Winieta w Austrii 2025. Gdzie kupić i ile kosztuje?

Andrzej Zasadni

Oprac.: Andrzej Zasadni

Winiety w Austrii w 2025 roku będą droższe, co na pewno nie jest dobrą informacją dla Polaków, którzy szturmują ten mały kraj. Wszystko przez inflację oraz konieczność remontów dróg. Ile kosztuje winieta w Austrii w 2025 roku i gdzie ją można kupić? Wyjaśniamy wszystkie wątpliwości przed podróżą do Austrii, podpowiadamy również, jak kupić winietę elektroniczną oraz kto musi ją obowiązkowo posiadać.

Winieta w Austrii 2025. Gdzie kupić i ile kosztuje?
Winieta w Austrii 2025. Gdzie kupić i ile kosztuje?East News

Co to jest winieta?

Winieta to potwierdzenie opłaty za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu. Najczęściej przybiera formę elektroniczną, ale w poszczególnych krajach winieta to naklejka, którą należy umieścić na przedniej szybie samochodu. Po uiszczeniu odpowiedniej kwoty można legalnie poruszać się autostradami oraz drogami szybkiego ruchu. Jeśli kierowca nie opłacił winiety, musi liczyć się z wysoką grzywną.

W jakich krajach obowiązuje winieta? Poruszanie się po ekspresówkach i autostradach tylko z potwierdzeniem zapłaty obowiązuje w Austrii, Bułgarii, Czechach czy Rumunii. Gdzie obowiązują winiety? Te niezbędną są również, jeśli podróżujemy do Słowacji, Słowenii, Szwajcarii czy Węgier. Warto pamiętać, że winiety w Europie nie są zunifikowanym systemem. Dlatego szczegółowe zasady mogą się różnić w zależności od kraju i przed podróżą należy koniecznie sprawdzić aktualne informacje dotyczące opłat za przejazd.

Jak działa winieta elektroniczna?

Winiety elektroniczne w Austrii to, podobnie jak w Polsce, wygodny sposób podróżowania. To dlatego, że nie potrzebujemy ani naklejek, ani tym bardziej kłopotliwych wydruków. Jak działa winieta elektroniczna? E-winiety w Austrii sprawdzane są za pośrednictwemnumeru rejestracyjnego, który jest powiązany z winietą w chwili jej zakupu. Gdy samochód przejeżdża przez punkt kontrolny, kamery odczytują numer rejestracyjny i w ten sposób dochodzi do potwierdzenia, że mamy ważną winietę. Nie trzeba więc instalować aplikacji na telefon czy dodatkowego sprzętu w samochodzie pozwalającego odczytać winietę przy bramkach.

Warto pamiętać, że winiety elektroniczne w Austrii zakupione za pośrednictwem Internetu przez klientów indywidualnych są aktywne dopiero po 18-dniach (mowa o winietach dwumiesięcznych i rocznych). Wynika to z faktu 14-dniowego okresu przysługującego na zwrot produktów elektronicznych. Dotyczy to jednak tych zakupionych na austriackich stronach, ponieważwiniety kupione za pośrednictwem polskich portali są często aktywne od razu.

Co w sytuacji, jeśli zdecydujemy się na zakup winiety elektronicznej zbyt późno? Warto wiedzieć, że z winiet w Austrii zakupionych na firmę można skorzystać od razu. Dlatego, jeżeli przypomnieliśmy sobie się o zakupie winiety elektronicznej zbyt późno, nie wahajmy się kupić jej jako firma. Tego, czy rzeczywiście posiadamy firmę, w Austrii raczej nikt sprawdzał nie będzie.

Rodzaje winiet w Austrii w 2025 roku

Winiety w Austrii dostępne są, jak wspomnieliśmy, w dwóch wersjach. Tradycyjne winiety to naklejka umieszczana na przedniej szybie. Należy przykleić ją od wewnątrz w lewym górnym rogu lub za lusterkiem wstecznym. Co bardzo ważne, nie wolno przyklejać winiet na szybach bocznych i tylnych. Jeśli mamy wątpliwości, na odwrocie znajduje się instrukcja. Co zrozumiałe, aby system mógł prawidłowo odczytać dane, winieta nie może być zasłonięta i uszkodzona. Te same zasady dotyczą umieszczenia winiety na motocyklu. Ta może trafić na zbiornik lub nóżkę widelca.

Zamiast kupować tradycyjne, kierowcy mogą zakupić winiety elektroniczne przez Internet. Jako osoba prywatna powinniśmy to uczynić na 18 dni przed podróżą. Należy pamiętać, że w przypadku zakupu online jako konsument elektroniczna winieta dwumiesięczna oraz elektroniczna winieta roczna są ważne dopiero od 18 dnia. Z winiety jednodniowej i winiety dziesięciodniowej można korzystać od razu.

Powyższa regulacja nie dotyczy przedsiębiorców. Prawo do odstąpienia w tym przypadku nie obowiązuje, a wszystkie elektroniczne opłaty drogowe są ważne natychmiast. Winieta elektroniczna w Austrii jest powiązana z numerem rejestracyjnym, dlatego też po rozpoczęciu okresu ważności tylko w określonych przypadkach (jak na przykład kradzież samochodu) można ją przerejestrować na inny numer rejestracyjny. Winiety w Austrii w 2025 roku dostępne są w wersji 1-dniowej, 10-dniowej, 2-miesięcznej oraz rocznej.

Kto musi kupić winietę w Austrii?

Winieta w Austrii w 2025 roku jest obowiązkowa dla wszystkich samochodów osobowych, motocykli i samochodów kempingowych o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. Wszystkie te pojazdy przy wjeździe na autostradę lub drogę ekspresową muszą posiadać zakupioną oraz aktualną winietę.

Gdzie kupić winietę na austriackie drogi?

Opiekę nad stanem autostrad i dróg ekspresowych w Austrii sprawuje firma ASFINAG, która jednocześnie zajmuje się poborem opłat drogowych i sprzedażą winiet na ten kraj. Gdzie kupić winiety na austriackie drogi? Zakupu winiety na Austrię można dokonać w automobilklubach i na przygranicznych stacjach benzynowych. Dostępne są także w większości sklepów i stacjach benzynowych już po stronie austriackiej, jednak warto zakupu winiety dokonać wcześniej, przed wjazdem na płatną drogę, aby uniknąć mandatu.

E-winiety można kupić za pośrednictwem strony internetowej ASFINAG lub na stronie ADAC. Dostępne są także za pośrednictwem polskich portali internetowych czy aplikacji sprzedających winiety na Austrię takich jak Autopay. Od 2023 roku firma Autopay jest autoryzowanym dystrybutorem elektronicznych winiet ASFINAG. E-winiety na Austrię można kupić również za pomocą aplikacji Skycash.

Ile kosztuje winieta w Austrii w 2025 roku?

Niestety zła informacja jest taka, że od 2025 roku winiety w Austrii objęły podwyżki. Kierowcy zapłacą średnio około 7 procent więcej niż w 2024 roku. Pieniądze z podwyżek, jak wszystkie przychody z opłat drogowych, są inwestowane w eksploatację, budowę, utrzymanie i bezpieczeństwo ruchu na austriackiej sieci autostrad i dróg ekspresowych, która mierzy 2265 km.

Winieta roczna w Austrii, co warto wiedzieć, obowiązuje przez łącznie 14 miesięcy (od 1 grudnia 2024 do 31 stycznia 2026 r.). Po raz pierwszy w historii jej cena przekroczyła wartość 100 euro. Ile kosztuje winieta w Austrii w 2025 roku? Szczegóły w tabeli poniżej.

Winieta w Austrii 2025. Ile kosztują?

Czas obowiązywania winiety
Cena winiety w Austrii 2025 motocykle
Cena winiety w Austrii samochody osobowe
1 dzień
3,70 euro
9,30 euro
10 dni
4,90 euro
12,40 euro
Dwa miesiące
12,40 euro
31,10 euro
Roczna winieta
41,40 euro
103,80 euro

Winiety Austria 2025. Na jakich drogach obowiązuje?

Sieć płatnych autostrad i dróg ekspresowych jest w Austrii dość dobrze rozbudowana. Od 1997 r. winiety obowiązują na wszystkich płatnych odcinkach autostrad i dróg ekspresowych. Oprócz tego na sześciu odcinkach austriackiej sieci autostrad i dróg szybkiego ruchu wymagany jest bilet opłaty drogowej, tak zwana elektroniczna opłata odcinkowa.

