Jak wykupić auto z leasingu? Osoba fizyczna, spółka. Krok po kroku

Jak wykupić auto z leasingu, to pytanie, które zadają sobie przedsiębiorcy, szukający korzystnych rozwiązań. W związku z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą niejednokrotnie mogą liczyć na pewne ulgi lub oferty specjalne. Za każdym razem wiąże się to jednak z analizą obowiązującego prawa i wybieraniem najkorzystniejszych możliwości.

Leasing to popularna i wygodna forma użytkowania samochodów przez firmy, niezależnie od ich rozmiaru. Jest pewnego rodzaju wynajmem, ponieważ pod względem formalnym pojazd nie staje się własnością firmy, jak ma to miejsce podczas zakupu, lecz jest oddany do jej użytku w zamian za opłaty ratalne. 

Faktycznym właścicielem samochodu jest firma leasingowa lub dealer. Umowa taka trwa najczęściej 2-4 lat, a wraz z nadejściem końca terminu, w głowie przedsiębiorcy może pojawić się pytanie jak wykupić auto z leasingu. Będzie to dla niego o tyle korzystne, że najczęściej opłata, którą wniesie nabywając pojazd, nie będzie przekraczać 1% jego wartości. Istnieją jednak różnice opłacalności np. względem tego, czy wykup będzie odbywał się na firmę, czy na osobę prywatną.

Reklama

Jak wykupić auto z leasingu dla celów prywatnych?

Sytuacja taka nie jest niemożliwa, bo nie ma takie zakazu w ustawie o podatku dochodowym. Gdy dojdziemy do tego, jak wykupić auto z leasingu dla osoby prywatnej, zauważymy pewną interesującą rzecz. Mianowicie, samochód nie zostanie wprowadzony w księgi naszej firmy, więc nie wpłynie na przychody i koszty prowadzonej działalności, a także należności VAT. Po takim działaniu uzyskamy możliwość odsprzedania auta. 

Wraz z nadejściem "Polskiego Ładu" stało się to jednak nieco trudniejszym zadaniem. Jeżeli nie zdecydujemy się na podjęcie takiego kroku lub nie mamy spełnionych wymogów czasowych, nadal mamy możliwość wykorzystywania go w swojej działalności na zasadach auta prywatnego. 

Dzięki temu zyskamy możliwość zaliczania w koszty 20% poniesionych wydatków eksploatacyjnych, do których zalicza się również paliwo.

Firmowy samochód, czyli o tym, jak wykupić auto z leasingu dla działalności gospodarczej

Wykup samochodu z leasingu do celów prywatnych jest możliwy, jeżeli nasze przedsiębiorstwo ma charakter spółki cywilnej lub jednoosobowej działalności gospodarczej. 

Jak wykupić auto z leasingu, gdy firma ma formę spółki prawa handlowego? Do nich zaliczamy m.in. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jawne i akcyjne. Wtedy nie mamy wyboru i możemy dokonać wykupu na osobę prywatną. Oznacza to, że samochód musi zostać zaliczony do majątku firmy. 

Dla takich przedsiębiorstw leasing jest prowadzony w formie leasingu operacyjnego i finansowego. Ostateczne kroki związane z wykupem auta są związane z jego wartością podaną na ostatniej fakturze.

Sposób, w jaki wykupimy auto, zależny jest od kwoty, znajdującej się na tzw. fakturze zakupowej. Magiczną liczbą jest tutaj 10 tys. złotych. W przypadku, gdy samochód lub motocykl, który jest obiektem naszego zainteresowania, w momencie wykupu jest droższy, będziemy musieli potraktować go, jako nowy środek trwały w firmie. Dotyczy go wtedy standardowa amortyzacja. 

Jeżeli jednak wartość pojazdu nie przekracza 10 tys. zł, wtedy zakup traktowany jest jak jednorazowy wydatek, który zalicza się do kosztów uzyskania przychodów. Taki koszt księguje się w miesiącu, w którym auto zostanie oddane do użytku firmie.

Prywatna odsprzedaż. Jak wykupić auto z leasingu, żeby to się opłacało?

Jak już wspominaliśmy wcześniej, poszukiwanie odpowiedzi na to, jak wykupić auto z leasingu, w przypadku osoby prywatnej może przynieść zawód w jednej kwestii. Jest nią możliwość późniejszej odsprzedaży pojazdu. 

Takie działanie jest związane z możliwością osiągnięcia pewnego zysku. Dotychczas istniała możliwość sprzedaży wykupionego pojazdu po 6 miesiącach użytkowania. Wraz z nadejściem "Polskiego Ładu" okres ten wzrósł aż do 6 lat. Istnieje jednak szansa, aby go nieco skrócić. 

Po dokonaniu transakcji wraz z firmą leasingową wystarczy przekazać pojazd bliskiej osobie w formie darowizny. Mówiąc o bliskiej osobie, mamy na myśli małżonka, zstępnych (syna, córkę, wnuki, prawnuki), wstępnych (matkę, ojca, dziadków), rodzeństwo, ojczyma i macochę. W takim przypadku już po upływie połowy roku taka osoba prywatna będzie mogła bez problemów sprzedać samochód.

Pożądany efekt związany jest również z ewidencjonowaniem kosztów w rejestrze firmy, a raczej brakiem przeprowadzenia takiej czynności, niezależnie od kwoty wartości samochodu. Wykupienie auta z leasingu będzie bardziej opłacalne, jeżeli kwota na fakturze za auto nie będzie przekraczać 10 tys. zł. Nie będziemy wtedy żałować, że zapłacona cena przykładowo nie powiększyła kosztów uzyskania przychodu. 

Osoba obdarowana również nie musi obawiać się dodatkowych kosztów, gdyż późniejsza sprzedaż również nie będzie obarczona dodatkowymi konsekwencjami w postaci podatku PIT ani VAT. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: leasing pojazdu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy