Kamperem na Mazury. Na dziko czy na polu kempingowym?
Wypad kamperem na Mazury to sprawdzona recepta na urlop pełen przygód. Możesz spędzić go na dziko lub na polu kempingowym. Oba rozwiązania zapewnią Ci wysoki komfort i niezależność. Jeśli nie masz jeszcze planów na zbliżające się wielkimi krokami wakacje, to koniecznie sprawdź korzyści płynące z urlopu w kamperze.
Miłośnik wypraw kamperem lub przyczepą kempingową, zapytany, co to jest caravaning, odpowie, że jest to po prostu styl życia.
Coraz większe grono osób nie wyobraża sobie innej formy spędzania urlopu. Kamper traktowany jest jak drugi dom - wygodny i wyposażony odpowiednio do potrzeb również osób podróżujących z dziećmi.
O jego popularności decyduje kilka czynników. Przede wszystkim caravaning oferuje niezależność i bliskość natury. To też rozwiązanie, które zapewnia wygodę niewiele różniącą się od standardowego pokoju hotelowego.
Obie formy caravaningu mają swoich zagorzałych zwolenników.
Planujesz wypad na Mazury lub nad morze i zastanawiasz się, co wybrać na urlop - kampera czy przyczepę kempingową? Sprawdź, które rozwiązanie lepiej sprawdzi się do Twoich potrzeb.
Kampery to pojazdy kempingowe wyposażone w część nadwozia służącą celom sypialnianym oraz wypoczynkowym.
Największe modele, czyli alkowy, mogą pomieścić nawet 8 osób. Kampery zintegrowane są najdroższe, ale też najbardziej komfortowe.
Pojazdy z nadwoziem typu półintegra stanowią kompromis pomiędzy nimi. Za najmniejsze uważane są tzw. vany, czyli pojazdy zbudowane na podstawie popularnych dostawczaków takich jak VW Transporter. Mogą one pomieścić 4-5 osób.
Kampery są drogie w zakupie. Ceny nowych samochodów kempingowych zaczynają się od około 300 tys. zł. Najdroższe modele kosztują ponad pół miliona złotych.
Aby legalnie móc kierować większością kamperów, wystarczy prawo jazdy kategorii B. Masa pojazdów tego typu rzadko przekracza 3,5 tony.
Zakup przyczepy wiąże się z niższymi kosztami. Jedynie najmniejsze modele mogą być jednak holowane przez kierowców z prawem jazdy kategorii B. Limit wagi wynoszący 750 kg pozwala na wybór przyczepy przeznaczonej maksymalnie dla 2-3 osób.
Jazda z przyczepą kempingową o większej masie wymaga prawa jazdy kategorii E. Należy pamiętać też o konieczności uiszczenia opłaty drogowej, jeśli waga łączna auta oraz przyczepy przekracza 3,5 tony.
Jeśli chcesz w pełni cieszyć się z niezależności płynącej z caravaningu, nie możesz zapomnieć o niezbędnym wyposażeniu. Dokładnie zaplanuj, co zabrać na wakacje do kampera albo przyczepy. Pomoże ci w tym poniższa lista:
- przedłużacz i przejściówki CEE;
- butla gazowa;
- podkłady do poziomowania;
- wąż do wody;
- garnki;
- zastawa do stołu;
- miska do naczyń oraz prania;
- czajnik elektryczny;
- stół i krzesła;
- suszarka do prania.
Wakacje w kamperze to niezapomniana przygoda. Urlop możesz spędzić nawet na dziko, znacznie większy komfort wypoczynku oferują jednak kempingi na Mazurach. Jaki wybrać?
Sprawdź już teraz listę polecanych kempingów:
- Camping Rydzewo - usytuowany w turystycznej wsi Rydzewo nad samym brzegiem jeziora Niegocin oferuje wiele miejsc dla kamperów.
- Camping Binduga nr 69 - mieści się bezpośrednio nad krystalicznie czystym jeziorem Świętajno.
- Camping Kama - położony nad jeziorem Tałty zaledwie 4 km od Mikołajek, zapewnia 60 miejsc dla przyczep oraz kamperów.
- Pole Kempingowe Cypel - położony na półwyspie w Probarku koło Mrągowa.
- Camping Dłużek - mieści się w zacisznej okolicy nad jeziorem Dłużek. Oferuje wszystkie udogodnienia dla kamperów.
- Pajda Mazur - kemping zlokalizowany nad jeziorem Szeląg Wielki niedaleko Ostródy.
- Camping "Edyta" - pole namiotowe z miejscami do ustawienia kamperów mieści się w Zdorach bezpośrednio nad jeziorem Śniardwy
- Pole biwakowe "Pod Sosnami" - zlokalizowane w okolicach Olsztyna nad jeziorem Gim.
- Camping Echo - położony niedaleko Giżycka nad jeziorem Niegocin, zapewnia 40 miejsc dla kamperów.
- Camping Discovery Mazury - zlokalizowany przy samym amfiteatrze w Mrągowie.