Jeździsz lewym? To znak, że nie czujesz się pewnie!

Jadąc wielopasmową jezdnią kierowcy powinni trzymać się prawej strony. Lewy pas służy do wyprzedzania i omijania przeszkód.

Lewy pas służy do wyprzedzania / Fot: Łukasz Jóźwiak
Lewy pas służy do wyprzedzania / Fot: Łukasz JóźwiakReporter

Wolna jazda na lewym pasie, gdy prawy jest wolny, może powodować agresję wśród innych kierowców i prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Spowalnia też ruch na drodze.

- Kierowcy muszą pamiętać, że dzielą drogę z innymi. Działania podyktowane naszą wygodą mogą mieć negatywny wpływ na płynność ruchu i mogą być nawet niezgodne z przepisami. Przykładem takiego zachowania jest uporczywe zajmowanie wewnętrznego pasa ruchu - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Zajmujesz lewy? Brak ci obycia za kółkiem

Brytyjscy eksperci badający problematykę ruchu drogowego podają, że najczęściej kierowcami jadącymi środkowym pasem, mimo możliwości zjazdu na pas zewnętrzny, są osoby starsze oraz te, które stosunkowo niedawno otrzymały prawo jazdy.

Zachowanie takie charakteryzuje zwłaszcza kierowców, którzy nie czują się za kółkiem zbyt pewnie i - w przypadku dużego natężenia ruchu - zmiana pasa sprawia im trudności. Dlatego właśnie zajmują oni lewy pas wcześniej, jeśli później planują skręcać w lewo. Takie zachowanie - zwłaszcza, jeśli kierowca jedzie poniżej górnej granicy obowiązującej prędkości - w znaczny sposób zaburza płynność ruchu.

Innym powodem, dla którego lewy pas często okupowany jest przez sznur samochodów, może być zły stan nawierzchni prawego pasa. Na zewnętrznym pasie często występują koleiny spowodowane ruchem pojazdów ciężarowych, jazda w nich sprawia trudność i tym kierowcy mogą tłumaczyć potrzebę jazdy po lewym pasie.

Nie trąb, to głupota

Co zrobić, gdy na naszej drodze pojawi się kierowca uporczywie jadący wewnętrznym pasem? Niestety, najbezpieczniej będzie uzbroić się w cierpliwość.

Dawanie sygnałów świetlnych i dźwiękowych nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem, podobnie zresztą jak stosowany przez wielu spieszących się kierowców "presing" polegający na jeździe na zderzaku. Pamiętajmy, że niedoświadczony, jadący z przodu kierowca, może nagle zmienić pas ruchu bez zachowania odpowiednich środków ostrożności i narazić siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Oczywiście, jeśli tylko pozwalają na to warunki, nic nie stoi na przeszkodzie, by wyprzedzić takiego kierowcę prawym pasem. Należy pamiętać, że dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na jezdni jednokierunkowej oraz na dwukierunkowej, gdy do jazdy w jednym kierunku przeznaczone są dwa pasy (teren zabudowany) lub trzy pasy - w przypadku drogi poza terenem zabudowanym (kodeks drogowy, art. 24, ust. 10).

"Mistrzowie lewego pasa" powinni jednak pamiętać, że kodeks drogowy nakazuje jazdę jak najbliżej prawej krawędzi jezdni (art. 16, ust. 4) oraz jazdę z prędkością nieutrudniającą jazdy innym (art. 19, ust. 2, pkt. 1). Jazda lewym lub środkowym pasem w przypadku, gdy wolny jest pas prawy, może zatem (i powinna) skutkować mandatem.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas