Kierowco uważaj w Austrii. Zjedziesz z autostrady to dostaniesz mandat
Kierowcy planujący podróż do Austrii powinni zapoznać się z najnowszymi przepisami, które weszły w życie w kwietniu. Nowy zakaz zjazdu z autostrady obowiązuje na trasie A10 i ma na celu przede wszystkim powstrzymanie kierowców pojazdów ciężarowych przed omijaniem korków drogami lokalnymi. Mandatem mogą zostać ukarani również kierowcy samochodów osobowych.

W skrócie
- Od kwietnia kierowcy jadący autostradą A10 w Austrii spotkają się z zakazami zjazdu, które obowiązują całą dobę, aby powstrzymać omijanie korków lokalnymi drogami.
- Zakaz zjazdu dotyczy zarówno kierowców samochodów ciężarowych, jak i osobowych, a jego nieprzestrzeganie grozi wysokim mandatem.
- Władze regionu podkreślają, że przepisy mają na celu ochronę lokalnej infrastruktury oraz zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
Na autostradzie A10 obowiązuje zakaz zjazdu. Kontrowersyjne zasady weszły w życie
Od 18 kwietnia do 26 czerwca 2025 r. na autostradzie A10 w Austrii przebiegającej m.in. przez Salzburg, obowiązują zakazy zjazdu z autostrady na wybranych węzłach. Najnowsze przepisy dotyczą zarówno kierowców jadących w kierunku Salzburga, jak i Villach. Ograniczenia obowiązują przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
Co roku w okresie wiosenno-letnim na autostradzie A10 tworzą się zatory drogowe spowodowane wzmożonym ruchem turystycznym. Władze landu Salzburg uznały, że masowe zjeżdżanie kierowców z autostrady na lokalne drogi w celu ominięcia korków jest niebezpieczne. Zakłóca ruch w małych miejscowościach, zwiększa ryzyko wypadków i prowadzi do niszczenia dróg, które nie są przystosowane do intensywnego ruchu tranzytowego.
Na tych zjazdach z autostrady A10 obowiązuje zakaz
Warto zaznaczyć, że zakaz nie dotyczy osób, które zjeżdżają z autostrady A10 w celu dojechania do domu lub punktu docelowego znajdującego się na terenie regionu Salzburg. W pozostałych przypadkach zjazd zostanie potraktowany jako złamanie przepisów, za które przewidziany jest mandat karny.
Zjazdy objęte zakazem od 18 kwietnia do 26 czerwca:
- zjazd 44 Pfarrwerfen-Werfen - zakaz zjazdu w kierunku Salzburga (L229),
- zjazd 60 Eben im Pongau - zakaz zjazdu na drogę B99,
- zakaz zjazdu z pasa nawrotnego przy stacjach Landzeit (Gasthof Nord i Süd).
Zjazdy objęte zakazem od 17 kwietnia do 26 czerwca:
- zjazd 11 Puch-Urstein - zakaz wjazdu na Urstein Süd (kierunek Villach),
- zjazd 16 Hallein - zakaz wjazdu na L107 Wiestal Landstraße,
- zjazd 22 Kuchl - zakaz wjazdu na B159,
- zjazd 28 Golling-Abtenau - zakaz wjazdu na B159 w stronę Villach.
We wszystkich tych punktach pojawią się znaki zakazu z dopiskiem "oprócz ruchu docelowego na terenie kraju związkowego Salzburg”.
Jaki mandat grozi za zjazd z autostrady A10?
Policjanci zapowiadają zmasowane kontrole, jednak nie ujawniają wysokości mandatów za złamanie nowych przepisów. Podobne akcje były już organizowane w przeszłości - wówczas za naruszenie zakazu można było otrzymać grzywnę sięgającą nawet kilkuset euro. Omijanie korków może się więc okazać bardzo kosztownym wyborem.
Czasowy zakaz obowiązuje zarówno kierowców samochodów ciężarowych, jak i osobowych. Władze regionu Salzburg podkreślają, że nie chcą utrudniać życia zmotoryzowanym, lecz zależy im na ochronie lokalnej infrastruktury drogowej oraz zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom. W najbliższych tygodniach zjazd z autostrady A10 w celu ominięcia zatorów nie będzie możliwy. Wczasowicze udający się do Austrii lub podróżujący w kierunku południowej Europy muszą uzbroić się w cierpliwość, a międzynarodowi przewoźnicy powinni uwzględnić te zmiany podczas planowania tras.