Winiety Austria 2025: na autostradach i drogach ekspresowych zaznaczonych na pomarańczowo potrzebna jest winieta, natomiast na odcinkach zaznaczonych na zielono trzeba uiścić opłatę odcinkową.asfinag.atmateriał zewnętrzny

Winiety w Austrii nie są obowiązkowe wszędzie. Istnieje bowiem kilka wyjątków dróg, po których możemy poruszać się całkowicie za darmo. Winieta w Austrii 2025 nie obowiązuje na następujących odcinkach dróg:

  • droga A1 Westautobahn pomiędzy granicą państwową w Walserbergu a węzłem Salzburg Nord
  • droga A12 Inntalautobahn pomiędzy granicą państwa w Kufstein a węzłem Kufstein-Süd
  • droga A14 Rheintal/Walgau Autobahn pomiędzy granicą państwową w Hörbranz a węzłem Hohenems
  • droga A26 Linzer Autobahn (obecnie w budowie)

Po tych odcinkach dróg można samochody osobowe mogą w Austrii jeździć bez winiety od 2019 roku. Decyzja ta została wprowadzona głównie po to, aby kierowcy nie omijali autostrad drogami lokalnymi.

Co grozi za brak winiety w Austrii?

Kara za brak winiety w Austrii to opłata zastępcza. W przypadku pojazdów silnikowych do 3,5 tony wynosi ona 120 euro. Z kolei zapominalscy kierowcy motocykli za brak winiety zapłacą karę w wysokości 65 euro. Jeżeli winieta w Austrii została ponownie wykorzystana w innym samochodzie, to kara jest znacznie wyższa. Dla pojazdów silnikowych do 3,5 tony wynosi 240 euro oraz 130 euro dla motocykli.

Ważne przepisy na austriackich drogach. Prędkość i wyposażenie

Maksymalne prędkości w Austrii, jeśli znaki drogowe nie wskazują inaczej, dla samochodów osobowych i motocykli wynoszą 100 km/h poza obszarem zabudowanym, 130 km/h na autostradach oraz 50 km/h w obszarze zabudowanym. Oprócz ograniczeń prędkości obowiązują inne zasady. Jeżeli mowa o obowiązkowym wyposażeniu auta w Austrii, to do samochodu nie zapomnijmy włożyć kamizelki odblaskowej. Te należy założyć po wyjściu z pojazdu w czasie ewentualnej awarii. Podczas kontroli drogowej austriaccy policjanci sprawdzą, czy posiadamy także obowiązkową apteczkę i trójkąt ostrzegawczy.

Warto pamiętać, że w 2025 roku w Austrii zaostrzono przepisy dotyczące mandatów za przekroczenie prędkości oraz inne wykroczenia drogowe. Nowe przepisy przewidują wyższe grzywny, a także możliwość konfiskaty pojazdu w przypadku skrajnych naruszeń. Warto więc stosować się do przepisów. Co jeszcze bardzo ważne, w Austrii nie można korzystać z kamerek samochodowych. Posiadanie wideorejestratora w samochodzie jest surowo zabronione z uwagi na przepisy RODO i zagrożone karą grzywny w wysokości 25 tys. euro. Co więcej, nagrana osoba może nas pozwać do sądu.

W Austrii dzieci poniżej 14. roku życia, które mają mniej niż 150 cm wzrostu, muszą korzystać z fotelików samochodowych. Włączanie świateł jest obowiązkowe w nocy. W ciągu dnia jest to zależne od warunków atmosferycznych, niemniej światła mogą być konieczne w dzień pochmurny, mglisty i deszczowy. Jeżeli chodzi o opony zimowe, to te są obowiązkowe dla pojazdów o masie powyżej 3,5 t od 1 listopada do 15 kwietnia. W przypadku pojazdów o mniejszej masie opony zimowe są obowiązkowe, jeśli jezdnia jest pokryta śniegiem lub lodem.

Co grozi za jazdę bez uprawnień? Czy obecne przepisy są zbyt łagodne?Szczepan MroczekINTERIA.PL