Jedziesz na narty? W Austrii wzrosły opłaty za przejazd tunelami

Od 1 stycznia 2025 roku kierowcy podróżujący po austriackich drogach muszą liczyć się ze znacznymi podwyżkami opłat na popularnych trasach turystycznych. Zmiany dotyczą zarówno pojedynczych przejazdów, jak i kart wielokrotnego przejazdu przez tunele, które kierowcy częstokroć pokonują w drodze na zimowy wypoczynek.

Podwyżki opłat drogowych w Austrii - analiza zmian na 2025 rok
Podwyżki opłat drogowych w Austrii - analiza zmian na 2025 rokWojciech Strozyk/REPORTEREast News

Przypomnijmy, że oprócz obowiązkowych winiet, które są konieczne do korzystania z austriackich autostrad (poza kilkoma darmowymi odcinkami) kierowcy muszą też płacić dodatkowo za przejazd niektórymi tunelami. Od grudnia 2024 roku podrożała winieta roczna, natomiast 1 stycznia wprowadzono nowe stawki za przejazd tunelami i przełęczami.

Ile kosztują winiety w Austrii?

  • Winieta roczna: 103,80 euro
  • Winieta 2-miesięczna: 28,90 euro
  • Winieta 10-dniowa: 11,50 euro
  • Winieta jednodniowa (tylko w wersji cyfrowej): 8,60 euro

Austriackie władze przewidziały surowe kary dla kierowców, którzy będą poruszać się po autostradach i drogach ekspresowych bez ważnej winiety. W przypadku wykrycia braku opłaty, kierowca samochodu zostanie obciążony karą w wysokości 120 euro, a motocyklista 65 euro. Szczególnie dotkliwe konsekwencje czekają na osoby, które nie będą w stanie uregulować tej opłaty na miejscu - w takim przypadku grzywna wzrasta do 3 tys. euro.

Austriacy wprowadzili nowe, wyższe opłaty za przejazd tunelamiWojciech Strozyk/REPORTEREast News

Nowe stawki opłat za przejazd tunelami w Austrii

W przypadku pojedynczych przejazdów, kierowcy muszą przygotować się na następujące ceny:

  • Tunel Glienalm (A9) - 11,50 euro
  • Tunel Bosruck (A9) - 7,00 euro
  • Tunel Tauern/Katschberg (A10) - 14,50 euro
  • Przejazd przez Brenner (A13) - 12,00 euro
  • Tunel Arlberg (S16) - 12,50 euro
  • Tunel Karawanken (A11) - 8,80 euro

Jeszcze większe podwyżki dotknęły kierowców korzystających z ważnych przez cały rok kart wielokrotnego przejazdu. W tym przypadku zmiany przedstawiają się następująco:

  • Autostrada Pyhrn (A9) - 77,50 euro
  • Autostrada Tauern (A10) - 87,00 euro
  • Autostrada Brenner (A13) - 72,00 euro
  • Droga szybkiego ruchu Arlberg (S16) - 75,00 euro

Podwyżki są konieczne. Chodzi o utrzymanie dróg

Władze austriackie uzasadniają podwyżki wskazując na rosnące koszty utrzymania infrastruktury drogowej oraz konieczność finansowania bieżących i planowanych prac remontowych. Szczególnie istotne są wysokie koszty utrzymania tuneli i przepraw górskich, a także niezbędne inwestycje w modernizację systemów bezpieczeństwa. Obecna sytuacja na drogach Austrii jest dodatkowo skomplikowana przez prowadzone prace budowlane. Na autostradzie Brenner trwają wielkoskalowe roboty, które potrwają kilka lat, natomiast na autostradzie Tauern prowadzony jest remont kilku tuneli. Do tego dochodzą wprowadzone niedawno podwyżki cen winiet autostradowych.

Kierowcy planujący podróż przez Austrię powinni pamiętać o kilku istotnych aspektach związanych z opłatami drogowymi. Przede wszystkim opłaty dotyczą wszystkich pojazdów osobowych do 3,5 tony.

Eksperci przewidują, że obecne podwyżki mogą nie być ostatnimi w najbliższych latach. Wynika to między innymi z rosnącego ruchu oraz konieczności przeznaczania coraz większych sum na zadania związane z ochroną środowiska.

"Graffiti". Myrcha o zaostrzeniu kar dla kierowców-recydywistówPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas