Prawo jazdy na kampera. Jak legalnie poruszać się takim samochodem?
Z roku na rok kampery cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Wyjaśniamy, jak legalnie prowadzić samochód kempingowy oraz czy są potrzebne do tego jakieś specjalne uprawnienia, jak np. prawo jazdy na kampera?
Czasy pandemii spowodowały ogromne zainteresowanie samochodami typu kamper. Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup lub czasowy wynajem takiego pojazdu. Domy na kółkach zapewniają dużą mobilność oraz niezależność od bazy hotelowej czy pensjonatów. Wielu kierowców ma wątpliwości, czy do prowadzenia takiego samochodu wystarczy zwykłe prawo jazdy kategorii B.
Wszystko z powodu dużo większych gabarytów takiego samochodu. Bardzo często kampery są większe niż samochody dostawcze. Okazuje się, że do prowadzenia takiego pojazdu zazwyczaj wystarcza prawo jazdy kategorii B.
Na podstawie takiego dokumentu możemy prowadzić samochody osobowe oraz dostawcze pod jednym warunkiem. Dopuszczalna masa całkowita pojazdu nie może przekraczać 3,5 tony. W ostatnim czasie zmieniły się przepisy i wyjątek stanowią pojazdy z napędem alternatywnym, np. elektryczne lub zasilane CNG, LNG lub wodorem. W przypadku takich samochodów kierowca z kategorią B może prowadzić pojazd o DMC wynoszącym maksymalnie 4250 kg.
Nie istnieje osobna kategoria prawa jazdy na kampery, a jedynym ograniczeniem jest masa całkowita samochodu, którym się poruszamy. Żeby mieć pewność, że mamy uprawnienia do prowadzenia takiego pojazdu, wystarczy zajrzeć w dowód rejestracyjny pojazdu. W rubryce F znajdziemy wartość DMC. Warto pamiętać, że ten parametr oznacza masę pojazdu z całym wyposażeniem, bagażami i pasażerami. Masa własna takiego samochodu wynosi zwykle dużo mniej.
Na rynku większość samochodów kempingowych (kamperów) spełnia warunek DMC do 3,5 tony. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w wielu przypadkach do doposażeniu i zapakowaniu takiego pojazdu masa pojazdu może przekroczyć 3,5 tony. Wtedy będzie już potrzebne prawo jazdy kategorii C.
Jeśli okaże się, że kierowca zlekceważy ten przepis i będzie się poruszać przeładowanym samochodem, grozi mu mandat w wysokości od 1,5 do 5 tys. złotych. Gdy sprawa trafi do sądu, wysokość kary może wzrosnąć nawet 30 tys. złotych.
Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc
***