Kontrola trzeźwości na polu? Policja ma prawo sprawdzić każdego rolnika
Wielkimi krokami zbliżają się żniwa. To okres wzmożonych prac dla rolników, którzy wykorzystują każdą minutę dobrej pogody na zebranie plonów. Chociaż kwestia zachowania trzeźwości na drogach publicznych nie powinna budzić żadnych wątpliwości, to czy policjanci mogą przeprowadzić badanie alkomatem na polu lub prywatnej posesji?

W skrócie
- Policja może przeprowadzić kontrolę trzeźwości rolnika na polu lub prywatnej posesji, szczególnie po wypadku lub w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa.
- Odmowa badania alkomatem nie jest możliwa, a konsekwencje prawne mogą być poważne.
- Rolnicy mogą być kontrolowani także przez inne służby, takie jak KRUS, Straż Pożarna, Sanepid czy Inspekcja Ochrony Roślin.
- Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu
Kontrole trzeźwości wśród kierowców są normą na drogach całego świata. Tylko w 2024 r. funkcjonariusze w Polsce przeprowadzili ponad 16 mln kontroli trzeźwości, zatrzymując aż 91,3 tys. nietrzeźwych kierujących. Problem jest zatem nadal poważny, a policjanci coraz częściej badają alkomatem zmotoryzowanych również w mniej oczywistych miejscach.
Policja przeprowadza kontrolę trzeźwości na polu. To możliwe tylko w określonych przypadkach
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu jest zabronione na drogach publicznych, ogólnodostępnych oraz przeznaczonych dla ruchu, takich jak drogi gruntowe czy leśne. Przepis ten ma na celu zapobieganie zagrożeniom bezpieczeństwa innych osób. Policjanci na każdej z nich mogą zatem skontrolować rolnika, tak samo jak każdego innego uczestnika ruchu drogowego.
Policjanci na polu mogą również skontrolować trzeźwość kierującego, stan techniczny pojazdów rolniczych, uprawnienia do kierowania, a także sposób zabezpieczenia przewożonego ładunku. Interwencja jest także możliwa w przypadku, gdy istnieje podejrzenie złamania prawa na podstawie przepisów pozwalających na podejmowanie czynności zapobiegających przestępstwom, wykroczeniom czy innym zagrożeniom.

Za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu grożą poważne konsekwencje od mandatu karnego, przez ograniczenie wolności, aż po karę pozbawienia wolności. Rolnik musi być również świadomy, że jeśli poziom alkoholu we krwi przekroczy 1,5 promila, pojazd może zostać skonfiskowany.
Rolnik nie może odmówić badania alkomatem. Policja może skontrolować trzeźwość w każdej sytuacji
W przypadku kontroli trzeźwości nie ma możliwości odmowy, ponieważ policja ma prawo przeprowadzić badanie alkomatem nie tylko podczas rutynowej kontroli, ale także w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia. Jeśli kierujący odmówi badania, funkcjonariusz może skierować go do szpitala lub laboratorium na pobranie krwi, co wiąże się z konsekwencjami prawnymi oraz możliwością zatrzymania prawa jazdy na okres do 30 dni.
Kluczowy w kontekście możliwości przeprowadzenia badania trzeźwości na polu jest zapis o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, który automatycznie umożliwia funkcjonariuszom przeprowadzenie kontroli także na polu czy prywatnej posesji. Takich kontroli może być coraz więcej, ponieważ ich celem jest zmniejszenie liczby zdarzeń, wypadków i ofiar śmiertelnych. W ubiegłym roku spośród 9 930 zgłoszonych wypadków, aż 9 378 uznano za związane z pracą rolniczą, w których śmierć poniosło 38 rolników.

Nie tylko policja może skontrolować rolnika na polu
Rolnicy podczas prac polowych mogą być kontrolowani nie tylko przez policjantów - którzy najczęściej sprawdzają stan techniczny pojazdu oraz trzeźwość kierującego - ale również przez KRUS, który weryfikuje m.in. czy dana osoba ma prawo podlegania ubezpieczeniu, a także czy rzeczywiście prowadzone jest gospodarstwo rolne.
Na polu może również pojawić się Straż Pożarna szczególnie w przypadku zgłoszeń zagrożenia pożarowego, np. związanego z wypalaniem traw czy nieprawidłowym składowaniem materiałów łatwopalnych. Dodatkowo możliwa jest kontrola ze strony Sanepidu, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, a także Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.