Jak się bronić przed błędami policjanta

article cover
Motor

Częste błędy policjantów i sposoby na obronę przed niesłusznymi mandatami

Kontrola daty ważności gaśnicy
Kontrola daty ważności gaśnicyMotor
Należy zwrócić uwagę policjantowi, że nie ma prawa kontrolować badań gaśnicy, a jedynie jej obecność w pojeździe. Jeśli to nie pomoże, nie należy przyjmować mandatu od policjanta. Sprawą zajmie się sąd.
Mandat za wykroczenie na drodze wewnętrznej
Mandat za wykroczenie na drodze wewnętrznejMotor
Należy zwrócić uwagę, że na drodze wewnętrznej policjant ma ograniczone możliwości do wypisywania mandatów za wykroczenia i że w tej sytuacji nie przyjmie się niesłusznego mandatu za ewentualną kolizję.
Kara za parkowanie na połączeniu dróg
Kara za parkowanie na połączeniu drógMotor
Jeśli skrzyżowanie jest w rzeczywistości połączeniem dróg, a samochód nie powodował zagrożenia, wykroczenie nie zostało popełnione. Nie należy przyjmować mandatu.
Bezprawne odholowanie
Bezprawne odholowanieMotor
Niestety, za holowanie trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni, nie należy jednak przyjmować mandatu. Dopiero po tym należy się zwrócić do przełożonego policjantów z prośbą o zwrot kosztów, argumentując nieprawidłową procedurą ustawienia znaków. Jeśli to nie pomoże, nie pozostaje nic innego jak walka o odszkodowanie przed sądem.
Błędny pomiar ręcznym miernikiem prędkości
Błędny pomiar ręcznym miernikiem prędkościMotor
Warto zapytać się, z jakiej odległości policjant wykonał pomiar miernikiem laserowym. Jeśli jest znaczna (powyżej 500 m), warto spróbować powiedzieć o swoich wątpliwościach (nie wiadomo, w które auto trafiła wiązka pomiarowa). Tak samo warto postąpić, jeśli policjant używał „suszarki” w gęstym ruchu miejskim. Jeśli to nie pomoże, nie pozostaje nic innego jak walka o swoje przed sądem.
Błędny pomiar wideorejestratorem
Błędny pomiar wideorejestratoremMotor
Jeśli na nagraniu widać, że podczas pomiaru prędkości (zwykle to dystans 100 m) radiowóz zbliżał się do ściganego auta, oznacza, to, że zmierzona prędkość jest zawyżona. Należy odmówić przyjęcia mandatu. Sprawa trafi do sądu. Nieprawidłowość pomiaru będzie podstawą do uniewinnienia.

Jak się odwołać od decyzji policjanta?

W praktyce kierowca musi podjąć decyzję o nieprzyjęciu mandatu natychmiast - w momencie, gdy pozna decyzję funkcjonariusza. Jeśli mandat został przyjęty, na odwołanie do sądu jest 7 dni.

Pamiętaj!

  • W przypadku odwołania w sprawie przyjętego mandatu, musisz zgłosić się do sądu, na obszarze działania którego doszło do wykroczenia.
  • Po odmowie przyjęcia mandatu sprawa jest kierowana do sądu, na terenie którego zostało popełnione wykroczenie. Policja ma na to rok. Jeśli z jakiegoś powodu nie zrobi tego, przewinienie przedawnia się.
  • Sąd musi podjąć decyzję, w jakim trybie będzie prowadzona sprawa (ma na to rok). Sędzia może uznać, że wykroczenie jest ewidentne, a zebrane przez mundurowych dowody bezsprzeczne (np. nagranie z wideorejestratora). W takim przypadku prowadzone jest postępowanie nakazowe - decyzja zapada bez przesłuchiwania stron, a kierowca dostaje postanowienie sądu wraz z informacją o kwocie ewentualnej grzywny, jaką musi zapłacić.
  • W ciągu 14 dni (liczonych od daty doręczenia wyroku) od decyzji sądu można się odwołać do sądu wyższej instancji.
  • Sąd, uznając kierowcę za winnego, decyduje o wysokości grzywny za wykroczenie. Teoretycznie może wyznaczyć karę nawet do 5 tys. zł, jednak zwykle jest do 500 zł.
Motor
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?