki. Zastępca szefa resortu zapowiedział teraz, kiedy można spodziewać się wprowadzenia tej nowości do aplikacji.

Aplikacja mObywatel otrzyma nową funkcję dla kierowców. Wiceminister cyfryzacji zapowiedział, kiedy zostanie uruchomiona.
Aplikacja mObywatel otrzyma nową funkcję dla kierowców. Wiceminister cyfryzacji zapowiedział, kiedy zostanie uruchomiona.Bartlomiej Magierowski/East NewsEast News

Nowa funkcja w mObywatelu. Moduł "stłuczka" przyda się kierowcom

Na styczniowym posiedzeniu sejmowej komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii wiceminister cyfryzacji, Michał Gramatyka, zapowiedział, że jedną z nowych funkcji, które pojawią się w aplikacji, będzie moduł "stłuczka". Teraz wiceminister odniósł się do tematu w czasie "Porannej rozmowy w RMF FM". Jak stwierdził, zamiast sporządzać protokół stłuczki na kartce, użytkownicy będą mogli to zrobić z poziomu mObywatela "weryfikując wzajemnie swoją tożsamość". Dodał, że dzięki współpracy z towarzystwami ubezpieczeniowymi wypełniony protokół od razu trafiałby właśnie do tych firm.

Moduł "stłuczka" w mObywatelu. Kiedy się pojawi?

Wiceminister został również dopytany o to, kiedy można spodziewać się wprowadzenia funkcji do aplikacji. Zapowiedział, że może to nastąpić w drugiej połowie tego roku. Stwierdził ponadto, że prowadzone są obecnie negocjacje z firmami ubezpieczeniowymi. Według niego największym wyzwaniem jest właśnie opracowanie wspólnego formularza.

Co wpisać w oświadczeniu sprawcy po kolizji drogowej?

Kolizja drogowa zawsze jest dla kierowcy (niezależnie od jego stażu za kierownicą) niezwykle stresującą sytuacją. Kierujący musi wówczas pamiętać o wielu ważnych kwestiach, m.in. o tym, by ustalić, kto odpowiada za zdarzenie oraz spisać oświadczenie.

Oświadczenie sprawcy wypadku jest dokumentem, który ma za zadanie pomóc w uzyskaniu później odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy za naprawę naszego auta. Powinno ono zawierać:

  • dane osobowe sprawcy oraz poszkodowanego: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu, a także istotne dane z prawa jazdy, takie jak numer prawa jazdy, data wydania i termin ważności. Można ponadto umieścić w nim również numer dowodu osobistego
  • informacje na temat pojazdów: numery rejestracyjne, marka i model
  • dane polisy ubezpieczeniowej sprawcy: numer polisy, nazwa firmy ubezpieczeniowej i data ważności ubezpieczenia OC
  • informacje o przebiegu oraz okolicznościach zdarzenia: dokładne miejsce (najlepiej adres) i czas zdarzenia (data i godzina), opis panujących warunków drogowych, położenie samochodów przed i po kolizji, kierunek ich ruchu a także przebieg zdarzenia. Ewentualnie można wpisać osoby postronne biorące udział w zdarzeniu
  • podpisy kierowców z rozróżnieniem sprawcy i poszkodowanego

Niestety wielu kierowców nie jest przygotowanych na to, że może kiedyś dojść do stłuczki, a w związku z tym zajdzie konieczność spisania takiego oświadczenia. Niestety nie chodzi tylko o niewiedzę, jakie dane w nim umieścić. Nie brakuje przypadków, kiedy kierujący nie mają nawet kartki i długopisu, by je spisać. Wkrótce jednak spisanie takiego oświadczenia będzie możliwe z poziomu telefonu, a to wszystko dzięki planowanej nowości w aplikacji mObywatel.

Toyota Yaris po liftingu. Jeździłem nową, mocniejszą hybrydąINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas