Jak masz pecha, płacisz 10x więcej. Będzie zmiana w podatku od garażu

Rok 2024 jest najprawdopodobniej ostatnim, w którym właściciele miejsc parkingowych płacić muszą podatek od nieruchomości w wysokości zależnej od tego, czy posiadają na nie osobną księgę wieczystą, czy należy ono do mieszkania. Rzecznik praw obywatelskich zapytał ministra finansów o projekt zmian w przepisach. Jakie są aktualne stawki podatku od miejsca parkingowego?

Podatek od nieruchomości dotyczy nie tylko budynków mieszkalnych, ale też np. garaży. Wysokość podatku zależy m.in. od wielkości garażu oraz jego statusu prawnego. O rażącej niesprawiedliwości mówić mogą właściciele miejsc parkingowych nieprzypisanych do mieszkania (z osobną księgą wieczystą). W ich przypadku podatek od miejsca parkingowego jest aż dziesięciokrotnie wyższy niż gdy miejsce postojowe traktowane jest jako część mieszkania. Wkrótce ma się to jednak zmienić.

Miejsce parkingowe i podatek od nieruchomości

Z garażami i prywatnymi miejscami parkingowymi we wspólnotach mieszkaniowych od wielu lat jest w Polsce kłopot. Kupujący mieszkania nie mają wpływu na decyzję dewelopera, która ma gigantyczny wpływ na koszty utrzymania samego garażu. Deweloper - realizując inwestycję - decyduje, czy sam garaż stanowić będzie część lokalu mieszkalnego (jako pomieszczenie przypisane do lokalu mieszkalnego), czy też osobną nieruchomość (z osobną księgą wieczystą). Z punktu widzenia nabywcy mieszkania i przypisanego do niego miejsca parkingowego różnica wydaje się błaha, ale jest ona kluczowa dla Urzędu Skarbowego.

Reklama

Upraszczając - jeśli miejsce parkingowe stanowi część lokalu mieszkaniowego (bez odrębnej księgi wieczystej) wówczas stawka podatku jest taka sama jak dla mieszkania. Jeśli znajduje się w osobnej nieruchomości (np. garaż pod budynkiem traktowany jest jako oddzielna nieruchomość z własną księgą wieczystą), wówczas Urząd Skarbowy traktuje go jako lokal usługowy. 

Jakie stawki podatku za garaż i miejsce parkingowe w 2024 roku?

W przypadku lokali mieszkaniowych stawka podatku od nieruchomości w 2024 roku wynosi maksymalnie 1,15 zł za metr kwadratowy powierzchni. Oznacza to, że właściciel przypisanego do mieszkania stanowiska parkingowego we wspólnym garażu podziemnym (będącym częścią lokalu mieszkaniowego) o powierzchni 18 metrów kwadratowych zapłaci od niego podatek w wysokości maksymalnie 20,7 zł rocznie. W przypadku gdy wielostanowiskowy garaż pod budynkiem ma osobną księgę wieczystą i traktowany jest jako osobna nieruchomość, stawka podatku jest wielokrotnie wyższa. Urząd Skarbowy traktuje taki "budynek" jako lokal usługowy, za który podatek w 2024 roku wynosi maksymalnie 11,17 zł od metra kwadratowego powierzchni. Za identyczne miejsce parkingowe o powierzchni 18 metrów kwadratowych zapłacimy więc nie 20,7 zł ale nawet ponad 201 zł.
Słowo "maksymalnie" wynika z faktu, że ostatecznie o wysokości podatku od nieruchomości na danym terenie decydują rady gmin (uchwała). W praktyce w zdecydowanej większości gmin stosowane są jednak maksymalne stawki określone przez władze centralne (rozporządzenie ministra finansów). 

Podatek od miejsca parkingowego niezgodny z konstytucją. Będą zmiany w podatku od garaży

Wszystko wskazuje na to, że 2024 rok będzie ostatnim, gdy właściciele miejsc parkingowych z osobnymi księgami wieczystymi będą musieli zapłacić wyższą stawkę podatku za garaż. Przypominamy, że w wyroku z 18 października 2023 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że nierówne traktowanie właścicieli miejsc parkingowych jest sprzeczne z konstytucją. W sentencji wyroku przeczytać można było, że:

Oznacza to, że - zdaniem sędziów Trybunału Konstytucyjnego - garaże podziemne lub miejsca postojowe stanowią "integralną" cześć mieszania i - bez względu na różnice formalne - powinny być opodatkowane w jednolity sposób.

Wiemy też, że resort podjął już prace nad doprecyzowaniem zasad opodatkowania garaży, których celem jest ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych znajdujących się w budynkach wielomieszkaniowych. Z opublikowanej właśnie odpowiedzi na pytania, jakie RPO wystosował do Ministerstwa Finansów, dowiadujemy się, że:


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: garaż | garaż podziemny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy